Obcokrajowcy na świętokrzyskim rynku pracy. Ilu ich jest naprawdę?

Marzena Smoręda
Udostępnij:
Kucharz, kierowca, przedstawiciel handlowy, robotnik budowlany lub do prac w gospodarstwie rolnym, opiekunka to zawody w których najczęściej pracują w regionie świętokrzyskim obcokrajowcy. Takich pracowników, świadczących legalną pracę jest u nas z roku na rok coraz więcej, w tym roku może ta liczna dojść do 2 tysięcy. Sporo obcokrajowców , głównie z Ukrainy przcuje nielegalnie.

W 2013 roku obcokrajowcy wypełnili 380 wniosków i pobyt czasowy i zezwolenie na pracę.

- Od 1 maja 2014 roku przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce ludzi z zagranicy mocno się zliberalizowały i od tej pory notujemy systematyczny wzrost liczby zagranicznych pracowników. I tak w 2014 roku przedsiębiorcy wystąpili o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca 436 razy, cudzoziemcy 469 razy. W 2015 roku było już tych wniosków odpowiednio 681 i 660. W I półroczu 2016 roku zanotowaliśmy 542 i 543. Szacuję, że około 70 procent z tych liczb dotyczą obywateli Ukrainy – mówi Anna Niewadzi, kierownik Oddziału do spraw Cudzoziemców w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Mimo że podawana przez urząd liczba obcokrajowców wzrasta co roku, nadal znacznie odbiega od szacunków świętokrzyskich przedsiębiorców, którzy obecnie oceniają ją na 4-5 tysięcy samych Ukraińców, nie mówiąc o obywatelach innych państw. Wynika z tego, że większość tych ludzi pracuje u nas nielegalnie.

Do jakich zawodów garną się pracownicy z zagranicy? – Na topie są kucharze, kierowcy, przedstawiciele handlowi, pracownicy do przetwórstwa mięsnego czy robotnicy budowlani, a także pracownicy do opieki. Takie informacje widnieją w naszych rejestrach – informuje kierownik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie