MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowe OC kierowcy: 22.09.2020. Kiedy można zmienić polisę na tańszą? Jak uniknąć pułapek nie płacić za OC podwójnie

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Wniosek o rezygnację z OC można przygotować i wysłać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę nowej polisy.
Wniosek o rezygnację z OC można przygotować i wysłać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę nowej polisy. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Koniec umowy obowiązkowego OC to dobry moment, żeby sprawdzić, czy na kolejnej polisie nie da się zaoszczędzić. Podczas trwania umowy OC nie można zmienić ubezpieczyciela, ale da się to zrobić od kolejnego okresu ochrony i wielu kierowcom to się opłaca.

W przypadku zmiany zakładu ubezpieczeń trzeba pamiętać o wypowiedzeniu obecnej umowy OC i trzeba to zrobić poprawnie, by nie było problemów.

Bez wypowiedzenia starej umowy OC kierowcy, ona z automatu się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy

Towarzystwa ubezpieczeniowe bowiem patrzą niechętnym okiem na takie rezygnacje, a dla wielu jest do pretekst, by domagać się składki za kolejny okres; dowodzą, że umowa wciąż jest ważna i z formalnego punktu widzenia mają rację. Nawet przed sądem mamy małe szanse na wygraną.

OC jest obowiązkowe

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. W praktyce reguły ochrony określa ustawa, więc wszystkie zakłady ubezpieczeń sprzedają w podstawowym zakresie identyczne OC. Ale robią to w różnych cenach. Dlatego każdy kierowca znajdzie w zależności od ubezpieczyciela tańszą i droższą polisę. Zasada obowiązuje zarówno przy zakupie polisy po raz pierwszy (np. po zmianie samochodu), jak i odnowienia kończącej się umowy OC. Co ciekawe, wielu kierowców decyduje się na automatyczną kontynuację ubezpieczenia w tej samej firmie, choć to mit, że przedłużenie umowy zawsze się opłaca. Ile można zaoszczędzić decydując się na innego ubezpieczyciela?
– Podam przykład z lipca tego roku. Zgłosił się do nas klient, który dostał od obecnego ubezpieczyciela propozycję odnowienia rocznej polisy OC za 2083 zł. Uznał, że to dużo i chciał sprawdzić, czy któraś z konkurencyjnych firm nie ubezpieczy go taniej. Znalazł cztery takie możliwości i ostatecznie kupił OC za 1023 zł. Nie twierdzę, że każdy kierowca finansowo zyska na zmianie ubezpieczyciela, ale każdy powinien to sprawdzić, żeby nieświadomie nie przepłacić – mówi Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Jak to zrobić

Zmienić ubezpieczyciela jest łatwo, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po zakupie polisy w innym towarzystwie, należy najpóźniej na dzień przed zakończeniem okresu ochrony obecnego OC wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 28 wspomnianej ustawy, ta umowa automatycznie się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy!
Wniosek o rezygnację z OC można przygotować i wysłać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę nowej polisy. Wypowiedzenie musi być złożone na piśmie i zawierać: imię i nazwisko właściciela lub współwłaścicieli pojazdu, adres zamieszania, numer rejestracyjny, markę oraz model samochodu, numer polisy ubezpieczeniowej oraz powód rezygnacji. Powodów może być oczywiście wiele, np. sprzedaż samochodu, ale w przypadku, na którym się tutaj skupiamy wpisujemy po prostu "zakup polisy w innej firmie".

Kliknij i koniecznie przeczytaj!

Ubezpieczając samochód warto pamiętać, że obowiązkowe OC można rozbudować o dodatkowe opcje. Cena polisy w pakiecie np. OC + AC lub OC + assistance, ubezpieczenie szyb czy NNW może być korzystniejsza, a klient zyskuje szerszą ochronę.
– To nie tajemnica: ubezpieczycielom zależy na sprzedaży ubezpieczeń w pakietach. I chcą klientów do tego zachęcać – kalkulując cenę na korzystniejszych warunkach. Dlatego, oprócz porównania cen samego OC w różnych towarzystwach, warto zweryfikować, czy nie opłaca się po prostu dodać do OC jakichś elementów. To może być AC, ale też szereg pojedynczych rozszerzeń, dając wsparcie w razie usterki na trasie, gdy przyda się holowanie lub naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia – tłumaczy Jakub Nowiński.
Z praktycznego punktu widzenia warto taki wniosek o rezygnację aktualnemu ubezpieczycielowi złożyć wcześniej. Na tyle wcześniej, by miał on czas na głębszą refleksję i nabrał ochoty do negocjacji. Często bowiem nowa oferta – oczywiście zawierająca niższą składkę od płaconej do tej pory – będzie lepszym wariantem dla nas do przyjęcia niż wiązanie się umową z inną firmą.

Dziś na topie! Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obowiązkowe OC kierowcy: 22.09.2020. Kiedy można zmienić polisę na tańszą? Jak uniknąć pułapek nie płacić za OC podwójnie - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia