Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplenie na lata. Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

Materiał Partnera Zewnętrznego
Na co zwracać uwagę podczas termomodernizacji budynków jednorodzinnych? – pytamy o to eksperta - mgr inż. Tomasza Hertmana, kierownika Działu Technicznego marki PCI w BASF Polska.

Kierunki rozwoju wszystkich dziedzin współczesnego życia zmierzają do jak największych oszczędności energii, a co za tym idzie do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych zamienianych na energię oraz do jak największej ochrony środowiska naturalnego. Dążenie do budownictwa energooszczędnego znalazło odzwierciedlenie w zmianach warunków technicznych dotyczących wymagań cieplnych dla budynków. Jakie według Pana możemy uzyskać korzyści z ocieplania budynku jednorodzinnego?
Termomodernizacja budynku to bardzo szerokie pojęcie dotyczące zmian takich, jak wymiana lub unowocześnienie systemu grzewczego, systemu wentylacji, ocieplenie dachu, wymian stolarki czy też ocieplenie ścian. To ostatnie możemy rozpatrywać w kilku aspektach: oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynku, która przekłada się bezpośrednio na korzyści finansowe, ekologiczne – zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, poprawa mikroklimatu oraz akustyczności pomieszczeń, co wpływa bezpośrednio na komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach. Dodatkowo, ocieplając budynek, poprawiamy estetykę elewacji, co jest niezwykle istotne w przypadku budynków starszych.

Obserwujemy stopniowe zwiększanie grubości materiału termoizolacyjnego. Kiedyś standardem było 5-6 cm, następnie 10 cm, a obecnie spotykamy 12-14 cm, a nawet i 20 cm. Co czeka nas w kolejnych latach?
Grubość izolacji zależna jest od wytycznych europejskich, jak również od rodzaju materiału izolacyjnego. Mamy tutaj do dyspozycji styropian, wełnę, XPS czy też płyty PUR/PIR. Każdy z tych materiałów charakteryzuje współczynnik przewodzenia ciepła (Lambda). Im jest niższy tym mniejsza grubość warstwy izolacji jest potrzebna do spełnienia wymagań normowych. No i w końcu grubość i rodzaj izolacji termicznej zależna jest od materiałów z których zrobiona jest ściana.

Czy istnieje alternatywa do uzyskania odpowiednich parametrów wymagań cieplnych dla budynków bez zwiększania grubości materiału termoizolacyjnego?
Na naszym rynku większość prac ociepleniowych realizowana jest przy użyciu polistyrenu ekspandowanego – styropianu oraz wełny mineralnej. Współczynnik przewodzenia ciepła tych materiałów wynosi od 0,031 do 0,044 [W/mK]. Rzadziej stosowane są płyty z pianki poliuretanowej (PIR, PUR) – współczynnik przewodzenia ciepła tych materiałów wynosi od 0,023 [W/mK]. W nieodległej przyszłości powinny pojawić się na rynku aerożele, dla których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,017 [W/mK]. Te nowoczesne materiały pozwalają zmniejszyć grubości warstw izolacji termicznej.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?
W świadectwie charakterystyki energetycznej budynku zawarty jest między innymi współczynnik ekologiczny EP czyli wielkość energii pierwotnej niezbędnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody użytkowej. Im ten wskaźnik jest mniejszy, tym dom jest mniej uciążliwy dla środowiska. Oczywiście wskaźnik ten jest wynikową wielu składowych, ale ściany są niewątpliwie jedną z nich.

Czyli oprócz oszczędności w użytkowaniu budynku termomodernizacja wpływa również na jego wartość przy ewentualnej sprzedaży?
Dokładnie tak. Musimy tutaj pamiętać, że oprócz oszczędności związanych ze zmniejszeniem kosztów na energię niezbędną do użytkowania budynku będzie on zdecydowanie bardziej atrakcyjny przy potencjalnej sprzedaży. Wiadomo, że ekologia jest coraz ważniejszym aspektem życia. Wszystko, co ekologiczne jest dzisiaj bardziej poszukiwane i posiada większą wartość finansową. Również domy z niskim współczynnikiem EP są domami o większej wartości nieruchomości.
Ocieplenie na lata to…
… połączenie wiedzy związanej zarówno z fizyką budowli, jak i ochroną przeciwpożarową, z zagadnieniami związanymi z instalacjami centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji na etapie projektowania oraz fachowym wykonawstwem.

Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia