MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 marca nowy zasiłek pogrzebowy

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
1 marca obecna kwota zasiłku zostanie zastąpiona stałą już kwotą 4 tysięcy złotych.
1 marca obecna kwota zasiłku zostanie zastąpiona stałą już kwotą 4 tysięcy złotych.
Od 1 marca zasiłek pogrzebowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wynosił 4 tysiące złotych.

Zmianę wysokości zasiłku pogrzebowego wprowadza Ustawa z dnia 26 listopada 2010 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Ustawa ta zmieniła obowiązujące do tej pory zapisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w kwestii zasiłku pogrzebowego.

 

- Do 28 lutego obowiązują dotychczasowe przepisy, zgodnie z którymi kwota zasiłku pogrzebowego wynosiła 200 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału – tłumaczy Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 1 marca zosta-nie ona zastąpiona stałą już kwotą 4 tysięcy złotych.

 

Pozostałe przepisy obowiązujące przy ustalaniu wysokości zasiłku pogrzebowego nie ulegają zmianie. - Stąd też w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez członka rodziny osoby zmarłej zasiłek jest wypłacany w maksymalnej wysokości 4 tysięcy złotych, bez względu na poniesione w związku z pogrzebem wydatki – podkreśla Paweł Szkalej.

Jeżeli zaś koszty pogrzebu zostaną pokryte przez osobę spoza rodziny zmarłego lub przez uprawniony do zasiłku podmiot, czyli na przykład pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, zasiłek będzie przysługiwał w wysokości udokumentowanych kosztów, ale w kwocie nie wyższej niż 4 tysiące złotych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia