Najmniej podwyżkę odczują odbiorcy indywidualni, którzy znajdowali się w dotychczasowej taryfie W-1 i gaz wykorzystują w domach tylko do przygotowywania posiłków. Ich rachunki wzrosną miesięcznie średnio o 1,28 złotych. Więcej, średnio o 5,55 złotych miesięcznie, zapłacą odbiorcy dotychczasowej grupy taryfowej W-2, czyli te osoby, które pobierają gaz do przygotowywania posiłków oraz podgrzania wody.
Największa podwyżka czeka tych odbiorców, którzy swoje mieszkania ogrzewają gazem i dotychczas znajdowali się w grupie taryfowej W-3. Miesięcznie zapłacą średnio o 22,62 złote więcej.
Nie zmienią się natomiast stawki opłat abonamentowych, związanych z obsługą klientów.
PGNiG uzasadnia podniesienie cen wzrostem kosztów importu gazu, które wiążą się z rosnącymi od początku roku cenami ropy. Koncern musi także kontynuować kosztowny program poszukiwania nowych złóż gazu, w tym również łupkowego, co ma przełożyć się na stabilizację cen w kolejnych latach.
Jak podkreśla koncern, prowadzenie właściwej polityki finansowej w spółkach dystrybucyjnych, wchodzących w skład grupy kapitałowej PGNiG SA, umożliwia obniżkę opłat sieciowych, między innymi średnia opłata za dystrybucję gazu spadnie o blisko 1 procent.
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?