Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od nowego roku kończy się zwolnienie od podatku na węgiel i koks

Marzena SMORĘDA [email protected]
Na spotkanie informacyjne Izby Celnej w Kielcach przyszło ponad 300 zainteresowanych przedsiębiorców
Na spotkanie informacyjne Izby Celnej w Kielcach przyszło ponad 300 zainteresowanych przedsiębiorców
Podatnik, który chce uniknąć akcyzy przy dostawie węgla, będzie musiał mieć dokument dostawy. Przy sprzedaży dla osób fizycznych jego wystawienie może być kłopotliwe. Bez tego dokumentu trzeba zapłacić podatek.

1 stycznia 2012 roku kończy się ogólne zwolnienie od akcyzy dla węgla i koksu, przeznaczonych do celów opałowych. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 2003 roku, która obowiązuje od 1 stycznia 2004 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek opodatkowania akcyzą wszelkich paliw opałowych, w tym węgla, koksu i gazu ziemnego.

 

Okres przejściowy dla węgla i koksu mija 2 stycznia 2012 roku, a dla gazu ziemnego z końcem października 2013 roku.

 

W związku z tym, że od 2 stycznia 2012 roku wyroby węglowe (węgiel i koks) będą podlegać opodatkowaniu akcyzą na zasadach ogólnych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011r, Nr 108, poz.626, z późn. zm.) kielecka Izba Celna zorganizowała szkolenie dla przedsiębiorców.

 

Na spotkanie przybyło ponad 300 zainteresowanych przedsiębiorców już dokonujących lub planujących rozpocząć działalność związaną z obrotem wyrobami węglowymi w nadchodzącym roku.

 

Zmiany w przepisach w formie prezentacji multimedialnych opracowali pracownicy Urzędu I Izby Celnej w Kielcach.

 

Temat jest bardzo bliski przedsiębiorcom naszego województwa. Ustawa wprowadza pewne obowiązki informacyjne po stronie podmiotów dokonujących obrotu wyrobami węglowymi, ale po ich wypełnieniu, będą mogli korzystać ze zwolnień z podatku akcyzowego.

 

Na dzień 28 grudnia zarejestrowało się ponad 300 podmiotów i ciągle składane są wnioski. Podmioty, które w nowym roku dopiero rozpoczną „działalność węglową” będą musiały dokonać obowiązku rejestracji przez rozpoczęciem działalności.

 

Wyroby węglowe to: węgiel (kod CN2701),węgiel brunatny (kod CN2702) oraz koks (kod CN2704). Podatek akcyzowy w przeliczeniu wynosi za węgiel około 30 złotych za tonę, za węgiel brunatny około 11 złotych za tonę, a za koks 35 złotych za tonę.

Podmioty, które dokonują obrotu wyrobami węglowymi nieobjętymi zwolnieniem od podatku akcyzowego, tzn. nie zarejestrują się jako pośredniczące podmioty węglowe, obowiązane będą do składania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego deklaracji podatkowych, obliczania i wpłacania akcyzy na rachunek właściwej izby celnej.

Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje jednak szereg zwolnień. Od akcyzy zwolnione będą wyroby węglowe zużywane m.in. przez:

- gospodarstwa domowe

- podmioty systemu oświaty

- podmioty lecznicze

- jednostki organizacyjne pomocy społecznej

- organizacje pożytku publicznego i wolontariatu

- żłobki i kluby dziecięce

- organy administracji publicznej

 

Podmioty wyżej wymienione muszą pamiętać, aby każdorazowo potwierdzać dostawcy odbiór dostarczonego węgla lub koksu na dokumencie dostawy. Zużycie do innych celów niż do celu opałowego, będzie powodowało obowiązek zapłaty akcyzy.

 

Z podatku akcyzowego zwolnione będą także wyroby węglowe zużywane m.in. w:

- procesie produkcji energii elektrycznej

- pracach rolniczych, ogrodniczych, hodowli ryb oraz leśnictwie

- do przewozu towarów i pasażerów

Korzystanie z powyższych zwolnień będzie jednak wymagało prowadzenia przez podmiot zużywający ewidencji tych wyrobów.

 

Do dokonywania obrotu wyrobami węglowymi podlegającymi zwolnieniu od akcyzy są uprawnione podmioty zwane pośredniczącymi podmiotami węglowymi. Podmioty te mają ustawowy obowiązek pisemnego powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności, posiadać potwierdzenie złożenia tego powiadomienia, a do przemieszczanych wyrobów węglowych dołączać dokument dostawy oraz uzyskać na nim potwierdzenie dostarczenia odbiorcy.

 

Szczegółowe informacje, druk zgłoszenia do urzędu celnego, prezentację szkoleniową oraz wykaz rozporządzeń wykonawczych, można znaleźć na stronie www.ickielce.pl w zakładce komunikaty – poinformował rzecznik prasowy Izby Celnej w Kielcach.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia