Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ pasów

Czesław Wachnik
Dzieci jadące w samochodzie powinny być zawsze przypięte pasami. I znajdować się w foteliku, odpowiednim dla swego wieku.
Dzieci jadące w samochodzie powinny być zawsze przypięte pasami. I znajdować się w foteliku, odpowiednim dla swego wieku. fot. Paweł Janczaruk
Dzieci podobnie, jak dorośli powinny być w czasie jazdy przypięte pasami bezpieczeństwa. Dodatkowo muszą siedzieć w specjalnym foteliku.

Praktyka okazuje się bardzo różna. Czytelniczka z Zielonej Góry pisze: Przed kilkoma dniami wracaliśmy z wczasów nad morzem. Przed nami dosyć szybko jechał samochód na wrocławskich numerach rejestracyjnych. W środku siedziało cztery osoby.

W pewnej chwili z przerażeniem zauważyłam, jak między dwoma dorosłymi, siedzącymi na tylnej kanapie, bawi się dziecko. To siedzi na kolanach, to wręcz przeciska się do kierowcy. Nikt nie reagował, wszyscy bawili się znakomicie. A kierowca, pewnie, by przypodobać się dziecku, co chwila wyprzedzał inne pojazdy.

Przerażające, co mogłoby się stać, gdyby auto gwałtownie zahamowało - dodaje czytelniczka.

Prawie co drugie dziecko bez pasa

Tak, to prawda. W razie hamowania doszłoby zapewne do tragedii. Zresztą często dochodzi. W 2005 roku w wypadkach zginęło 59 dzieci do sześciu lat, a kilkaset zostało rannych. Z badań jakie przeprowadzono w ramach kampanii Klubu Pancernika, wynika, że 42 procent rodziców przewozi dzieci w nieprawidłowy sposób. Czyli bez zapiętych pasów, fotelików czy siedzisk.

Co to oznacza w razie kolizji, wypadku czy nawet gwałtownego hamowania? Najprościej można powiedzieć, że już przy prędkości 50 km/h, o ile auto uderzy w przeszkodę, masa dziecka staje się tak duża, że nawet najbardziej sprawny mężczyzna, nie będzie mógł je utrzymać w rękach. Czyli dziecko albo uderzy w tył kierowcy czy siedzącego z przodu pasażera lub też wypadnie przez szybę. W obu przypadkach oznacza to tragedię.

Można temu zapobiec tylko w jeden sposób, dzieci w czasie podróży muszą być zawsze zapięte pasami. Dodatkowo powinny siedzieć w odpowiednich fotelikach lub na tzw. siedziskach. Inaczej pas nie spełni swojej funkcji.

Rodzaje fotelików

JAZDA BEZ PASÓW TO:

  • sześć razy większe ryzyko śmierci w razie wypadku,
  • 25 razy większe ryzyko odniesienia ciężkich ran,
  • przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. ciało o wadze 70 kg wyrzucane jest z siedzenia z siłą prawie 4 ton,
  • pasażer z tyłu może zabić siedzących z przodu.
  • 1. Dla małych dzieci - do 12 miesięcy - najbardziej przydatne są kołyski czy też nosidełka. Które przypinamy pasami i umieszczamy na tylnej kanapie.
    2. Dzieci od 12 miesięcy do 4 lat powinny siedzieć w fotelikach, które mają specjalne pasy. One to zabezpieczają przed wypadnięciem.
    3. Dzieci od 4 do 6 lat też jeżdżą w fotelikach, ale już większych. Ponadto nie zawsze są one zaopatrzone w pasy. Wtedy można korzystać z tych zamontowanych w aucie.
    4. Dzieci starsze mogą siedzieć na tzw. siedziskach czy też poduszkach podwyższających. Dzięki temu łatwiej można dopasować pasy bezpieczeństwa znajdujące się w aucie.

    Pasy Bezpieczeństwa - Mity i Fakty

    Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych krajów europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 osób uczestniczących w wypadku, śmierć ponosi 11. Pomimo to kierowcy nadal nie są świadomi znaczenia zapinania pasów bezpieczeństwa. Wśród uczestników ruchu drogowego krąży wiele stereotypów dotyczących stosowania pasów. Oto niektóre z nich:

    MIT:
    Sceptycy twierdzą, że zapięte pasy mogą uniemożliwić wydostanie się z płonącego pojazdu.
    FAKT:
    Statystyki wypadków wskazują jednak, że jedynie 0,5 proc. wypadków drogowych wiąże się z pożarem auta.

    MIT:
    Wśród kierujących i pasażerów krąży teoria, że podczas wypadku lepiej wypaść z auta niż być w nim uwięzionym.
    FAKT:
    Badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.

    MIT:
    Wielu kierowców wychodzi z założenia, że po mieście i na krótkich trasach jeździ się wolno. W związku z tym, w razie wypadku nic im się nie stanie. Zapinanie pasów, w tej sytuacji, jest czynnością zbędną.
    FAKT:
    Nic bardziej mylnego, bowiem przy zderzeniu z prędkością 50 km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony. Przy uderzeniu w stałe elementy samochodu, skutki mogą być śmiertelne, również dla pasażera z przodu.

    MIT:
    Właściciele aut wyposażonych w poduszki powietrzne, żyją natomiast w przeświadczeniu, że to zabezpieczenie jest wystarczające.
    FAKT:
    Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50 proc. tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

    MIT:
    Uczestnicy ruchu drogowego, korzystający z tylnych foteli samochodu, rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa (stosuje je średnio około 47 proc. pasażerów). Uważają, że na tylnym siedzeniu jest bezpieczniej.
    FAKT:
    Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu.

    MIT:
    Niektórzy rodzice myślą, że trzymanie dziecka na kolanach zabezpieczy je przed konsekwencjami wypadku w takim samym lub większym stopniu jak usadowienie w foteliku.
    FAKT:
    Rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia przybiera masę słonia. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.

    MIT:
    Wielu przyszłych rodziców myśli, że pasy bezpieczeństwa stanowią zagrożenie dla płodu.
    FAKT:
    Podczas wypadku pasy bezpieczeństwa są jedynym urządzeniem, które może uratować życie kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska