Od poniedziałku zmiany w księgach wieczystych

Beata KWIECZKO [email protected], /esw/
Od poniedziałku wejdą w życie zmiany w hipotekach.
Od poniedziałku wejdą w życie zmiany w hipotekach.
Udostępnij:
Od poniedziałku wchodzą w życie zmiany w księgach wieczystych. Nie będzie już dotychczasowego podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną. Zmieni się też zapis w księdze informatycznej dotyczącej hipoteki.

Nowe przepisy będą obowiązywały od 21 lutego. – Zmiany wiążą się ze zmianą ustawy o księgach wieczystych i hipotece w zakresie konstrukcji hipoteki, która jest zabezpieczeniem wierzytelności – mówi Joanna Greguła, prezes i rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Krakowie.

 

JEDNA ZAMIAST DWÓCH

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą będzie funkcjonować tylko jedno pojęcie hipoteki. – Dotychczas istniały dwa odrębne pojęcia: hipoteki kaucyjnej i zwykłej. Hipoteka zwykła dotyczyła zabezpieczenia wierzytelności istniejących, natomiast kaucyjna wierzytelności przyszłych, czyli na przykład zabezpieczenia odsetek bankowych. Dotychczas hipoteka mogła zabezpieczać tylko jednego wierzyciela i jedną wierzytelność, teraz będzie mogła zabezpieczać kilka wierzytelności różnych wierzycieli – tłumaczy Joanna Greguła.

 

Wprowadzane zmiany mają uprościć system zabezpieczeń, a hipoteka ma być bardziej elastyczna. Dzięki temu będzie lepiej służyła przedsiębiorcom, którzy starają się o środki na działalność gospodarczą oraz osobom zaciągającym kredyt na kupno mieszkania lub domu.

 

Nowa hipoteka będzie zbliżona do kaucyjnej, która dotyczyła wierzytelności o nieustalonej jeszcze wysokości i zawsze będzie zabezpieczała wierzytelności do oznaczonej sumy pieniężnej, niezależnie od tego, czy jej wysokość jest znana. Co więcej, nowe regulacje dają możliwość zabezpieczenia jedną hipoteką więcej niż jednej wierzytelności tego samego właściciela, pod warunkiem, że umowie o ustanowieniu hipoteki będą wskazane stosunki prawne, z których takie zobowiązania będą wynikać.

 

NOTARIUSZ POINFORMUJE SĄD

Kolejna wprowadzona zmiana będzie dotyczyć obowiązku informowania wszystkich organów i instytucji przez notariusza o zmianie właściciela nieruchomości. – W przypadku, gdy u nota-riusza załatwialiśmy postępowanie spadkowe, notariusz nie musiał pytać, co wchodzi w skład spadku. Według nowych re-gulacji będzie miał obowiązek powiadomić sąd o zmianie właściciela – mówi Joanna Greguła i dodaje: - Inaczej będą też wyglądały zapisy w księgach informatycznych dotyczące hipoteki. Na czas zmian struktury księgi Ministerstwo Sprawiedliwości zarządziło przerwę w dostępie do księgi informatycznej. Z ksiąg tych będzie można korzystać już w poniedziałek.

Wysokość opłat za wpis hipoteki do księgi wieczystej nie ulegnie zmianie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie