Od przedsiębiorcy do studenta - mężczyzna zdawał maturę 26 razy! Prywatny przedsiębiorca marzy o tym, aby zostać intelektualistą

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Krajowy egzamin wstępny na studia w Chinach, nazywany również „gaokao” odbywał się 6-7 czerwca 2023 roku.
Krajowy egzamin wstępny na studia w Chinach, nazywany również „gaokao” odbywał się 6-7 czerwca 2023 roku. XINHUA/XINHUA/Long Lei/EPA/PAP
Matura odbyła się już także w Chinach. Tam, jeden z najważniejszych egzaminów w życiu młodych ludzi nazywa się gaokao. Wynik tego państwowego egzaminu, podobnie jak w Polsce, decyduje o przyjęciu na studia i przyszłej karierze zawodowej. W tym roku wśród kandydatów znaleźli się nie tylko młodzi ludzie. Historia 56-letniego prywatnego przedsiębiorcy, który po raz 26. zdecydował się podejść do matury inspiruje!

Spis treści

Matura po chińsku - gaokao

Gaokao to chiński odpowiednik polskiej matury - wynik egzaminu decyduje o przyszłej karierze i możliwościach edukacyjnych. Liang Shi podjął wyzwanie już jako nastolatek, jednak wtedy nie miał szczęścia. Po wielu latach ponownie stawił czoła temu wyzwaniu.

W tym roku do egzaminu gaokao (odbywającego się w środę i czwartek) podeszło 13 mln kandydatów — to podobno rekordowo wysoka grupa.

Nigdy nie jest za późno, by spełnić swoje marzenia

Liang Shi to tylko jeden z wielu przykładów ludzi, którzy mimo przeciwności losu i upływu czasu, nie przestają walczyć o swoje cele. Jego historia pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by spełnić swoje marzenia i że ciężka praca i determinacja są kluczowe w osiąganiu sukcesu.

Niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej, warto stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji. 56-letni przedsiębiorca z Chin jest tego przykładem.

Liang Shi odniósł życiowy sukces, tworząc dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, ale jego marzeniem zawsze było studiowanie i to na jednej z renomowanych chińskich uczelni.

Żeby zwiększyć swoje szanse od miesięcy uczył się po kilkanaście godzin na dobę. Zaprzestał wszelkich rozrywek i - wedle własnych słów - „żył jak mnich” - podała agencja AFP.

Liang podchodził co roku do egzaminu od ukończenia szkoły do momentu, przekroczenia wieku 25 lat: była do granica, do której kandydatom wolno było próbować swoich sił w gaokao. Jednak kiedy w 2010 zliberalizowano prawo, Liang natychmiast zapisał się na listę kandydatów i od tej pory co roku usiłuje zdać egzamin na poziomie umożliwiającym studia.

Bardzo chcę studiować i zostać intelektualistą - wyznał Liang

Co zrobi jeśli mu się uda? Oprócz udziału w rekrutacji na wymarzone studia planuje uczcić sukces trzydobową rozgrywką w mahojonga.

Gra planszowa, która pochodzi z Chin i została wynaleziona w XIX wieku. W grze bierze udział z reguły czterech graczy, chociaż istnieje wiele regionalnych
Gra planszowa, która pochodzi z Chin i została wynaleziona w XIX wieku. W grze bierze udział z reguły czterech graczy, chociaż istnieje wiele regionalnych odmian tej gry, z różnymi zasadami. Mahjong stał się popularną grą w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.
Unsplash

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji