Za energię elektryczną gospodarstwa domowe w Świętokrzyskiem w 2012 roku zapłacą miesięcznie o 2 złote więcej, olej napędowy zdrożeje o 20 groszy na litrze, średnio 80 groszy na paczce zdrożeją papierosy. Najbardziej - z 8 do 23 procent - skoczył podatek VAT na ubranka dla dzieci. Oznaczać to będzie na przykład w przypadku zakupu bucików dziecięcych wydatek większy o około 20 złotych. A to nie koniec podwyżek, bo w kolejce na podwyżkę czekają jeszcze gaz, węgiel, ciepło, woda. W ślad za tym pójdą ceny innych artykułów i usług. Życie zapowiada się więc w nowym roku sporo droższe. O ile?
Czteroosobowa rodzina według wstępnych szacunków wyda na utrzymanie ponad 70 złotych więcej w ciągu miesiąca. Ale ta suma może być wyższa, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, o ile wzrosną w konsekwencji podwyżek energii ceny żywności. Eksperci przewidują, że najprawdopodobniej o 5 procent.
Jak zniosą podwyżki świętokrzyskie rodziny? – Wydatki większe o siedemdziesiąt złotych na miesiąc z pozoru wyglądają niegroźnie – mówi pani Monika z Kielc. – Ale to tylko sucha kalkulacja, która nijak ma się do realnych kwot, które będzie wydawać się w miesiącu. Ceny będą rosły na każdym kroku. Przynajmniej od dwóch lat bardzo uważnie patrzę na domowy budżet, oszczędzam prąd, gaz, kupuję najtańsze jedzenie. Ale w czteroosobowej rodzinie, w której jest dwoje dzieci w wieku szkolnym wydatki są ogromne. Razem z mężem mamy około czterech tysięcy złotych miesięcznego dochodu. Jedną czwartą pochłaniają wydatki na czynsz, światło, gaz, telefony, Internet. Dużo kosztuje utrzymanie samochodu, który jest nam niezbędny. Reszta pieniędzy idzie na jedzenie, środki czystości, ubrania. Co miesiąc brakuje do pierwszego, więc debet będzie jeszcze większy. Oszczędzić można jeszcze tylko na ubraniach dla dorosłych, bo dzieci rosną. Poza tym żadnych rezerw nie widzę. Nowy rok widzę w czarnych barwach - wyjaśnia kielczanka.
Jak wzrosną ceny i podatki w 2012 roku
energia elektryczna – 4,46 procent
olej napędowy – 3,5 procent
papierosy – 8 procent
VAT na ubrania dziecięce – o 15 procent
węgiel – 5-7 procent
woda – 5-15 procent
ciepło – 10 procent
gaz – 6-8 procent
żywność – 5 procent
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?