MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia prąd będzie droższy

Marzena SMORĘDA [email protected]
W 2012 roku za energię elektryczną będziemy płacili więcej. Może to mieć fatalne skutki dla świętokrzyskich przedsiębiorstw.
W 2012 roku za energię elektryczną będziemy płacili więcej. Może to mieć fatalne skutki dla świętokrzyskich przedsiębiorstw.
Około dwa złote więcej miesięcznie za energię elektryczną zapłacą od nowego roku gospodarstwa domowe. Podwyżka cen prądu oznacza jednak także wzrost kosztów wytwarzania produktów i usług i wzrost ich cen. Prawdopodobnie zdrożeje więc wszystko.

W ubiegły piątek,16 grudnia, przyszłoroczna podwyżka cen energii elektrycznej stała się faktem. Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdził, jak się wcześniej domagano, kilkunastoprocentowego wzrostu cen i przez cały 2012 rok za prąd odbiorcy energii, obsługiwani przez spółkę PGE Obrót, która obsługuje większość mieszkańców w naszym regionie będą płacili o 4,46 procent drożej. Podwyżka nie dotknie tylko tych firm, które chcą kupować „ekologiczny prąd”.

 

Na pozór niewiele

 

Gospodarstwo domowe, które rocznie zużywa średnio około dwa tysiące 2000 kilowatogodzin, za prąd zapłaci więc miesięcznie po około 2 złote więcej niż dotychczas. Ale wzrost kosztów energii elektrycznej w domach to dopiero początek podwyżek. Skutek będzie taki, że wzrosną prawdopodobnie także ceny produktów i usług, bo przedsiębiorcy wiele zaosz-czędzić na kosztach produkcji nie mogą.

 

- Rosną ceny środków produkcji, ale ceny producentów ani drgną, bo to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Tak często nakazuje rozsądek i rachunek ekonomiczny. Przedsiębiorcy muszą się nim kierować i chociaż koszty wytwarzania rosną, muszą na przykład obniżać marże i szukać obszaru oszczędności, także w kosztach pracowniczych. Ale jeśli zostaje zaburzona równowaga kosztowo-cenowa, cen w ryzach długo utrzymać się nie da. Konsekwencją tej decyzji Urzędu regulacji Energetyki będą więc prawdopodobnie wzrosty cen wszystkich produktów i usług – mówi Tomasz Tworek, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Ekologicznie - taniej

 

Wprowadzenie nowej taryfy cen spowodowane zostało zmianami cen na rynku hurtowym energii. Dla firm, które chcą korzystać z energii ekologicznej, przygotowano specjalną ofertę. Te, które zdecydują się na zakup energii z odnawialnych źródeł mają zagwarantowaną stałą cenę do końca przyszłego roku. Odnawialne źródła energii wykorzystują w procesie prze-twarzania energię wiatru, wody, Słońca, biomasy i ciepła z wnętrza ziemi.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia