Od 1 stycznia cena połączenia za minutę spadnie w sieciach Play, T-Mobile, Plus i Orange z kilkunastu groszy do 8,26 groszy. Od lipca obniży się jeszcze do 4,29 groszy za minutę. Oznacza to obniżkę od 65 do 85 procent. Operatorzy konkurować będą na równych zasadach w rozliczeniach hurtowych.

Najniższa cena detaliczna połączenia za minutę rozmowy wynosi obecnie 29 groszy. Jeśli sieci komórkowe w całości przeniosą na detal cięcie stawek narzucone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, to obniży się ona do mniej niż 5 groszy za minutę.

Nowe zasady rozliczeń międzyoperatorskich powinny przełożyć się na dalsze spadki cen detalicznych za połączenia telefoniczne. Ponieważ podjete decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, ceny połączeń powinny spaść już od początku roku.

Dla operatorów ważna jest jednak nie tylko obniżka stawek hurtowych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zniesie również nierówność w hurtowych stawkach płaconych sobie nawzajem przez operatorów. Play płacił dotychczas konkurentom za każde połączenie mniej niż sam od nich dostawał. Orange, Plus i T-Mobile krytykowały tę zasadę, podkreślając, że stwarza ona rynkową nierównowagę. Sytuacja taka wymuszała jednak konkurencję, która po wprowadzeniu obniżek i symetrii w stawkach wygasi wojnę cenową na naszym rynku.

Jak wynika z wyliczeń UKE, przez ostatnie sześć lat ceny połączeń komórkowych w Polsce spadły o około 70 procent. Jeśli zaś chodzi o ceny dostępu do mobilnego Internetu, Polska należy do najtańszych krajów w Unii Europejskiej.