Marzena Smoręda * Skąd pomysł na bankowość biometryczną?
Stanisław Matejkiewicz, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Kielcach: - Żyjemy w świecie liczb, których coraz więcej trzeba zapamiętać. Kody pin, hasła, pesel, nip. Biometria, w której zastosowano technologię Finger Vein w sposób bezpieczny i wygodny weryfikuje tożsamość klienta bez konieczności pamiętania haseł to przyszłość, nie tylko według ekspertów bankowych. Prekursorem biometrii w Polsce były Bank Polskiej Spółdzielczości i Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Ich dokonania w pewien sposób zainspirowały Nas do zastosowania tej technologii.
* Co oferują bankomaty biometryczne oprócz technologii Finger Vein. Jak działa bankomat biometryczny, jak się z niego korzysta?
- Różnica polega na sposobie autoryzacji transakcji i zwiększonej funkcjonalności dla własnych klientów Banku. Autoryzacja lokalnej transakcji polega na wprowadzeniu przez klienta na bankomacie cyfrowego identyfikatora lub włożeniu plastikowej karty, a następnie przyłożeniu do czytnika palca. Po prawidłowej weryfikacji tożsamości klient może przeprowadzić transakcję. W zależności od upoważnienia do rachunku klient może dokonać operacji wpłaty/wypłaty, samej wpłaty lub wypłaty całości środków z rachunku.
* Do czego służy biometria głosowa i czy są realne szanse na jej wprowadzenie w bankach?
- W bankach biometrię głosową próbuje się stosować w Telefonicznych Centrach Obsługi Klienta (Call Center) lub IVR (interactive voice response) w celu identyfikacji klienta. Być może w dużych bankach, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością klientów znajdzie ona zastosowanie.
* Czy bankomaty Banku Spółdzielczego w Kielcach wypłacają monety?
- Na 29 bankomatów aktualnie 9 bankomatów jest przystosowanych do wypłaty monet w przewidywanych miejscach wypłaty zasiłków. Wypłata bilonu podyktowana jest przepisami wymagającymi, aby zasiłek był wypłacony w pełnej kwocie. Służy jedynie automatyzacji tego procesu. Bank nie przewiduje wypłaty bilonu innym klientom.
* Zmniejsza się liczba oszustw kradzieży gotówki z bankomatów dzięki wprowadzeniu danych biometrycznych?
- W banku nie zanotowano dotychczas w tradycyjnych bankomatach przypadków oszustw, ani kradzieży. Natomiast zdarzały się systuacje, że nieuprawniony członek rodziny “pożyczał“ sobie kartę, aby wypłacić środki. Biometria wyeliminuje takie przypadki, bo nawet bliźniacy mają inny układ naczyń krwionośnych w palcach.
* Czy możemy spodziewać się realizacji płatności za pomocą biometrii, na przykład w sklepach?
- Gdyby pojawiło w Polsce centrum rozliczeniowe obsługujące terminale biometryczne – to kto wie.
* Gdzie jeszcze w bankowości można wykorzystać technologię biometrii?
- Na przykład do kontroli dostępu – dotychczas nasz Bank używa do tego technologii Finger Print (odcisk linii papilarnych). Natomiast technologii Finger Vein banki mogą wykorzystywać do potwierdzania tożsamości klientów w placówkach, w kioskach informacyjnych, do uwierzytelniania transakcji bezgotówkowych, do skrytek depozytowych oraz do autoryzacji transakcji przez pracowników.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?