Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego

Marzena SMORĘDA [email protected]
Przyczyny przerwania urlopu pracownika muszą być ważne dla firmy.
Przyczyny przerwania urlopu pracownika muszą być ważne dla firmy.
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może nam przerwać wypoczynek i wezwać z urlopu do pracy. Jest tylko jeden istotny warunek – muszą nastąpić nieprzewidziane okoliczności, w których nasza obecność w firmie jest konieczna.

Przepisy prawa pracowniczego nie mówią, w jakich oko-licznościach szef może ściągnąć nas z urlopu. Sytuację sam ocenia i podejmuje decyzję pracodawca.

 

Musisz się stawić

Przyczyny przerwania urlopu pracownika muszą być ważne dla firmy. Poważna awaria urządzeń, choroba innego pracownika, kontrola ZUS lub urzędu skarbowego, nagłe, duże zlecenie może zmusić szefa do wezwania do pracy osób, których obecność w takich sytuacjach jest konieczna.

 

Decyzja o odwołaniu z urlopu powinna być wyrażona na piśmie. Kodeks pracy nie wymaga takiej formy, jednak lepiej zachować ją do celów dowodowych.

Wezwania z urlopu do pracy nie można zlekceważyć, aby nie narazić się na zarzut ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jakim jest odmowa wykonania po-lecenia służbowego, a w konsekwencji na karę porządkową lub nawet dyscyplinarne zwolnienie. Taki przerwany urlop możemy wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku albo jeśli sytuacja w zakładzie pracy sie ustabilizuje kontynuować po wystąpieniu o niego z wnioskiem.

 

Koszty urlopu

Jeśli urlop spędzamy w domu i nie ponosimy w związku z wypoczynkiem dodatkowych kosztów, przerwanie urlopu i powrót do pracy nie będzie się wiązał dla nas z finansowanymi stratami. Jeśli jednak przebywamy na urlopie poza domem, w kraju bądź za granicą, i za wyjazd zapłaciliśmy, Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do pokrycia kosztów poniesionych przez pracownika związanych z odwołaniem go z urlopu. Chodzi tu o takie sytuacje, w których dokonaliśmy wpłaty do biura podróży, hotelu, domu wczasowego czy gospodarstwa agroturystycznego, ponieśliśmy koszty przejazdu i musimy zrezygnować z wakacji lub je przerwać z powodu zawiadomienia przez pracodawcę o odwołaniu z urlopu.

 

Do zwrotu kwalifikują się na przykład opłaty za niedokończony pobyt w ośrodku wczasowym, hotelu, na kwaterze prywatnej, jeśli organizator wypoczynku lub właściciel kwatery ich nie zwraca, wykupione wycieczki, z których pracownik nie skorzystał, koszty podróży powrotnej z miejsca pobytu w czasie urlopu do siedziby firmy, jeśli są one dla pracownika dodatkowym wydatkiem.

 

Pracodawca płaci również wówczas, gdy okaże się, że razem z pracownikiem z wypoczynku musi wrócić również rodzina, bo pracownik nie może zostawić ich na miejscu.

 

Wydatki powinny być udokumentowane - potrzebne więc będą bilety komunikacji, umowy, pokwitowania, dowody wpłat itp. W przypadku niewywiązania się pracodawcy ze zwrotu kosztów, możemy wystąpić z roszczeniem do sądu pracy.

 

Pracodawca nie musi rekompensować pracownikowi wszystkich wydatków, które są związane z urlopem. Nie będzie więc dotyczył na przykład utraconego zarobku, jaki pracownik planował uzyskać będąc na urlopie, czy kupionych na wyjazd, który z winy pracodawcy się nie odbył, sprzętu sportowego czy turystycznego.

 

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia