Ogrody na balkonach i… prywatny zakład karny – świętokrzyskiej młodzieży pomysły na biznes

Piotr BURDA
Ogrody na balkonach i… prywatny zakład karny – świętokrzyskiej młodzieży pomysły na biznes Emilia Słabiak z Prywatnego Technikum Awans w Kielcach odbiera nagrodę z rąk Adama Jarubasa, marszałka województwa.
Ogrody na balkonach i… prywatny zakład karny – świętokrzyskiej młodzieży pomysły na biznes Emilia Słabiak z Prywatnego Technikum Awans w Kielcach odbiera nagrodę z rąk Adama Jarubasa, marszałka województwa. Aleksander Piekarski
Udostępnij:
Projektowanie ogrodów na balkonach, pralnia dla młodych, a nawet prywatny zakład karny. To pomysły na biznes zgłoszone przez świętokrzyską młodzież w konkursie świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.

Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wpłynęło 90 prac, w których uczniowie prezentowali swoje pomysły na założenie własnej firmy, opisywali zasady jej funkcjonowania a także źródło pozyskania pieniędzy i bilans finansowy.

 

PRYWATNE WIĘZIENIE

Nie zabrakło oryginalnych pomysłów. Jeden z nich zakładał założenie prywatnego zakładu karnego, który mógłby przynosić finansowe zyski. Nie zyskał on jednak uznania jury złożonego z przedstawicieli Świętokrzyskiego Funduszu Poręczeniowego, Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

KWIATY EMILII

Wśród nagrodzonych pomysłów jest między innymi projekt Emilii Słabiak z kieleckiego Prywatnego Technikum Awans. Zajął on pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Emilia uczy się w klasie o profilu architektur krajobrazu. Wraz z nauczycielką, Emilia Zgorzelską opracowała plan biznesowy firmy Art Garden, zajmującej się wystrojem balkonów. – Babcia przekazała mi miłość do kwiatów. Uwielbiam tworzyć z nich kompozycje i żywe obrazy. Chciałabym ożywić smutne balkony na naszych blokowiskach, a ludziom dać radość przebywania w pięknym otoczeniu – mówi Emilia Słabiak. Ma pomysł na trejaże kwiatowe i ziołowe na balkonach i tarasach, a także żywe obrazy z sukulentów, czyli roślin rosnących w trudnych warunkach, głownie kaktusów. – Tworzę już takie kompozycje, ale przede wszystkim podglądam. Chciałabym jechać do ogrodów wiedeńskich. A po skończeniu nauki założyć własną firmę. Myślę, że w Kielcach byłby popyt na takie usługi – mówi Emilia Słabiak.

 

PRALNIA I BRYKIET

 Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła grupa uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Założyli oni Przedsiębiorstwo Usługowe „Pralnia Cafe”, którego oferta skierowana jest głównie do zapracowanych, młodych osób pochłoniętych nauką. Wśród gimnazjalistów największym uznaniem jury cieszył się pomysł uczniów Gimnazjum numer 10 imienia I Dywizji Pancernej w Kielcach, Michała Pietralika i Jakuba Sołowieja. Założyli oni spółkę „EkoSłom” produkującą ekologiczny brykiet ze słomy. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyli Natalia Lipińska i Jakub Erbel z Gimnazjum numer 1 imienia Generała Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach. Starachowiccy gimnazjaliści mają pomysł firmy „Pogotowie Domowe”, świadczącej usługi miedzy innymi w pomocy nad dzieckiem, robieniu zakupów, czy opieka nad starszymi.

W konkursie przyznano też kilka wyróżnień.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie