Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wpłynęło 90 prac, w których uczniowie prezentowali swoje pomysły na założenie własnej firmy, opisywali zasady jej funkcjonowania a także źródło pozyskania pieniędzy i bilans finansowy.
PRYWATNE WIĘZIENIE
Nie zabrakło oryginalnych pomysłów. Jeden z nich zakładał założenie prywatnego zakładu karnego, który mógłby przynosić finansowe zyski. Nie zyskał on jednak uznania jury złożonego z przedstawicieli Świętokrzyskiego Funduszu Poręczeniowego, Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
KWIATY EMILII
Wśród nagrodzonych pomysłów jest między innymi projekt Emilii Słabiak z kieleckiego Prywatnego Technikum Awans. Zajął on pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Emilia uczy się w klasie o profilu architektur krajobrazu. Wraz z nauczycielką, Emilia Zgorzelską opracowała plan biznesowy firmy Art Garden, zajmującej się wystrojem balkonów. – Babcia przekazała mi miłość do kwiatów. Uwielbiam tworzyć z nich kompozycje i żywe obrazy. Chciałabym ożywić smutne balkony na naszych blokowiskach, a ludziom dać radość przebywania w pięknym otoczeniu – mówi Emilia Słabiak. Ma pomysł na trejaże kwiatowe i ziołowe na balkonach i tarasach, a także żywe obrazy z sukulentów, czyli roślin rosnących w trudnych warunkach, głownie kaktusów. – Tworzę już takie kompozycje, ale przede wszystkim podglądam. Chciałabym jechać do ogrodów wiedeńskich. A po skończeniu nauki założyć własną firmę. Myślę, że w Kielcach byłby popyt na takie usługi – mówi Emilia Słabiak.
PRALNIA I BRYKIET
Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła grupa uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Założyli oni Przedsiębiorstwo Usługowe „Pralnia Cafe”, którego oferta skierowana jest głównie do zapracowanych, młodych osób pochłoniętych nauką. Wśród gimnazjalistów największym uznaniem jury cieszył się pomysł uczniów Gimnazjum numer 10 imienia I Dywizji Pancernej w Kielcach, Michała Pietralika i Jakuba Sołowieja. Założyli oni spółkę „EkoSłom” produkującą ekologiczny brykiet ze słomy. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyli Natalia Lipińska i Jakub Erbel z Gimnazjum numer 1 imienia Generała Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach. Starachowiccy gimnazjaliści mają pomysł firmy „Pogotowie Domowe”, świadczącej usługi miedzy innymi w pomocy nad dzieckiem, robieniu zakupów, czy opieka nad starszymi.
W konkursie przyznano też kilka wyróżnień.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?