MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody na balkonach i… prywatny zakład karny – świętokrzyskiej młodzieży pomysły na biznes

Piotr BURDA
Ogrody na balkonach i… prywatny zakład karny – świętokrzyskiej młodzieży pomysły na biznes Emilia Słabiak z Prywatnego Technikum Awans w Kielcach odbiera nagrodę z rąk Adama Jarubasa, marszałka województwa.
Ogrody na balkonach i… prywatny zakład karny – świętokrzyskiej młodzieży pomysły na biznes Emilia Słabiak z Prywatnego Technikum Awans w Kielcach odbiera nagrodę z rąk Adama Jarubasa, marszałka województwa. Aleksander Piekarski
Projektowanie ogrodów na balkonach, pralnia dla młodych, a nawet prywatny zakład karny. To pomysły na biznes zgłoszone przez świętokrzyską młodzież w konkursie świętokrzyskiego urzędu marszałkowskiego.

Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wpłynęło 90 prac, w których uczniowie prezentowali swoje pomysły na założenie własnej firmy, opisywali zasady jej funkcjonowania a także źródło pozyskania pieniędzy i bilans finansowy.

 

PRYWATNE WIĘZIENIE

Nie zabrakło oryginalnych pomysłów. Jeden z nich zakładał założenie prywatnego zakładu karnego, który mógłby przynosić finansowe zyski. Nie zyskał on jednak uznania jury złożonego z przedstawicieli Świętokrzyskiego Funduszu Poręczeniowego, Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

KWIATY EMILII

Wśród nagrodzonych pomysłów jest między innymi projekt Emilii Słabiak z kieleckiego Prywatnego Technikum Awans. Zajął on pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Emilia uczy się w klasie o profilu architektur krajobrazu. Wraz z nauczycielką, Emilia Zgorzelską opracowała plan biznesowy firmy Art Garden, zajmującej się wystrojem balkonów. – Babcia przekazała mi miłość do kwiatów. Uwielbiam tworzyć z nich kompozycje i żywe obrazy. Chciałabym ożywić smutne balkony na naszych blokowiskach, a ludziom dać radość przebywania w pięknym otoczeniu – mówi Emilia Słabiak. Ma pomysł na trejaże kwiatowe i ziołowe na balkonach i tarasach, a także żywe obrazy z sukulentów, czyli roślin rosnących w trudnych warunkach, głownie kaktusów. – Tworzę już takie kompozycje, ale przede wszystkim podglądam. Chciałabym jechać do ogrodów wiedeńskich. A po skończeniu nauki założyć własną firmę. Myślę, że w Kielcach byłby popyt na takie usługi – mówi Emilia Słabiak.

 

PRALNIA I BRYKIET

 Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła grupa uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Założyli oni Przedsiębiorstwo Usługowe „Pralnia Cafe”, którego oferta skierowana jest głównie do zapracowanych, młodych osób pochłoniętych nauką. Wśród gimnazjalistów największym uznaniem jury cieszył się pomysł uczniów Gimnazjum numer 10 imienia I Dywizji Pancernej w Kielcach, Michała Pietralika i Jakuba Sołowieja. Założyli oni spółkę „EkoSłom” produkującą ekologiczny brykiet ze słomy. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyli Natalia Lipińska i Jakub Erbel z Gimnazjum numer 1 imienia Generała Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach. Starachowiccy gimnazjaliści mają pomysł firmy „Pogotowie Domowe”, świadczącej usługi miedzy innymi w pomocy nad dzieckiem, robieniu zakupów, czy opieka nad starszymi.

W konkursie przyznano też kilka wyróżnień.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia