Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa idzie jak burza. Jest potentatem na rynku serów [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska stała się potentatem na rynku. Pierwszy z lewej prezes Ryszard Pizior.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska stała się potentatem na rynku. Pierwszy z lewej prezes Ryszard Pizior.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa rozwija się od ponad 80 lat lat. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku była niewielką mleczarnią, taką jakich wiele było w Polsce. Obecnie, według najnowszego rankingu, jest piąta mleczarnią w Polsce. Tego serowego giganta ze Świętokrzyskiego zna i ceni każdy mieszkaniec naszego regionu za smak i jakość produktów mleczarskich, które codziennie zajmują czołowe miejsce na polskich stołach.

Mleczarnia z Włoszczowy stale rozwija się i wciąż rozszerza listę produktów, na której czołowe miejsce wciąż zajmują niezmiennie sery. Wśród nich są ulubione gatunki naszych mieszkańców.

Ser Włoszczowski typu szwajcarskiego ceniony jest za aromatyczny, orzechowy smak, elastyczny miąższ i duże oczka. Zna go wielu smakoszy serowego przysmaku. Nadaje się do sałatek, przekąsek i kanapek. Smakuje wybornie, podobnie jak chętnie wybierany przez konsumentów ser typu holenderskiego Gouda, produkowany tylko z najwyższej jakości pasteryzowanego mleka, przy ścisłym kontrolowaniu poziomu tłuszczu. W sprzedaży jest w formie praktycznych plastrów o niewielkiej gramaturze i jest niezastąpiony w każdej kuchni.

Innym serowym delikatesem jest Ser Rajski - pełnotłusty ser typu szwajcarskiego, doceniony za wyrazisty smak oraz duże, regularne oczka. Również polecamy do kanapek sałatek i przekąsek. Za łagodny i delikatny smak ceniony jest Ser Podlaski (ser typu holenderskiego) o elastycznym miąższu.

Przebojowym produktem włoszczowskiej mleczarni jest twaróg na sernik w wygodnym wiaderku. Doceniają go specjaliści od domowych wypieków za łatwy sposób na upieczenie pysznego sernika dla całej rodziny. - Podstawą do jego wyrobu jest mleko dostarczane codziennie do mleczarni od sprawdzonych dostawców, wyjątkowe receptury i nowoczesna technologia produkcji - mówi Ryszard Pizior, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Włoszczowa.

- Produkcję naszych twarogów zwiększamy z roku na rok. Można powiedzieć, że twaróg sprzedaje się wciąż bardzo dobrze, a nawet lepiej niż wcześniej. Dlaczego tak jest, pewnie wyjaśnią to badania prowadzone obecnie przez Nowozelanczyków i Amerykanów, które wskazują bardzo dobry wpływ tłuszczu mlecznego, a szczególnie białek mlecznych na koronawirusa – mówi prezes Pizior.

I dodaje: - Ciągle rozwijana baza skupowa, większy przerób oraz rosnąca sprzedaż i udziały rynkowe stawiają naszą spółdzielnię w czołówce zakładów mleczarskich w kraju. W najnowszym rankingu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich – Związku Rewizyjnego nasza Spółdzielnia została sklasyfikowana na piątym miejscu. W innym rankingu obejmującym wszystkie firmy działające w branży mleczarskiej przygotowanym przez Forum Mleczarskie i ogłoszonym w grudniu 2020 roku, spółdzielnia zajęła 16 miejsce. Klasyfikacja w tym rankingu oparta została na obrotach zrealizowanych w 2019 roku. W rankingu Forum Mleczarskiego obejmującym największych przetwórców według skupu mleka zostaliśmy sklasyfikowani na 11. miejscu. Według danych firmy badawczej CMR (Centrum Monitorowania Rynku FMCG) w kategorii serów twarogowych paczkowanych w sklepach do 2500 metrów kwadratowych za 2019 rok OSM Włoszczowa została sklasyfikowana na czwartej pozycji z udziałem wolumenowym 7,5 procent, ustępując jedynie Mlekpolowi, Piątnicy oraz markom własnym. Biorąc pod uwagę wolumen produkcji serów żółtych w 2020 roku nasz udział w rynku wynosi około 5,5 procent – prezentuje wyniki spółdzielni prezes Ryszard Pizior.

- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa jest obecnie także jedną z pięciu najbardziej wartościowych marek w Polsce. Według ostatniego rankingu „Rzeczpospolitej” zajęliśmy pod tym względem piąte miejsce w kraju – dodaje prezes Pizior.

W 2020 roku, pomimo pandemii, w OSM Włoszczowa wzrósł skup mleka, jak i przychody ze sprzedaży. To efekt inwestycji przeprowadzonych w latach wcześniejszych. Inwestycje są bowiem motorem napędowym rozwoju firmy. Rok 2020 był ogromnym wyzwaniem dla mleczarni, bowiem trudno było przewidzieć rozwój sytuacji w Polsce i na świecie w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa. Pomimo tego podjęte zostały bardzo odważne decyzje dotyczące rozwoju bazy skupowej, rozbudowy mocy produkcyjnych oraz zwiększenia sprzedaży naszych wyrobów. Były szybką reakcją ma potrzeby rynku zmieniające się w związku z pandemią. W związku ze znacznym wzrostem zapotrzebowania na sery plasterkowane pakowane w opakowania jednostkowe, zrealizowana została inwestycja zwiększająca moce produkcyjne serów plasterkowanych w opakowania typu O/Z. Wiele inwestycji zrealizowanych w roku 2020 miało na celu poprawę infrastruktury technicznej przedsiębiorstwa oraz zwiększenia możliwości przerobowych. Oddano do użytku między innymi nową stację mycia chemicznego, zmodernizowano maszynownię chłodniczą, zmodernizowano aparatownię, wybudowano nową halę produkcyjno-magazynową, gdzie zainstalowana została nowa linia do produkcji wyrobów w kubki (serki, wiejskie, serki do chleba, śmietany). Przeprowadzone inwestycje dały wymierne efekty w postaci obniżenia kosztów, zwiększenia możliwości produkcyjnych, poprawy infrastruktury technicznej, co w konsekwencji przełożyło się na wyniki finansowe, poprawę konkurencyjności firmy na rynku i umocnienie pozycji rynkowej.

Rok 2020, pomimo szalejącej pandemii, zamknął się bardzo dobrymi wynikami. Skup mleka wzrósł o ponad 6 procent, sprzedaż ogółem wzrosła o 8 procent i zbliżyła się o granicy pół miliarda złotych, zaś średnia cena mleka wypłacona dostawcom była o 5 groszy za litr wyższa od średniej ceny w kraju. Wyniki finansowe były również bardzo dobre, bowiem zysk netto wzrósł o 50 procent w stosunku do 2019 roku, kapitały własne firmy wzrosły, zaś zadłużenie zmniejszyło się. Warto również podkreślić, że wartość inwestycji oddanych do użytku w 2020 roku przekroczyła 25,8 miliona złotych i w większości zostały one sfinansowane ze środków własnych.

Jak mleczarnia z Włoszczowy osiąga takie sukcesy?

- Musimy być konkurencyjni na rynku i oferować bardzo dobre jakościowo produkty by zaspakajać potrzeby naszych konsumentów. Naszym priorytetem jest ciągły rozwój i tworzenie dobrych warunków dla rozwoju produkcji mleka dla naszych dostawców – mówi Ryszard Pizior.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa idzie jak burza. Jest potentatem na rynku serów [ZDJĘCIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia