MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okresy pracy w krajach Unii sumują się

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Do okresu uprawniającego do zasiłku zalicza się także czas zatrudnienia lub ubezpieczenia w innych państwach UE, EOG lub Szwajcarii.
Do okresu uprawniającego do zasiłku zalicza się także czas zatrudnienia lub ubezpieczenia w innych państwach UE, EOG lub Szwajcarii.
Jeśli długo pracowałeś za granicą, wróciłeś do Polski i tu znalazłeś pracę, ale na krótko, przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnego.

Pan Marian pracował w Irlandii pięć lat jako budowlaniec, nie zarejestrował się tam, jako bezrobotny i wrócił do Polski. Tu na budowie przepracował tylko cztery miesiące. Bez względu na to czy został zwolniony, czy też zakończył zleconą pracę, może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnego.

 

 

- Zapewnia mu to zasada sumowania okresów ubezpieczenia lub zatrudnienia przebytych w jednym z państw członkowskich UE. Gwarantuje ona, że ktoś, kto przenosi się z kraju do kraju, ma ochronę na wypadek bezrobocia - wyjaśnia Leszek Skrobisz, kierownik Wydziału Obsługi Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

 

W Polsce warunkiem uzyskania zasiłku jest przepracowanie minimum 365 dni w ostatnich 18 miesiącach poprzedzających datę zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

 

DWA FORMULARZE

Do okresu uprawniającego do zasiłku zalicza się także czas zatrudnienia lub ubezpieczenia w innych państwach UE, EOG lub Szwajcarii.

 

- W przypadku państw EOG i Szwajcarii, do których stosuje się stare przepisy unijne, do potwierdzenia tych okresów konieczny jest formularz E 301, który bezrobotny powinien otrzymać w odpowiedniej instytucji właściwej państwa, w którym pracował - tłumaczy Leszek Skrobisz.

 

W przypadku państw UE takim dokumentem jest druk U1, o który bezrobotny samodzielnie ubiega się w instytucji właściwej państwa, w którym ostatnio pracował.

- Jeśli tego nie zrobi, wojewódzki urząd pracy w Polsce otrzyma te informacje od zagranicznych instytucji właściwych na specjalnych dokumentach SED - dodaje kierownik.

 

W przypadku krajów Unii od 1 maja 2010 roku sumuje się okresy pracy najemnej, czyli na przykład umowy o pracę, umowy zlecenia oraz pracy na własny rachunek. W przypadku Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, których dotyczą stare przepisy, sumuje się wyłącznie okresy pracy najemnej.

 

KTÓRE PAŃSTWO WYPŁACA ZASIŁEK?

 

Posłużmy się znów przykładem pana Mariana. Przepracował on we Włoszech 10 miesięcy, po czym stracił pracę. Wrócił do Polski, gdzie podjął pracę, ale po sześciu miesiącach został zwolniony. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w obu państwach nie miałby prawa do zasiłku ze względu na zbyt krótkie okresy zatrudnienia. Jednak na mocy przepisów UE okresy te się sumują i pan Marian będzie miał większe szanse uzyskania prawa do zasiłku.

 

- Podstawą do jego przyznania w tej sytuacji będzie ustawodawstwo polskie, jako państwa ostatniego miejsca zatrudnienia. Ono przesądzi, czy przysługuje mu prawo do zasiłku, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości i na jaki okres - dodaje Leszek Skrobisz.

Pan Marian musi więc zgłosić się do Urzędu Pracy właściwego dla miejsca zameldowania z potrzebnymi dokumentami, które zostaną przesłane do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ustalającego prawo do zasiłku. W przypadku jego przyznania Miejski lub Powiatowy Urząd Pracy wypłaca świadczenie na podstawie otrzymanej z WUP decyzji.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia