Opieszałość komornika

Marcin RADZIMOWSKI [email protected]
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej LEXUS: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wy-mogi pisma procesowego. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze, należy poprzeć dowodami.
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej LEXUS: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wy-mogi pisma procesowego. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze, należy poprzeć dowodami.
Udostępnij:
Co zrobić, jeśli według nas komornik nieudolnie i opieszale prowadzi egzekucję? W takim przypadku mamy prawo wnieść skargę na przewlekłość postępowania.

Zasady i przesłanki do wniesienia skargi, reguluje ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Zasadniczym celem wprowadzenia ustawy, było zapewnienie stronie skutecznego środka ochrony prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie.

- Przewlekłość postępowania przede wszystkim podważa sens prowadzonego postępowania i osłabia zaufanie do skuteczności obowiązującego prawa - ocenia Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.

JAK WNIEŚĆ SKARGĘ?

Skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego (komorniczego) wnosi się w toku postępowania, którego skarga dotyczy, do właściwego sądu okręgowego. Skarga musi speł-niać standardowe wymogi pisma procesowego (oznaczenie sądu, stron procesu, podpisy) i zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie oraz uzasadnienie naszych żądań.

- Te elementy skargi są bardzo istotne, jeśli bowiem ich zabraknie, sąd odrzuci skargę, bez wzywania do uzupełnienia braków. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze należy poprzeć dowodami, najlepiej w formie odpo-wiednich dokumentów - zaznacza Jolanta Socha z Lexusa.

Warto pamiętać, iż w skardze można zawrzeć żądanie zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej. W wyniku takiej skargi sąd może zasądzić nawet do 10 tysięcy złotych od komornika za jego opieszałość, a nadto zobowiązać komornika do podjęcia określonych działań.

Skarga podlega stałej opłacie w wysokości 100 złotych. W razie uwzględnienia skargi, sąd z urzędu zwróci uiszczoną opłatę. Zgodnie z ustawą sąd ma dwa miesiące na rozpatrzenie skargi, licząc od daty jej złożenia. Jeśli skarga zostanie oddalona, można wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 6 miesięcy (od daty wydania przez sąd orzeczenia oddalającego skargę).

ODSZKODOWANIE ZA OPIESZAŁOŚĆ

Jeśli skarga zostanie uwzględniona, nie stoi to na przeszkodzie dochodzeniu w odrębnym postępowaniu naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości solidarnie od skarbu państwa i komornika.

 

- W tym wypadku brak jest ograniczeń co do wysokości dochodzonego odszkodowania. Dodatkową korzyścią płynącą z faktu uwzględnienia skargi, jest to, iż w tym postępowaniu nie będzie trzeba udowadniać przewlekłości postępowania egzekucyjnego, gdyż postanowienie uwzględniające skargę, będzie wiązało sąd, przed którym będzie się toczył ewentualny proces odszkodowawczy - dodaje Jolanta Socha.

 

Co zrobić jeśli komornik regularne narusza przepisy? Mo-że to świadczyć albo o niewiedzy, albo o złej woli komornika. I jedno, i drugie nie powinno mieć miejsca. Możemy w takiej sytuacji zawiadomić prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik, bądź właściwe organy samorządu komorniczego w celu pociągnięcia komornika do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Karami dyscyplinarnymi są nie tylko upomnienie bądź nagana, ale także kara pieniężna, a nawet wydalenie z zawodu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie