Nasza Loteria

Opieszałość komornika

Marcin RADZIMOWSKI [email protected]
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej LEXUS: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wy-mogi pisma procesowego. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze, należy poprzeć dowodami.
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej LEXUS: - Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego musi spełniać wy-mogi pisma procesowego. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze, należy poprzeć dowodami.
Co zrobić, jeśli według nas komornik nieudolnie i opieszale prowadzi egzekucję? W takim przypadku mamy prawo wnieść skargę na przewlekłość postępowania.

Zasady i przesłanki do wniesienia skargi, reguluje ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Zasadniczym celem wprowadzenia ustawy, było zapewnienie stronie skutecznego środka ochrony prawa do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie.

- Przewlekłość postępowania przede wszystkim podważa sens prowadzonego postępowania i osłabia zaufanie do skuteczności obowiązującego prawa - ocenia Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.

JAK WNIEŚĆ SKARGĘ?

Skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego (komorniczego) wnosi się w toku postępowania, którego skarga dotyczy, do właściwego sądu okręgowego. Skarga musi speł-niać standardowe wymogi pisma procesowego (oznaczenie sądu, stron procesu, podpisy) i zawierać żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie oraz uzasadnienie naszych żądań.

- Te elementy skargi są bardzo istotne, jeśli bowiem ich zabraknie, sąd odrzuci skargę, bez wzywania do uzupełnienia braków. Należy pamiętać o tym, iż wszelkie twierdzenia zawarte w skardze należy poprzeć dowodami, najlepiej w formie odpo-wiednich dokumentów - zaznacza Jolanta Socha z Lexusa.

Warto pamiętać, iż w skardze można zawrzeć żądanie zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej. W wyniku takiej skargi sąd może zasądzić nawet do 10 tysięcy złotych od komornika za jego opieszałość, a nadto zobowiązać komornika do podjęcia określonych działań.

Skarga podlega stałej opłacie w wysokości 100 złotych. W razie uwzględnienia skargi, sąd z urzędu zwróci uiszczoną opłatę. Zgodnie z ustawą sąd ma dwa miesiące na rozpatrzenie skargi, licząc od daty jej złożenia. Jeśli skarga zostanie oddalona, można wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 6 miesięcy (od daty wydania przez sąd orzeczenia oddalającego skargę).

ODSZKODOWANIE ZA OPIESZAŁOŚĆ

Jeśli skarga zostanie uwzględniona, nie stoi to na przeszkodzie dochodzeniu w odrębnym postępowaniu naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości solidarnie od skarbu państwa i komornika.

 

- W tym wypadku brak jest ograniczeń co do wysokości dochodzonego odszkodowania. Dodatkową korzyścią płynącą z faktu uwzględnienia skargi, jest to, iż w tym postępowaniu nie będzie trzeba udowadniać przewlekłości postępowania egzekucyjnego, gdyż postanowienie uwzględniające skargę, będzie wiązało sąd, przed którym będzie się toczył ewentualny proces odszkodowawczy - dodaje Jolanta Socha.

 

Co zrobić jeśli komornik regularne narusza przepisy? Mo-że to świadczyć albo o niewiedzy, albo o złej woli komornika. I jedno, i drugie nie powinno mieć miejsca. Możemy w takiej sytuacji zawiadomić prezesa sądu rejonowego, przy którym działa komornik, bądź właściwe organy samorządu komorniczego w celu pociągnięcia komornika do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Karami dyscyplinarnymi są nie tylko upomnienie bądź nagana, ale także kara pieniężna, a nawet wydalenie z zawodu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia