MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto może wypowiedzieć

SYLWIA MALCHER-NOWAK (68) 324 88 70 [email protected]
CEPER
- Jestem zatrudniony na stałe, ale znalazłem lepszą pracę. Kilka miesięcy przed planowanym odejściem, położyłem szefowej na biurku wypowiedzenie - mówi Tomasz K. z Zielonej Góry. - Na drugi dzień znalazłem je na swoim biurku. Z dopiskiem "odmawiam"!

- Co mam robić? - pyta nasz Czytelnik. - Czy rzeczywiście moja szefowa może uniemożliwić mi odejście z pracy?
Po pierwsze najpierw spróbuj się dogadać z szefową. Każdą umowę o pracę (tylko tę!) można rozwiązać za porozumieniem stron. To najlepszy sposób na przejście z pracy do pracy. Wtedy albo strony podpisują się na tym samym dokumencie, albo pracownik zwraca się z pisemnym wnioskiem o rozwiązanie umowy. Jęśli pracodawca się na to zgadza, także odpowiada pisemnie.

Kto może wypowiedzieć

Jeśli porozumienie z szefem jest niemożliwe, musisz rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Koniecznie na piśmie. Warto pamiętać, że nie wszystkie umowy o pracę mogą być w ten sposób rozwiązane. Wypowiedzenia nie można stosować w przypadku umowy:

  • na czas określony
  • na zastępstwo
  • wykonywania określonej pracy.
    W tych wypadkach pracodawca chce mieć gwarancję wykonania zleconej pracy. Stąd te ograniczenia w rozwiązaniu umowy. Poza tym, z reguły są one podpisywane na krótki okres, więc nie wiążą tak bardzo pracownika z szefem. Osoba, która zerwie jedną z tych umów bez poważnego powodu, musi się liczyć z tym, że były szef obciąży ją kosztami, jakie poniósł w związku z jej decyzją.
    Wypowiedzenie można natomiast złożyć, gdy jesteśmy zatrudnieni na:
  • umowę o pracę na czas nieokreślony
  • umowę o pracę na okres próbny.

    Nie tak od razu

    Trzeba pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia, stosunek pracy nie rozwiązuje się od razu - musi najpierw upłynąć okres wypowiedzenia. Jego długość zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (a nie łącznie u wszystkich) i wynosi:
  • dwa tygodnie - gdy jesteś zatrudniony mniej niż 6 miesięcy
  • jeden miesiąc - przy okresie zatrudnienia na co najmniej sześć miesięcy
  • trzy miesiące - gdy pracujesz co najmniej trzy lata.
    Okres ten można jednak skrócić, czyli ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Pod warunkiem, że szef się na to zgodzi.

    Dwa warunki na raz

    W przypadku umowy o pracę na okres próbny, okres wypowiedzenia także zależy od tego, na jaki czas została ona zawarta i wynosi:
  • trzy dni robocze - gdy pracujesz nie dłużej niż dwa tygodnie
  • jeden tydzień - przy okresie próbnym dłuższym niż dwa tygodnie
  • dwa tygodnie - gdy okres próbny wynosi trzy miesiące.
    Wyjątkowo, przy pomocy wypowiedzenia można także rozwiązać umowę o pracę na czas określony. Muszą być jednak spełnione dwa warunki jednocześnie:
  • umowa musi być zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy
  • musi być w umowie zapis, że strony dopuszczają możliwość rozwiązania stosunku pracy w takim trybie.

    Dezercja ma minusy

    Pewnym wyjściem jest po prostu porzucenie pracy, bo przecież nikt nie może zmusić Ciebie do pracy. Ale wtedy możesz na tym stracić. Po pierwsze, szef rozwiąże z Tobą umowę o pracę bez wypowiedzenia i wystawi ci niekorzystne świadectwo pracy, czyli np. zaznaczy, że jesteś nierzetelnym pracownikiem. Po drugie - może domagać się odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli więc obowiązywał Cię trzymiesięczny okres wypowiedzenia, może Ci kazać zapłacić odszkodowanie równe trzem twoim pensjom. Gdy nie zapłacisz, sprawa może trafić do sądu.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska