Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobny majątek po ślubie

Marzena SMORĘDA [email protected]
Umowa majątkowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Kosztuje to maksymalnie 400 złotych plus 22 procent VAT. Trzeba będzie także zapłacić za dwa wpisy po 10 złotych plus VAT oraz 38 złotych podatku.
Umowa majątkowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Kosztuje to maksymalnie 400 złotych plus 22 procent VAT. Trzeba będzie także zapłacić za dwa wpisy po 10 złotych plus VAT oraz 38 złotych podatku.
Spory o pieniądze potrafią zniszczyć nawet najbardziej kochające się małżeństwo. Jeśli po zawarciu małżeństwa chcemy być finansowo samodzielni, warto uregulować sprawy majątkowe jeszcze przed ślubem.

W chwili zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. Wszystko, co odtąd własną pracą zarobi ona czy on jest wspólnym dorobkiem.

WADY I ZALETY

 

Intercyza jest korzystna szczególnie wtedy, gdy jedno z przyszłych małżonków prowadzi działalność gospodarczą. W razie kłopotów finansowych spółki pieniądze zarobione przez drugie z małżonków będą bezpieczne. Podpisanie intercyzy warto rozważyć także wtedy, gdy jedno z nich ma o wiele lepsze perspektywy zarobkowe.

Umowa tego typu ma jednak swoje wady - może być przeszkodą do uzyskania wspólnego, dużego kredytu.

 

DOKUMENTY

 

Niezależnie od tego, jak duże jest zaufanie do przyszłego małżonka, przed ślubem warto zebrać dokumenty świadczących o tym, co składa się na majątek osobisty każdego z nich. Lepiej uporządkować też dowody zakupu wartościowych rzeczy, które wniesiemy do gospodarstwa domowego.

 

Oszczędności najlepiej ulokować na lokacie. Ważne, by data jej założenia była wcześniejsza niż data ślubu. Wówczas te pieniądze nie zaliczą się do majątku wspólnego, podobnie jak i przedmioty za nie kupione.

 

WAŻNE POWODY

 

Wspólnotę majątkową, czyli wspólny rodzinny budżet można znieść w trakcie trwania małżeństwa. Sąd przychyli się do tego żądania, jeśli stwierdzi ku temu ważne powody: małżonkowie nie mieszkają razem, każde z nich prowadzi odrębne gospodarstwo domowe albo jedno z nich nie przyczynia się do utrzymania domu i zaciąga długi na swoje potrzeby. Trzeba to jednak udowodnić przed sądem.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia