Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Kultury w Nagłowicach jak pałac. Zobacz wnętrza inwestycji nagrodzonej w konkursie Złoty Żuraw

Przemysław CHECHELSKI
Ośrodek Kultury w Nagłowicach jak pałac. Zobacz wnętrza inwestycji nagrodzonej w konkursie Złoty Żuraw Budowa Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach została uznana za najlepszą ubiegłoroczną inwestycję w powiecie jędrzejowskim w czwartej edycji konkursu Złoty Żuraw.
Ośrodek Kultury w Nagłowicach jak pałac. Zobacz wnętrza inwestycji nagrodzonej w konkursie Złoty Żuraw Budowa Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach została uznana za najlepszą ubiegłoroczną inwestycję w powiecie jędrzejowskim w czwartej edycji konkursu Złoty Żuraw. Przemysław Chechelski
Inwestycja w Nagłowicach została uznana za najlepszą w ubiegłym roku w powiecie jędrzejowskim w naszym konkursie Złoty Żuraw. Placówka jest piękna, funkcjonalna i tętni życiem. Odwiedziliśmy ja kilka dni temu.

Gminny Ośrodek Kultury w Nagłowicach odniósł sukces w czwartej edycji konkursu Złoty Żuraw. Inwestycja otrzymała wyróżnienia dla najlepszej inwestycji w powiecie jędrzejowskim. Otwarcie obiektu odbyło się w ubiegłym roku. Odwiedziliśmy w tym tygodniu placówkę i sprawdziliśmy, jak funkcjonuje po kilku miesiącach działalności. Okazuje się, że tętni życiem.

 

Przypomnijmy. W czwartej edycji konkursu Złoty Żuraw, organizowanego przez „Echo Dnia”, Targi Kielce oraz portal inwestycje.kielce.pl i Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje, w którym przy pomocy czytelników i internautów wraz ze specjalistami, czyli przedstawicielami środowiska architektów, wybieraliśmy najlepsze ubiegłoroczne inwestycje w Świętokrzyskiem, wręczyliśmy nagrody Złotego Żurawia i Srebrnego Żurawia, przyznane w drodze głosowania czytelników i internatów, a także głosów architektów. Żurawie Specjalistów przyznali sami architekci. Przyznaliśmy też wyróżnienia w powiatach za rolę, jaką odgrywają one na rzecz promocji regionalnych inwestycji, działania rewitalizacyjne i popularność wśród głosujących.

Naglowice

Dużym zainteresowaniem cieszy się biblioteka dla najmłodszych, gdzie dzieci mogą przychodzić wraz z rodzicami. (fot. Przemysław Chechelski)

 

Duże uznanie czytelników „Echa Dnia”, architektów i specjalistów od budownictwa zdobyło Centrum Kultury w Nagłowicach. Inwestycję doceniło jury, przyznając jej wyróżnienie w powiecie jędrzejowskim. Nagrodę wręczono w piątek,11 kwietnia, na uroczystej gali w Hotelu Kongresowym w Kielcach.

Młodzież może korzystać ze stołu bilardowego i wielu innych atrakcji. (fot. Przemysław Chechelski)

 

BYŁO ZAPOTRZEBOWANIE

 

Pomysł wybudowania Gminnego Ośrodka Kultury zrodził się już ponad 10 lat temu.

- Takiego obiektu w Nagłowicach brakowało. Remiza, która stała na tym placu była wiekowym budynkiem. Nie spełniała żadnych wymogów, które stawiane były wobec Ochotniczych Straży Pożarnych. Również fakt, że Radziwiłłowie zaczęli domagać się zwrotu dworku Mikołaja Reja, też stanowił impuls do budowy – wyjaśnia Elżbieta Frejowska, wójt gminy Nagłowice. - Pomysł zrodził się w 2003 roku po wygranych przeze mnie wyborach. Najpierw rozpoczęliśmy starania o odzyskanie działki, na której stała kiedyś stacja benzynowa. Była ona w użytkowaniu wieczystym Orlenu. Starania o zwrot tej nieruchomości dość długo trwały, ale udało się – dodaje.

- Od początku były założenia, że będzie to obiekt wielofunkcyjny. W dworku mamy salę na raptem 50 miejsc. To było stanowczo za mało. Nie było nawet gdzie organizować sesji Rady Gminy. Nie było miejsca na jakiekolwiek zebrania, spotkania, kursy… Jedyną większą salę mieliśmy w szkole. Wiadomo jednak, że szkoła funkcjonuje swoim życiem i trudno było ingerować i paraliżować jej pracę – wspomina Lidia Titow, dyrektor Samorządowego Centrum Bibliotek i Kultury Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, w którego skład wchodzi Gminny Ośrodek Kultury w Nagłowicach.

 

Nagłowice

Elżbieta Frejowska (z prawej), wójt gminy Nagłowice oraz Lidia Titow, dyrektor Samorządowego Centrum Bibliotek i Kultury Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, w którego skład wchodzi Gminny Ośrodek Kultury w Nagłowicach, prezentują dyplom, za zdobycie Złotego Żurawia. (fot. Przemysław Chechelski)

 

KURSY, WARSZTATY, ZAJĘCIA…

W 2009 roku w końcu rozpoczęto budowę obiektu. Wmurowany został kamień węgielny. Prace prowadzone były etapami, aż do ubiegłego roku.

Do stanu, w jakim obecnie znajduje się budynek udało się pozyskać pieniądze z czterech projektów unijny. Cały czas pisane są kolejne wnioski, bo obiekt jeszcze wymaga doposażenia.

W budynku są świetne warunki lokalowe. Są tu sale komputerowe, pracownie, dostępna dla wszystkich sala, w której można wypić kawę, poczytać prasę. Jest biblioteka dla najmłodszych, uniwersalna sala kinowa, w której jest 150 miejsc siedzących. Można je zsunąć pod ścianę i pomieszczenie to przeobraża się w salę taneczną. Jest tu również dobre doposażona kuchnia, w której prowadzone są różnego rodzaju warsztaty.

W placówce działa klub środowiskowy, w ramach którego prowadzone są między innymi kursy komputerowe dla dorosłych, spotkania autorskie. Miejsce spotkań mają tu również panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Prowadzonych jest szereg zajęć, między innymi karate, kurs języka angielskiego, nauka gry na instrumentach. Działają grupy taneczne, wokalne, teatralne, odbywają się zajęcia fitness.

W budynku siedzibę ma także Ochotnicza Straż Pożarna.

 

Nagłowice

Obiekt tętni życiem. Jest tu między innymi sala komputerowa. (fot. Przemysław Chechelski)

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia