Oszczędzanie wody to nasz obowiązek wobec planety

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Ochrona kurczących się globalnych zasobów wody jest kluczowa dla osiągnięcia klimatycznej neutralności. Jednak w społeczeństwie wciąż brakuje świadomości, jak wiele zależy od nas samych. Wszyscy mamy wpływ na środowisko i możemy o nie dbać na różne sposoby.

Stwierdzenie, że w Polsce czy też w Europie może za jakiś czas zabraknąć wody, może się wydawać dość abstrakcyjne. Przecież woda to coś do czego mamy stały dostęp i na co dzień raczej nie obawiamy się, że może nam jej zabraknąć. Jednak, jak pokazują dane - średnie zużycie wody na konsumenta wynosi nawet 3,5 tys. litrów na dobę. Co istotne - zaledwie 100 litrów używamy bezpośrednio: w kuchni, łazience, ogrodzie – reszta to woda potrzebna do wyprodukowania żywności, ubrań i sprzętów, z których na co dzień korzystamy.

Z raportów przygotowane przez WWF do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki potrzeba aż 2700 litrów wody! Zakładając, że dziennie wypijamy blisko 3 litry wody to ta ilość wystarczyła by nam na 2,5 roku. To pokazuje, jak bardzo nasze świadome wybory mogą wpływać na środowisko. Wodę możemy więc oszczędzać kupując mniej ubrań albo wybierając produkty i usługi firm, które stosują się do zasad zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że prowadzą swój biznes także z poszanowaniem zasobów wody.

Oszczędzanie wody: jak robić to w domu

Oczywiście podstawą jest oszczędzanie wody w domu. Możemy to robić na kilka sposobów.

Bezpośrednio:

  • zamykając kran z wodą na czas szczotkowania zębów,
  • naprawiając nieszczelną spłuczkę czy nieszczelną instalację,
  • myjąc naczynia w zakorkowanym zlewie a nie pod bieżącą wodą.

Pośrednio: np. zamiast ręcznie myć naczynia, używajmy energooszczędnej zmywarki z niskim zużyciem wody.

Jak oszczędzać wodę poza domem

Wodę powinniśmy oszczędzać także poza domem: w pracy, w kinie, czy w galerii – wszędzie tam, gdzie z niej korzystamy. Niezwykle istotne są też nasze wybory konsumenckie, dotyczące głównie diety i stylu życia oraz sposobu korzystania z różnych usług.

Wystarczy pamiętać, że do wyprodukowania 1 kilograma mięsa wołowego potrzeba aż 15 000 litrów wody, a do kilograma chleba 1 600 litrów. Nawet napoje potrzebują do swojego powstania kolosalnych ilości wody: najmniejsza kawa espresso 132 litry, a półlitrowe piwo aż 144 litry. Dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma też to, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne, bo im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody.

Jesteś kierowcą, wybierz myjnię odpowiedzialnie

Przykładem konsumenckiego wyboru, który ma wpływ na poziom zużycia wody poza domem, jest wybór myjni samochodowej. Nie wszystkie firmy świadczące takie usługi dbają o poziom zużycia wody, często w zakresie ekologii działając minimalnie czyli stosując się ledwie do obowiązujących norm prawnych, bo tak jest taniej i łatwiej.

Firmy dbające o środowisko bardziej niż normami, kierują się odpowiedzialnością za zasoby naturalne i nie szczędzą przy tym wydatków na stosowanie najnowocześniejszych technologii.

PKN Orlen jest firmą odpowiedzialną, która dba o środowisko i chroni je również poprzez stosowanie nowoczesnych technologii. Przykładem mogą być należące do koncernu myjnie samochodowe, w których zastosowano zamknięty obieg wody. Dzięki temu nawet 80 proc. wody jest ponownie wykorzystywane do procesu mycia, tzn. że na pięć samochodów – cztery zostały umyte bez zużycia dodatkowej wody! Ponadto w myjniach Orlenu są stosowane wyłącznie biodegradowalne środki czystości.

Kierowcy mogą zadbać o oszczędzanie wody także poprzez świadomy wybór napojów czy przekąsek kupowanych podczas postoju na stacji. Produkty dostępne w sieci Stop.Cafe na stacjach Orlen są przygotowywane tak, by porcje były optymalne a jedzenie nie było marnowane.

Orlen Zrównoważony Rozwój – w produkcji i na co dzień

Działania na rzecz oszczędzania wody są wpisane do Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen na lata 2021-2023. Koncern bardzo świadomie korzysta z zasobów wody potrzebnych do procesów technologicznych. Istotnym celem dla PKN Orlen jest też zwiększenie świadomości konsumentów i zachęcenie ich do dokonywania świadomych i odpowiedzialnych zakupów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oszczędzanie wody to nasz obowiązek wobec planety - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia