Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oszukiwaliśmy fiskusa na potęgę! Sypią się kary i mandaty

Marzena SMORĘDA, [email protected]
Kontrola w naszym województwie wykazała, że wciąż chętnie oszukujemy fiskusa. Posypały się mandaty.
Kontrola w naszym województwie wykazała, że wciąż chętnie oszukujemy fiskusa. Posypały się mandaty.
Kontrolowano stoki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, placówki gastronomiczne, parkingi, szkoły nauki jazdy na nartach, obiekty turystyczne odwiedzane w czasie szkolnych ferii zimowych, targowiska ze sprzętem narciarskim, kryte pływalnie, lodowiska oraz przewoźników świadczących okazjonalnie przewozy osób zaprzęgami konnymi. Mandaty sy-pały się jak z rękawa!

Przez dwa ostatnie miesiące pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej kontrolowali, jak funkcjonują punkty sprzedaży wokół obiektów turystycznych. To akcja, która ma na celu walkę z szarą strefą na rynku pracy. Co udało się wykryć. Dane to lekko szokujące.

Mandaty i kary

Urząd Kontroli Skarbowej w ten sposób walczy z szarą strefą, która jest nieuczciwą konkurencją dla osób i przedsiębiorców, prowadzących działalność zgodnie z przepisami prawa i płacących należne podatki. W razie stwierdzenia nieprawidłowości kontrolerzy nakładali mandaty, jakich wysokość zależała od wagi popełnionego wykroczenia.

Najczęściej wykryte przez inspektorów nieprawidłowości to nieewidencjonowanie na kasie wszystkich transakcji i brak kasy mimo obowiązku jej posiadania. W trzech przypadkach wszczęto przeciwko takim nieuczciwym przedsiębiorcom dochodzenia o wykroczenia skarbowe i nałożono mandaty. Minimalny mandat, jaki został nałożony w tym okresie to kwota 150 złotych, natomiast maksymalny 1750 złotych.

Pod specjalnym nadzorem

Szczególną uwagę zwrócono na miejsca, w których stwierdzono uchybienia podczas wcześniejszych kontroli. Przedsiębiorcy w tych przypadkach zastosowali się do zaleceń inspektorów, usuwając nieprawidłowości w ewidencjonowaniu przychodów.

Niektóre punkty skontrolowane były kilka razy. Nie ujawniono nieprawidłowości przy ewidencjonowaniu sprzedaży biletów i karnetów upoważniających do jazdy na stokach. Być może to zasługa elektronicznego systemu ewidencji sprzedawanych skipassów (karty magnetyczne) powiązanego bezpośrednio z kasą fiskalną.

- W czasie ferii w okolicach miejsc atrakcyjnych turystycznie dochodziło często do nieuczciwej konkurencji i łamania przepisów. Dotyczyło to także przewoźników, stąd nasze kon-trole, a także mandaty i kary - Jolanta Strojna, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.

Łącznie przeprowadzono 173 kontrole, z czego tylko zaledwie w 89 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości. Inspektorzy nałożyli 84 mandaty na kwotę 23 tysięcy złotych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia