Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszukują przy sprzedaży jajek - inspekcja handlowa zrobiła kontrolę. Bądź uważny przy wyborze jajek

Anastazja Bezduszna
Na skorupie powinien znajdować się kod producenta, który składa się z kodu systemu utrzymania kur (w zależności od metody chowu:cyfra 0 oznacza chów ekologiczny, 1 – na wolnym wybiegu, 2 – ściółkowy,3 – klatkowy
Na skorupie powinien znajdować się kod producenta, który składa się z kodu systemu utrzymania kur (w zależności od metody chowu:cyfra 0 oznacza chów ekologiczny, 1 – na wolnym wybiegu, 2 – ściółkowy,3 – klatkowy Remigiusz Sikora
Znamy wyniki najnowszej kontroli Inspekcji Handlowej. Sprawdzono 164 punkty sprzedaży detalicznej, gdzie zbadano 530 partii jaj. Kupowaliście kiedyś "świeże jaja wiejskie", czy " jaja z tradycyjnego chowu"? To wszystko nazwy marketingowe, które nie mają odniesienia do jakości produktu. Jak prawidłowo wybierać jajka i na co zwracać uwagę?

Wydano 44 decyzji o wymierzeniu kar pieniężnych i nałożenia 8 mandatów karnych za naruszenia. Wycofano z obrotu jaj o łącznej wartości 5,6 tys. zł.

Łącznie zakwestionowano 104 partie jaj, w tym najwięcej z powodu niewłaściwego oznakowania jak opakowania tak i oznakowania na samych jajkach. Więc podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze jajek?

Sprawdź: Ceny jajek na Wielkanoc 2019 w sklepach największych sieci handlowych - sprawdź, ile kosztują kurze jaja [BIEDRONKA, LIDL, TESCO, CARREFOUR]

Oznakowanie jaj kurzych

Zgodnie z przepisami, jaja kurze klasy A powinny posiadać odpowiednie oznakowanie, tj.:
Na skorupce powinien znajdować się kod producenta, który składa się z kodu systemu utrzymania kur (w zależności od metody chowu:

 • cyfra 0 oznacza chów ekologiczny,
 • 1 – na wolnym wybiegu,
 • 2 – ściółkowy,
 • 3 – klatkowy,

Kodu państwa (np. PL dla Polski), weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (8 cyfr). Oznaczenie takie nie jest wymagane tylko w wyjątkowych przypadkach

Opakowania jaj kurzych muszą posiadać na zewnętrznej powierzchni dobrze widoczne i czytelne oznaczenia dotyczące:

 • kodu zakładu pakowania jaj,
 • klasy jakości (np. „klasa A”),
 • klasy wagowej (np. XL – bardzo duże),
 • daty minimalnej trwałości,
 • zalecenia przechowywania jaj po zakupie

Zobacz też: Ceny majonezu na Wielkanoc 2019 w sklepach największych sieci handlowych - sprawdź, ile kosztuje majonez [BIEDRONKA, LIDL, TESCO, CARREFOUR]

Bardzo ważne jest oznakowanie minimalnej daty trwałości produktu. Powinno być podane jak na opakowaniu. Termin przydatności do spożycia dla jaj to 28 dni od zapakowania. Czas transportu nie może być natomiast dłuższy niż trzy dni.

Płacimy za jajka L a dostajemy M?
Przy ostatniej kontroli Inspekcji Handlowej stwierdzono niewłaściwą klasyfikację wagową w przypadku 10 procent sprawdzonych partii. Najczęściej producenci do jajek klasy wagowej L, czyli dużej wkładali połowę jajek o masie odpowiadającej klasie wagowej M, czyli średniej.

Waga jajek w klasach wagowych

Jaja klasy A klasyfikuje się według wagi na cztery klasy:

 • XL – bardzo duże, tj. masa ≥73 g,
 • L – duże, tj. 73 g >masa ≥63 g,
 • M – średnie, tj. 63 g >masa ≥53 g,
 • S – małe, tj. masa <53 g

Jaka powinna być waga opakowania jajek?

 • XL – masa opakowania 10 jaj około 730 g,
 • L – masa opakowania 10 jaj około 630 g,
 • M – masa opakowania 10 jaj około 530 g,
 • S – masa opakowania 10 jaj poniżej niż 530 g

Zobacz też:

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka należą do grupy produktów łatwo dostępnych. Ich wartości odżywcze sprawiają, że powinny stanowić atrakcyjny produkt dla konsumentów w różnym wieku. Polacy spożywają około 160 jaj rocznie. Jest to jeden z najniższych wskaźników na świecie, mimo że od połowy lat 90. produkcja w naszym kraju sukcesywnie rośnie.

Francuzi i Włosi zjadają ich średnio 215, Niemcy około 235, Słowacy 212, jednak liderem zestawienia jest Meksyk ze średnią konsumpcją na poziomie 370 jaj na osobę rocznie. To więcej niż jedno jajko dziennie.

Jajko tylko w 10 proc. składa się z tłuszczów, z czego jedynie 0,4 proc. stanowi cholesterol. Jego ilość we krwi człowieka zależy od bardzo wielu czynników, m.in. genów, wieku, stylu życia oraz chorób. Nie zostało jednak potwierdzone, że jedzenie jaj może wpływać na podwyższone stężenie cholesterolu. Zwiększona zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (kwasy omega-3 oraz omega-6) i fosfolipidów w żółtku niweluje jego szkodliwość.

Lecytyna, dzięki właściwościom emulgującym, rozbija dostarczane do organizmu tłuszcze na małe cząsteczki, które nie mają możliwości, aby odłożyć się w ściankach naczyń krwionośnych, co w konsekwencji redukuje blaszkę miażdżycową. Dodatkowo, jajo ma niski indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie redukcyjnej sportowców czy diabetyków. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), można spożywać nawet do 10 jaj tygodniowo.

- Nadal pokutuje pogląd, że w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, należy wyeliminować z diety tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego. Aktualne opracowania wskazują jednak, że nie należy całkowicie eliminować cholesterolu i tłuszczów nasyconych, jedzmy więc jaja – mówi Małgorzata Kuriata, z Ferm Woźniak.

Zobacz też:

Święconka, czyli święcenie pokarmów w koszyczkach to wielkanocna tradycja odbywająca się w Wielką Sobotę. Prezentujemy godziny święconki w kościołach w Poznaniu - w najbardziej znanych i największych parafiach. Sprawdź ---->

Święconka Poznań 2019: Godziny święcenia pokarmów w kościoła...

Wielkanoc: Święta na wesoło [DEMOTYWATORY, MEMY]

Wielkanoc 2024: Święta na wesoło! Oto najlepsze memy i demotywatory

Przygotowania do Wielkanocy w Gorlicach. Ferma pracuje na pełnych obrotach - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oszukują przy sprzedaży jajek - inspekcja handlowa zrobiła kontrolę. Bądź uważny przy wyborze jajek - Głos Wielkopolski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia