Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

To pierwsza tego typu placówka na Mazowszu, a dopiero druga w Polsce. Oficjalne otwarcie nowego obiektu odbyło się w środę, 3 marca o godzinie 11.

- Chcemy pomóc tym mieszkańcom Radomia, którzy borykają się z trudną sytuacją materialną. Produkty sprzedawane w naszym sklepie będą miały zdecydowanie niższą cenę, niż w innych placówkach handlowych.

W większości będzie to prawie o 50% taniej. Wiąże się to oczywiście z tym, że produkty będą miały mniejszy termin przydatności do spożycia. Są jednak wyjątki, bowiem niektóre z nich mają nawet pół roku. Docelowo chcemy doprowadzić do tego, żeby mieszkańcy za podobną kwotę świadczenia, jaką otrzymują teraz od miasta, mogli zrobić dwa razy więcej zakupów - tłumaczy Zbigniew Ciesielski z Fundacji Chrześcijańskiej Droga Życia.

Ważne wsparcie dla mieszkańców

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał również Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Miasto również wsparło tę inicjatywę. - Cieszę się, że po raz kolejny Radom jest pionierem w kwestiach społecznych, że potrafimy coś realizować jako pierwsi i inni chcą czerpać od nas i na nas się wzorować. Po raz pierwszy o idei sklepu socjalnego usłyszeliśmy pół roku temu. Pan Zbyszek współorganizuje Wigilię czy Wielkanoc dla osób samotnych, więc jest dla nas wiarygodnym partnerem do wspólnego działania na rzecz dobra mieszkańców naszego miasta. Z tego powodu chętnie wsparliśmy tę inicjatywę, przekazując część środków z budżetu miasta. Cieszę się, że mamy w naszym mieście organizacje pozarządowe, które aktywnie działają, mają pomysły, podejmują inicjatywy i chcą działać na rzecz innych - tłumaczy Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Asortyment sklepu jest szeroki. Mieszkańcy Radomia mogą kupić między innymi artykuły spożywcze, chemiczne czy odzież. Nie jest wykluczone, że w najbliższych tygodniach i miesiącach oferta jeszcze zostanie powiększona. - Mamy konkretnego dostawcę, który będzie zaopatrywał nas w towary. Na ten moment nie współpracujemy z żadnymi lokalnymi sklepami. Może się to jednak zmienić w najbliższym czasie - dodaje Ciesielski.

Warto dodać, że są już plany dalszego rozwoju tego miejsca. Oprócz zrobienia zakupów, będą tu też inne możliwości. - Docelowo ma być to kawiarenka, możliwość spotkań, rozmowa z fachowcami, która może im pomóc w poprawieniu sytuacji życiowej czy innych problemach dnia codziennego - dodaje Zawodnik.

Szerokie grono osób

Potencjalnie z usług radomskiego sklepu będzie mogło skorzystać kilka tysięcy radomian. Do wtorku, 2 marca wydano 160 zaświadczeń, które uprawniają do kupowania w sklepie socjalnym. - Osoby, które korzystają na co dzień ze świadczeń pomocy społecznej, mogą zwrócić się do swojego pracownika socjalnego i tam na miejscu otrzymają już specjalne zaświadczenie na sześć miesięcy, które umożliwi im robienie zakupów w sklepie socjalnym. Niedługo zaświadczenia będą zamieniane na specjalne karty. W zależności od wniosków i doświadczeń, które zyskamy z każdym kolejnym tygodniem i miesiącem, będziemy grupę uprawnionych osób powiększać lub pozostawać na tym poziomie, który jest obecnie. Wsparcie otrzymają osoby bezdomne, niepełnosprawne, które korzystają z pomocy opiekunek. Warto dodać, że żadna osoba nie ma limitu, na jaki może zrobić zakupy. Ewentualne ograniczenia będą wynikały z decyzji prowadzących - tłumaczy Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Wiele gmin sąsiadujących z Radomiem zgłosiło już chęć uruchomienia podobnej placówki na swoim terenie. - Na razie skupiamy się na Radomiu i tutaj chcemy rozwijać sklep. Mamy już jednak pewne pomysły i w najbliższym czasie będziemy również starali się zaproponować coś dla okolicznych gmin, a przede wszystkim ich mieszkańców. Będziemy starali się im pomóc tak, jak najbardziej tylko będziemy mogli. Chcemy działać na zasadzie partnerstwa, z każdą gminą czy organizacją będziemy rozmawiać indywidualnie - dodaje Ciesielski.