Pakiet antywirusowy z funduszy europejskich – trzecia tarcza dla polskiej gospodarki

Materiał informacyjny
Po miliardach wspierających polskich przedsiębiorców za pośrednictwem Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, przyszedł czas na szerokie otwarcie trzeciego źródła walki ze skutkami pandemii: środków pochodzących z funduszy europejskich. Najnowszym źródłem płynności dla polskich firm będzie uruchamiany właśnie nabór na dotacje do kapitału obrotowego. W jego puli jest aż 2,5 miliarda złotych.

Operatorem rozpoczynającego się w poniedziałek, 15 czerwca, naboru w konkursie „Dotacje na kapitał obrotowy” jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Warunki przyznania dotacji określono w ten sposób, by było to możliwie skuteczne wsparcie utrzymania działalności dla przedsiębiorstw, które na skutek pandemii COVID-19 znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (2 mld, w tym 400 mln dla firm z województwa mazowieckiego) oraz z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (dla firm z pięciu województw obejmowanych tym lokalizatorem).

Wsparcie dla średnich

Dotacja jest przeznaczona dla średnich firm, a więc tych które zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. W całości może być przeznaczona na bieżącą działalność firmy i poprawę jej płynności finansowej. Wnioski będzie można składać do 31 lipca, ale w wypadku wyczerpania puli środków decydować będzie kolejność złożenia wniosku.

Dotacja jest bezzwrotna a jej udzielenie całkowicie darmowe. Co ważne, nie ma żadnego, wymaganego progu udziału własnego przedsiębiorstwa. Jedynym warunkiem do spełnienia przy ubiegania się o te środki jest wykazanie co najmniej 30 proc. spadku obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020. Przyjęty mechanizm jest podobny jak w przypadku Tarczy Finansowej: spadek obrotów z dowolnego miesiąca od marca 2020 r. porównujemy z miesiącem poprzednim lub z takim samym miesiącem ubiegłego roku, czyli np. marzec 2020 do lutego 2020 lub do marca 2019. Uzyskanie dotacji nie koliduje z innymi formami pomocy udzielanymi firmie w związku z epidemią koronawirusa, np. ze wspomnianej tarczy finansowej. Dotyczy to także już uruchomionych środków z funduszy europejskich, np. pożyczki płynnościowej. W przypadku, gdy wsparcie w ramach konkursu jest łączone z innymi formami wsparcia związanego z COVID-19 , łączny limit pomocy uzyskanej z różnych źródeł przez firmę i podmioty powiązane nie może przekroczyć 800 tys. euro.

Wysokość dotacji

Wysokość dotacji na kapitał obrotowy uzależniona jest od ilości zatrudnionych pracowników i czasu, na jaki wnioskujemy. Możemy bowiem ze środków dotacji pokryć bieżące zobowiązania firmy za okres od jednego do trzech miesięcy – podajemy we wniosku zawsze pełne okresy miesięczne. Maksymalnie kwota dotacji na 3 miesiące dla firmy zatrudniającej 249 osób wyniesie 430 tys. zł.

Skoro jest jeden najważniejszy warunek ubiegania się o dotację - spadek obrotów - to jest też tylko jeden najważniejszy warunek jej przyznania - firma nie może na koniec 2019 r. być w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów, których szczegóły są dostępne na stronie PARP dedykowanej konkursowi. I na koniec będzie jeden kluczowy warunek pozytywnego rozliczenia przyznanej dotacji: firma ma przetrwać na rynku przez ten czas, na który otrzyma wsparcie kapitału obrotowego – czyli od miesiąca do 3 miesięcy. Przy czym ten warunek nie odnosi się do stanu zatrudnienia – firma może w tym czasie dokonywać zwolnień, ale nie może rozpocząć procedur związanych z likwidacją lub znaczącym ograniczeniem swojej działalność.
Przedstawiciele PARP zapewniają, że – podobnie jak we wszystkich działaniach związanych z przyznawaniem lub rozliczaniem funduszy unijnych w czasie epidemii – starali się maksymalnie uprościć procedury konkursowe, a składanie samych wniosków – w generatorze przygotowanym na stronie PARP – uczynić możliwie intuicyjnym.

Co przygotować

Przygotowując się do złożenia wniosku warto zwrócić uwagę na podawany adres działalności firmy w wypadku kilku lokalizacji – w zależności od niego wniosek trafi do puli środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (2 mld PLN) lub z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (500 mln PLN). Ważny jest też prawidłowy adres mejlowy – za jego pośrednictwem odbywać się będzie cała komunikacja związana z konkursem.

Co warte zauważenia, o ile przy definiowaniu we wniosku firmy jako średniej, należy uwzględnić wszystkie podmioty powiązane oraz partnerskie zgodnie z przepisami wspólnotowymi, o tyle przy obliczaniu ilości zatrudnionych, co ma wpływ na wysokość dotacji liczymy jedynie zatrudnienie w firmie wnioskodawcy, a więc etatów w powiązanych podmiotach nie musimy liczyć. Dzięki takiej konstrukcji istnieje możliwość, by każdy z nich ubiegał się o środki z dotacji niezależnie.

Dyrektor Arkadiusz Dewódzki z PARP zaręcza, że na etapie rozpatrywania wniosków podane w nich dane finansowe nie będą podlegały weryfikacji, a liczba wymaganych dokumentów do załączenia będzie mocno ograniczona. Zabezpieczeniem dotacji będzie zwykły weksel in blanco. Firmy będą miały 90 dni po zakończeniu okresu, na jaki dotacja zostanie przyznana, na jej rozliczenie, przez złożenie wniosku o płatność do PARP. Arkadiusz Dewódzki uprzedza jednak, że pracownicy PARP będą wyrywkowo kontrolować informacje, w tym dane podane przez firmy we wnioskach o dotacje.

Szczegóły konkursu i generator wniosków na stronie: www.parp.gov.pl/kapitalobrotowy

Materiał oryginalny: Pakiet antywirusowy z funduszy europejskich – trzecia tarcza dla polskiej gospodarki - Kurier Poranny

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3