Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pancerne skorupiaki Rak i Krab z Huty Stalowa Wola wchodzą do wojska

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Samobieżna haubica Krab na podwoziu gąsienicowym prezentowana na salonie przemysłu obronnego w Kielcach
Samobieżna haubica Krab na podwoziu gąsienicowym prezentowana na salonie przemysłu obronnego w Kielcach Zdzisłąw Surowaniec
Huta Stalowa Wola wysłała do wojska kolejne partie nowego sprzętu artyleryjskiego. Tym razem są to armatohaubice Krab.

Przed tygodniem artylerzyści z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej rozpoczęli procedurę odbiorczą dostarczonego im z HSW szóstego kompanijnego modułu ogniowego moździerza Rak. Teraz procedurę przyjmowania drugiej partii nowych armatohaubic Krabów i pozostałego sprzętu dla pierwszego seryjnego dywizjonowego modułu ogniowego Regina rozpoczyna 5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie.

Jak informowaliśmy, na poligonie artyleryjskim w Nowej Dębie przez dwa tygodnie maja w wykonywaniu zadań ogniowych ostrą amunicją szkoliły się po raz pierwszy dwie grupy artylerzystów z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii oraz grupa instruktorów z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Huta szkoli artylerzystów

Do ich dyspozycji HSW wysłała nie tylko swoich pracowników w charakterze instruktorów, ale przede wszystkim sprzęt, przeznaczony na wyposażenie drugiej baterii haubic samobieżnych 155 mm Krab.

Przed przyjęciem sprzętu żołnierze, tak jak tego wymagają zapisy kontraktu z grudnia 2016 roku, przeszli szkolenie w siedzibie producenta. Tutaj mogli obejrzeć będące w końcowej fazie produkcji jednostki sprzętu, jakie na wyposażenie trzeciej baterii 2 dywizjonu artylerii otrzymają jesienią. Po marcowej dostawie HSW była „winna” sulechowskim artylerzystom jeszcze dostawę 16 Krabów, 7 wozów dowodzenia i dowódczo-sztabowych wozów dowodzenia oraz 4 wozów amunicyjnych. Połowa tego sprzętu została przekazana do bazy 5. Lubuskiego Pułku Artyleri, podobnie jak w marcu, dwoma konwojami, wyekspediowanymi kilka dni temu.

Wyjechały kolejne Kraby

W poniedziałek 17 czerwca w trasę do Sulechowa wyruszyło 8 samobieżnych haubic Krab, 2 wozy dowódcze i jeden wóz amunicyjny. Drugi, kończący dostawy sprzętu, konwój wyjechał kilka dni później. Po wykonaniu w siedzibie jednostki procedur odbiorczych oficjalne przejęcie wyposażenia drugiej baterii nastąpi w ostatnich dniach czerwca. Sprzęt dla ostatniej, trzeciej baterii, kolejnych 8 Krabów, 4 wozy dowódcze i 2 wozy amunicyjne, dostarczony zostanie w październiku.

Pierwsza ćwiartka

W ten sposób zakończona zostanie realizacja pierwszej „ćwiartki” wielkiego kontraktu z grudnia 2016 roku opiewającego na dostawę za ponad 4,7 miliarda złotych czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina, liczących łącznie 96 samobieżnych haubic Krab, 12 wozów dowódczo-sztabowych, 32 wozy dowódcze różnego szczebla, 24 wozy amunicyjne oraz 4 wozy remontu uzbrojenia i elektroniki. To łącznie blisko 160 jednostek sprzętu.

Podwozia z Jelcza

Poza środkami ogniowymi oraz pojazdami dowodzenia, zbudowanymi na stalowowolskich lekkich podwoziach gąsienicowych, komponenty trakcji kołowej wchodzące w skład dywizjonowych modułów ogniowych, wykorzystują podwozia kołowe Jelcz, ze spółki, której 100-procentowym udziałowcem jest HSW.

Do 2022 roku powinna nastąpić dostawa sprzętu dla kolejnych dwóch dywizjonowych modułów ogniowych, a dostawę sprzętu dla czwartego, ostatniego z zakontraktowanych dywizjonu Reginy, jak zapisano w kontrakcie, zaplanowano na lata 2023-2024.

Tempo odbioru

Wojsko, jak ustalono trzy lata temu, odbierać ma dywizjonowe moduły ogniowe Regina w tempie dwóch ośmiolufowych baterii rocznie. To nie musi być limitowane możliwościami produkcyjnymi HSW, ale raczej możliwościami wojska w zakresie przygotowywania infrastruktury jednostek oczekujących na sprzęt, tempem pozyskiwania i szkolenia załóg, „podciąganiem” zaplecza logistycznego, w tym dostawami amunicji, pozyskiwaniem platform niskopodwoziowych do transportu sprzętu na ćwiczenia poligonowe itp.

Teraz własne podwozia

W październiku, wraz z dostawą ostatnich 8 samobieżnych haubic Krab dla lubuskiego pułku, kończy się faza produkcyjna, w której HSW bazowała na podwoziach dostarczonych w całości przez koreańskiego partnera, bądź montowanych w HSW z dostarczonych przez niego części. Od następnego modułu Regina Kraby będą wyposażane już w podwozia w całości produkowane w HSW.

Obecnie na nowej linii do zautomatyzowanych procesów spawalniczych trwa budowanie struktury korpusu pierwszego podwozia Kraba numer 49. W lipcu kończy się montaż, i rozpoczyna procedura odbiorów oraz rozruchu frezarki bramowej, na której będzie wykonywana obróbka podwozi.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – płaca do góry

Źródło: vivi24

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pancerne skorupiaki Rak i Krab z Huty Stalowa Wola wchodzą do wojska - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia