Panie, pomyślmy o emeryturze!

Anna Niedzielska
Emerytury pań są niższe niż mężczyzn. Fot. archiwum
Emerytury pań są niższe niż mężczyzn. Fot. archiwum
Nie oszczędzamy na przyszłość i nie myślimy o niej, choć w starszym wieku mamy mniej pieniędzy na życie niż mężczyźni.

   Ponad 60 procent Polek nie wie, jak będzie wyglądało ich życie na emeryturze. Blisko połowa badanych kobiet nie ma oszczędności, a około 80 procent nie oszczędza na starość. Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie ING Usługi Finansowe SA są zatrważające.

   Chętnie wydajemy pieniądze na ubrania i kosmetyki, ale nie myślimy o tym, że nie będzie nas na nie stać, kiedy przejdziemy na emeryturę. Zrobione w listopadzie badania pokazały, co Polki wiedzą o swojej przyszłej emeryturze i jakie mają plany życiowe związane z zakończeniem aktywności zawodowej. Okazuje się, że kobiety niechętnie myślą na ten temat, emeryturę kojarzą ze starością i biedą.

   Jednocześnie nie robią praktycznie nic, by tę sytuację zmienić. Tylko jedna piąta z nas postanowiła oszczędzać na dodatkową emeryturę. 

   **MAŁO OSZCZĘDNE I NIEWIELE WIEMY
**   Do oszczędzania, jako takiego, w ogóle nie jesteśmy skłonne. W grupie przeankietowanych kobiet w wieku 25-60 lat tylko 4 procent zadeklarowało, że oszczędza więcej niż wydaje. U nieco ponad 10 procent wydatki i oszczędności równoważą się, a blisko 30 procent z nas wydaje więcej niż oszczędza. Równo 40 procent pań przyznaje, że w ogóle nie oszczędza, a kolejne 15 procent deklaruje "trudno powiedzieć”, czyli pewnie nie odkłada ani złotówki.

 

   Równocześnie bardzo niewiele wiemy o sposobach oszczędzania na dostatnią starość. Większość kobiet planuje utrzymywać się na emeryturze z pierwszego - zusowskiego i drugiego - dla pań w okolicach czterdziestki i młodszych, również obowiązkowego - filaru. Aż 15 procent Polek stwierdza, że "w ogóle nie myślało o źródłach utrzymania na emeryturze”. Na dodatek 60 procent pań przyznaje, że nie wie praktycznie nic albo wie bardzo niewiele o obecnym systemie emerytalnym. Tylko 3 procent stwierdza, że wie na ten temat bardzo wiele, a 37, że "orientuje się w nim jako tako”.

   **A EMERYTURY NIEWIELKIE
**   Wyniki badań pokazują, jak niewielka jest nasza wiedza na temat wysokości przyszłej emerytury, a co za tym idzie, jak duża jest nieświadomość konieczności oszczędzania na emeryturę. Zarówno w starym, jak i nowym systemie emerytalnym średnie świadczenia dla kobiet są znacznie niższe od świadczeń dla mężczyzn.

   Spowodowane jest to między innymi tym, że kobiety w dniu przejścia na emeryturę mają krótszy staż pracy niż mężczyźni i uzyskują zwykle niższe wynagrodzenie za pracę. Kobiety mają też z reguły mniej korzystny niż mężczyźni stosunek okresów nieskładkowych do czasu, w którym składki wpływały - korzystają z urlopów wychowawczych, z bezpłatnych urlopów na opiekę nad dzieckiem i podobnych świadczeń.

 

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie