MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Inspekcja Pracy świętowała jubileusz 95-lecia

Redakcja
Państwowa Inspekcja Pracy świętowała jubileusz 95-lecia
Państwowa Inspekcja Pracy świętowała jubileusz 95-lecia
W środę, 10 grudnia, Państwowa Inspekcja Pracy na uroczystości w Filharmonii Świętokrzyskiej obchodziła jubileusz 95-lecia. Z tej okazji podsumowano prewencyjną działalność Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.

Wręczono medale pamiątkowe wszystkim tym, którzy współpracowali przez ostatnie lata z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach. Medale otrzymali: przedstawiciele władz wojewódzkich, urzędów nadzoru i kontroli, służb mundurowych, uczelni, organizacji związkowych, pracodawców i rzemiosła oraz przedstawiciele mediów. Jednocześnie w Filharmonii świętokrzyskiej otwarto jubileuszową wystawę przedstawiającą historię Państwowej Inspekcji Pracy.
Obecnie Państwowa Inspekcja Pracy, jako instytucja realizująca zadania ustawowe określone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dokłada wszelkich starań by wpływać na przestrzeganie porządku prawnego i umacnianiu poczucia bezpieczeństwa wśród pracujących.

W ciągu 11 miesięcy 2014r. na terenie województwa świętokrzyskiego inspektorzy pracy przeprowadzili 2674 kontroli w wyniku, których w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 12 489 decyzji, 9 567 wniosków i 461 poleceń. Inspektorzy pracy wstrzymali pracę w 228 przypadkach, stwierdzając bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, a 373 pracowników skierowano do innych robót z uwagi na brak wymaganych kwalifikacji, co mogło zagrażać ich zdrowiu i życiu. 555 osób ukarano mandatami na łączna kwotę 725 350 zł i skierowano 61 wniosków do sądu o ukaranie sprawców wykroczeń przeciwko prawom pracownika.
Od wielu lat poza kontrolną działalnością PIP coraz większe znaczenie odgrywają działania prewencyjne, rozumiane, jako poczynania związane z informowaniem, zachęcaniem oraz przekonywaniem pracodawców do inwestowania w poprawę warunków pracy.

Działania prewencyjne stanowią podstawę do promowania wzorców, wychodzenia ponad przyjęte standardy oraz są dla innych przykładem dobrych praktyk i utrzymania wysokich standardów pracy „na co dzień”.
W ciągu 2014 roku zrealizowano i uczestniczono w 86 szkoleniach/seminariach, przeprowadzono 222 działań promocyjno-informacyjnych polegających na: popularyzacji, oddziaływaniu, wizytacjach, konkursach, spotkaniach z partnerami społecznymi, instytucjami i organizacjami zajmującymi się zagadnieniami bezpieczeństwa i higiena pracy, praworządnością w stosunkach pracy. Działania te skierowano do 982 podmiotów gospodarczych.Udzielono 16.911 porad prawnych i technicznych dla 8790 zainteresowanych osób lub podmiotów

W 2014r. Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy objęła honorowym patronatem konferencję naukową – drugą edycje pt. „Świadczenie pracy, jako przedmiot zobowiązania umownego” zorganizowaną przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach i Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Stanowiła ona ważny element ogólnopolskiej kampanii Państwowej Inspekcji Pracy prowadzonej pod hasłem „Zanim podejmiesz pracę” Celem konferencji była wymiana poglądów, opinii i doświadczeń przedstawicieli administracji rządowej, inspektorów pracy, wymiaru sprawiedliwości, pracowników naukowo – dydaktycznych, organów ścigania, biegłych oraz praktyków.

Kontynuowano następujące programy informacyjno-edukacyjne:

dla małych zakładów „Zdobądź Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy
informacyjno-edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”
-działania edukacyjne dla nauczycieli, uczniów i studentów
„Bezpieczeństwo zależy od ciebie”
„Zanim podejmiesz pracę”
„Szanuj życie – bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”
„Program informacyjny dla zakładów usług leśnych”

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia