Papuga w domu

Aleksandra Kos
Papugę należy karmić dwa razy dziennie pszenicą, owsem i ziarnem słonecznika.
Papugę należy karmić dwa razy dziennie pszenicą, owsem i ziarnem słonecznika.
Domowa hodowla papug wymaga dużego poświęce-nia. Zanim więc zdecydujemy się na podjęcie tej decyzji warto wiedzieć jakie są jej konsekwencje.

   Najistotniejsze jest wielkość oraz miejsce ustawienia klatki, w której będzie mieszkała papuga. Powinna stać na stabilnym podłożu, przynajmniej jedną stroną przylegać do mebli lub ścia-ny, znajdować się z dala od telewizora, komputera i kaloryfera. Poza tym klatki nie należy podwieszać pod sufitem bądź też umieszczać w kuchni.

   Wielkość klatki należy natomiast dobrać do papugi: klatka powinna być przynajmniej pięć razy szersza niż długość (wyso-kość) ptaka. W takiej klatce papuga jest w stanie latać, co jest niezbędne do jej prawidłowego rozwoju.

   - Klatka może być mniejsza, ale tylko pod warunkiem, że będziemy codziennie wypuszczać papugę na kilka godzin, aby mogła swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu - mówi Stefania Wrona, właścicielka kieleckiego sklepu zoologicznego „Na Placu Wolności”.

   Istotne są też materiały, z jakich wykonana jest klatka. Naj-lepiej, aby była to stal nierdzewna lub mosiądz. Uwagę powin-niśmy zwrócić także na pręty: muszą być poziome, rozmiesz-czone najwyżej co 1,5 centymetra, bo papuga musi mieć moż-liwość wspinania się po nich.

   - W przypadku papużek falistych, które polecam osobom debiutującym w roli właścicieli egzotycznych ptaków, klatka po-winna być prostokątna lub kwadratowa. Najlepiej też, aby miała plastikowe dno z wysuwanymi szufladami, co ułatwi komfort obowiązkowego, codziennego sprzątania klatki - radzi Stefania Wrona.

   Gdy już wybierzemy klatkę konieczne jest jej odpowiednie wyposażenie. Minimum stanowią dwa poprzecznie umieszczo-ne drążki oraz pojemniki na wodę i pokarm. Bardzo ważna jest też specjalna kostka wapienna służąca między innymi do wła-ściwego ścierania tkanki rogowej dzioba papugi. Z kolei dno klatki należy posypać świeżym piaskiem umieszczając na nim naczynie, w którym papuga będzie mogła się popluskać.

   - Od czasu do czasu pomiędzy pręty klatki dobrze jest wkładać gałązki wikliny lub wierzby, aby ptaki dziobały ich korę - dodaje Stefania Wrona.

 

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie