MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papuga w domu

Aleksandra Kos
Papugę należy karmić dwa razy dziennie pszenicą, owsem i ziarnem słonecznika.
Papugę należy karmić dwa razy dziennie pszenicą, owsem i ziarnem słonecznika.
Domowa hodowla papug wymaga dużego poświęce-nia. Zanim więc zdecydujemy się na podjęcie tej decyzji warto wiedzieć jakie są jej konsekwencje.

   Najistotniejsze jest wielkość oraz miejsce ustawienia klatki, w której będzie mieszkała papuga. Powinna stać na stabilnym podłożu, przynajmniej jedną stroną przylegać do mebli lub ścia-ny, znajdować się z dala od telewizora, komputera i kaloryfera. Poza tym klatki nie należy podwieszać pod sufitem bądź też umieszczać w kuchni.

   Wielkość klatki należy natomiast dobrać do papugi: klatka powinna być przynajmniej pięć razy szersza niż długość (wyso-kość) ptaka. W takiej klatce papuga jest w stanie latać, co jest niezbędne do jej prawidłowego rozwoju.

   - Klatka może być mniejsza, ale tylko pod warunkiem, że będziemy codziennie wypuszczać papugę na kilka godzin, aby mogła swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu - mówi Stefania Wrona, właścicielka kieleckiego sklepu zoologicznego „Na Placu Wolności”.

   Istotne są też materiały, z jakich wykonana jest klatka. Naj-lepiej, aby była to stal nierdzewna lub mosiądz. Uwagę powin-niśmy zwrócić także na pręty: muszą być poziome, rozmiesz-czone najwyżej co 1,5 centymetra, bo papuga musi mieć moż-liwość wspinania się po nich.

   - W przypadku papużek falistych, które polecam osobom debiutującym w roli właścicieli egzotycznych ptaków, klatka po-winna być prostokątna lub kwadratowa. Najlepiej też, aby miała plastikowe dno z wysuwanymi szufladami, co ułatwi komfort obowiązkowego, codziennego sprzątania klatki - radzi Stefania Wrona.

   Gdy już wybierzemy klatkę konieczne jest jej odpowiednie wyposażenie. Minimum stanowią dwa poprzecznie umieszczo-ne drążki oraz pojemniki na wodę i pokarm. Bardzo ważna jest też specjalna kostka wapienna służąca między innymi do wła-ściwego ścierania tkanki rogowej dzioba papugi. Z kolei dno klatki należy posypać świeżym piaskiem umieszczając na nim naczynie, w którym papuga będzie mogła się popluskać.

   - Od czasu do czasu pomiędzy pręty klatki dobrze jest wkładać gałązki wikliny lub wierzby, aby ptaki dziobały ich korę - dodaje Stefania Wrona.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia