Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paragon fiskalny dostaniesz od lekarza

Marzena SMORĘDA [email protected]
Sabina Andrejas, właścicielka Biura Rachunkowego w Kielcach: - Przedsiębiorcom przybędzie wprawdzie obowiąz-ków fiskalnych z powodu nowego przepisu, ale nie będą one dla nich zbyt uciążliwe.
Sabina Andrejas, właścicielka Biura Rachunkowego w Kielcach: - Przedsiębiorcom przybędzie wprawdzie obowiąz-ków fiskalnych z powodu nowego przepisu, ale nie będą one dla nich zbyt uciążliwe.
Od maja kasy fiskalne pojawią się w prywatnych gabinetach i biurach. Kto wystawi nam dowód zapłaty za usługę lub sprzedaż?

Od 1 maja kasy fiskalne muszą zainstalować przedstawiciele tych zawodów, którzy do tej pory byli z tego obowiązku zwolnieni. Między innymi detektywi, rzeczo-znawcy, ochroniarze, lekarze i prawnicy. Będą mieli obowiązek rejestrowania na niej swojej działalności gospodarczej i wydawania klientom paragonu.

 

Nowe grupy podatników, do tej pory zwolnione z obowiąz-ku korzystania w swojej działalności gospodarczej kasy fiskal-nej, już za kilka dni ewidencjonować będą prowadzoną sprzedaż towarów i usług i wystawiać paragony potwierdzające tę operację.

 

URZĄDZENIE OBOWIĄZKOWE

 

Oprócz usług medycznych i prawnych, ewidencjonowane na kasach będą między innymi usługi księgowe czy rachunkowe, a także na przykład sprzedaż biletów na imprezy kulturalne czy mecze. Kasy będzie musiała zainstalować także większość podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej, którzy obecnie nie mają takiego obowiązku, bo zatrudniają nie więcej niż jedną osobę.

 

- Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mają wszyscy, którzy sprzedają towary lub usługi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Kasa fiskalna powinna więc znajdować się w każdym miejscu prowadzenia sprzedaży – wy-jaśnia Jolanta Strojna, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.

 

KAS NIE ZABRAKNIE

 

Producenci kas fiskalnych muszą więc być gotowi, by przedstawić ofertę na każdą kieszeń.

 

– Z tym nie będzie problemu. W ofercie naszej firmy mamy urządzenia wielu producentów w zróżnicowanych cenach. Najpopularniejsze na rynku to kasy firm Novitus, Bosmed czy Elzap, a ich koszt zaczyna się od 999 złotych netto. Za te pieniądze można kupić urządzenie najprostsze, ale takie, które z powodzeniem sprawdzi się także w kancelarii adwokackiej czy gabinecie lekarskim. Jest w nim miejsce aż na dwa tysiące kodów usług czy towarów – mówi Marcin Malczewski z firmy Norma-System, która sprzedaje i instaluje, a więc szkoli, programuje i uruchamia kasy fiskalne także w regionie świętokrzyskim.

 

Czy przedstawiciele nowych zawodów objętych obowiąz-kiem posiadania urządzenia zainstalowali już kasy?

 

- Kasę fiskalną już mam, dzisiaj właśnie ją fiskalizuję, aby była gotowa na maj – poinformowała nas Katarzyna Janowska, stomatolog.

 

- Nie kupiłem jeszcze tego urządzenia, ale ponieważ już za kilka dni wchodzi w życie nowe prawo, zrobię to w najbliż-szych dniach. Na pewno zdążę na czas – zapewnia Hubert Kochanowski, adwokat.

 

- Nie sprawdziłam jeszcze, czy obowiązek ten będzie mnie dotyczył. Czekam na informację od księgowej. Jeśli okaże się że tak, kupię kasę i zainstaluję ją w swoim biurze – mówi Mag-dalena Szewczyk-Boś, geodeta, nieruchomista.

 

KTO JEST ZWOLNIONY?

W niektórych przypadkach obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach nadal nie będzie. Dotyczyć to będzie osób które rozpoczynają lub kontynuują działalność, które mają małe obroty na rzecz osób fizycznych nie prowadzących dzia-łalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

 

Podatnicy kontynuujący działalność, u których kwota obrotu z działalności ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40.000 złotych są zwolnieni z obowiązku stosowania kas do końca 2012 roku. Mogą jednak stracić to zwolnienie po upływie dwóch miesięcy, gdy obroty przekroczą ustalony limit. Ci, którzy rozpoczynają działalność korzystają ze zwolnienia do dnia przekroczenia w 2011 lub 2012 roku obrotów w wysokości 20.000 złotych.

 

Drugą grupę stanowią zwolnienia – do dnia 31 grudnia 2012 roku – dotyczące dzierżawy gruntów oraz oddania gruntów w użytkowanie wieczyste, usług związanych ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych, usług pocztowych i kurierskich, usług telekomunikacyjnych lub usług związanych z rolnictwem oraz hodowlą zwierząt.

Od kogo będziemy żądać paragonu

 

Od 1 maja 2011 roku rejestrować transakcje na kasie fiskalnej będą musiały osoby prowadzące między innymi usługi prawnicze, medyczne, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalno-ści gospodarczej i zarządzania, usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem, pogrzebowe, rzeczoznawcy, detektywi, ochroniarze, tłumacze, usługi przechowalni bagażu na dworcach kolejowych i autobusowych. Kasy będą też musieli mieć podatnicy rozliczający się według karty podatkowej, między innymi ślusarze czy krawcy. Od nich wszystkich możemy żądać paragonu.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

 

Przepisy ustawy o VAT przewidują ulgę dla podatników, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Polega ona na tym, że podatnicy mogą, odliczyć od podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży wysokości 90 procent jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia