Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich olśni turystów. Tylko u nas szczegóły projektu (WIZUALIZACJE)

/s/
W sali zbójów Szydły i Madeja pojawi się hologram Szydły i Madejowe Łoże
W sali zbójów Szydły i Madeja pojawi się hologram Szydły i Madejowe Łoże
We wtorek 19 grudnia marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisał pre-umowę na unijne wsparcie dla wyjątkowej inwestycji. Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich powstanie w Nowej Słupi. Tylko u nas szczegóły inwestycji.

Najpierw turyści wsiądą do kolejki, złożonej z kilku wagoników i ruszą w podróż do świata świętokrzyskich legend. Jadąc mini - pociągiem zobaczą krajobraz puszczy jodłowej wydrukowany na tapetach 3D, a na podłodze rosnącą ściółkę leśną wyświetlaną na ekranach LED. A potem obejrzą rozmawiające z turystami hologramy, wielkoformatowy mapping na suficie, rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną w specjalnych okularach oraz będą mogli pograć w gry… sterowane myślą.

Świat magii, pradawnych wierzeń, ale i najnowocześniejszych technologii. Wszystko z myślą o tym, żeby zachować od zapomnienia najpiękniejsze i najbardziej znane legendy ziemi świętokrzyskiej, głównie z Gór Świętokrzyskich, a przy okazji tych legend przekazać wątki edukacyjne oraz wiedzę o regionie. Tak ma wyglądać Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – nowy obiekt, który powstanie jako rozbudowa istniejącego w Nowej Słupi amfiteatru, wykorzystywanego obecnie do organizacji koncertów podczas dorocznych Dymarek. W miniony wtorek marszałek Województwa Świętokrzyskiego podpisał pre-umowę na unijne wsparcie tej inwestycji. Będzie ją realizowała instytucja kultury powołana przez gminę Nowa Słupia oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

- Dla nas to wielki krok w przyszłość, ale też spełnienie najważniejszego postulatu świętokrzyskiej branży turystycznej, od lat upominającej się o miejsce, w którym tych czarów, magii, sabatów czarownic, można by jakoś doświadczyć, dotknąć, zobaczyć, zrobić zdjęcie. Nowoczesny przemysł czasu wolnego opiera się w głównej mierze o tak zwany storytelling, opowiadanie historii, snucie opowieści. Turysta, widz, chce poznać historię miejsca, które odwiedza. Chce, żeby ta opowieść była fascynująca, żeby był jej częścią. Dlaczego miliony mężczyzn na świecie kupuje co roku słynny i drogi trencz Burberry? Przecież wiele innych firm może wyprodukować podobny. Ale w tym płaszczu żołnierze wygrywali I wojnę światową, podróżnicy zdobywali bieguny, aktorzy nosili go w filmach. Ktoś kto kupuje taki płaszcz, kupuje całą jego historię. My też mamy swój storytelling, tyle że nie stuletni a… tysiącletni. I właśnie na nim oparliśmy nasz świętokrzyski logotyp turystyczny oraz hasło „Świętokrzyskie czaruje”, bo Świętokrzyskie, jak chyba żaden inny region w Polsce, jest bogate w legendy i opowieści - mówi dyrektor biura zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Wilk - Grzywna.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich będzie magiczny, ale jednocześnie bardzo nowoczesny. Kolejka złożona z kilku wagoników do zaledwie początek ekscytującego przeżycia. Widz będzie bowiem przechodzi z sali do sali, zbudowanych na planie okręgu i oglądał kolejne gabinety legend świętokrzyskich. W pewnej chwili porozmawia nawet z hologramem Zbója Madeja, który opowie o tym, jak trafił do piekła na madejowe łoże. A samo piekło turysta obejrzy na sferycznym filmie, kładąc się na Madejowym łożu i zakładając okulary VR. Równie fascynując będzie sala zbója Szydły. Sala, jak głosi legenda pełna zgromadzonych przez niego skarbów, skrzyń z kosztownościami. Turysta, który tutaj wejdzie, będzie mógł skorzystać ze specjalnej wielkiej wagi dla dzieci. Na jednej z szal, będzie można postawić własną pociechę, na drugiej szali zaś dosypywać tyle kosztowności, żeby przeważyły one ciężar dziecka i uniosły platformę z latoroślą do góry.

W sali z legendą o Sabatach Czarownic będzie można zobaczyć latające pod kopuła czarownice, wyświetlane technologii mappingu oraz naukowy proces tworzenia Gołoborza. Tu będzie także można wsiąść na miotłę i razem z drugą osobą zorganizować sobie wyścig nad Górami Świętokrzyskimi, wygrywa ten, kto przeleci nad nimi szybciej, a zrobi to… sterując myślą. Do tego celu e się zaś w sali z legendą o pielgrzymie, który posuwa się co rok o jedno ziarnko piasku goście zobaczą powiększone różne typy ziaren piasku z terenu Gór Świętokrzyskich. Do tego celu będzie służyła specjalna obręcz zakładana na głowę. Na większości sal będzie rozłożona podłoga typu LED z animacjami. Technologie animacji są w tym przypadku tak doskonałe, że jeśli nagra się na przykład animację skał zawieszonych w powietrzu lub przezroczystej tafli szkła zamocowanej nad przepaścią, to widz będzie miał wrażenie, że rzeczywiście stąpa po cienkiej tafli szkła, która pod jego stopami właśnie… zaczyna pękać. A emocje sięgają zenitu.

- Takich zaskoczeń będzie wiele, a wszystko po to, by na koniec dotrzeć do Sali sferycznego kina 5D na 120 osób, w którym zaproponujemy naszym gościom niezwykły film, opowiadający nie tylko o legendach nie pokazanych w innych salach także pokazujący inne atrakcje w naszym regionie, które warto zobaczyć, a wszystko dlatego, że nasz obiekt, nie jest dla Regionalnej Organizacji Turystycznej celem w samy sobie. On ma być bramą do innych świętokrzyskich atrakcji. Po obejrzeniu filmu, goście mają przejść do dużego samoobsługowego sklepu, w którym nie tylko kupią pamiątki, czy dostaną bezpłatne informatory, ale także będą od razu mogli kupić bilety do innych miejsc porozrzucanych w całym regionie. Naszym celem jest wzrost frekwencji w wielu atrakcjach, a Park Dziedzictwa jest narzędziem, które ten cel pomoże zrealizować - dodaje prezes ROT WŚ, Jacek Kowalczyk.

Wbrew pozorom czasu na zamienienie obecnych luźnych wizji artystycznych w ostateczny projekt architektoniczny jest mało, podobnie jak na budowę samego obiektu. Już w połowie 2021 roku ma on przyjąć pierwszych gości.

- Mniej więcej w podobnym okresie uruchomimy rozbudowane Muzeum Starożytnego Hutnictwa, a w sąsiedztwie tego muzeum, Parku Dziedzictwa oraz Centrum Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi ma jeszcze powstać muzeum przyrodniczego świętokrzyskiego Parku Narodowego przeniesione ze Świętego Krzyża. Gdy dorzucimy jeszcze do tego szlak Benedyktyński w sąsiednich gminach, to uzmysłowimy sobie wszyscy, że oto w sercu Gór Świętokrzyskich powstanie za trzy lata gigantyczny kompleks turystyczny wart blisko 80 milionów złotych, który będzie przyjmował łącznie po kilkaset tysięcy turystów rocznie. Zmieni się tu dosłownie wszystko – cieszy się p.o. dyrektora Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Piotr Sepioło.

ZOBACZ TAKŻE: Marek Wasiuk: Jak prowadzić biznes i zdobywać rynek?

(Źródło: poranny.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich olśni turystów. Tylko u nas szczegóły projektu (WIZUALIZACJE) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia