Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pawilon w starachowickim parku wyróżniony w konkursie architektonicznym. Niebawem ruszy tutaj kawiarnia lub restauracja (ZDJECIA)

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Pracownia Architektury Brataniec zdobyła pierwszą nagrodę 25. edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” za projekt pawilonu i alei dolnej części Parku Miejskiego w Starachowicach.

Wyróżniony przez architektów lokal użytkowy ma 170,30 metrów kwadratowych i jest przeznaczony na lokal handlowo-usługowy. Niebawem ma powstać tutaj kawiarnia lub restauracja. Starsi mieszkańcy pamiętają istniejący tam przed laty bar "Krakus", który cieszył się dużą popularnością. Młodsi też się cieszą, bowiem oddalony od zabudowań mieszkalnych lokal mógłby organizować imprezy do późnych godzin nocnych. Najemca zapowiada, że lokal ruszy już niebawem. Do kasy miasta z tytułu dzierżawy tzw. bunkra wpływa ponad 1.700 złotych brutto (8,50 złotych netto za metr kwadratowy). Cena wywoławcza wynosiła 8 złotych netto.

10 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Artystów Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie nagradzano najlepsze projekty obiektów z użyciem technologii betonowej, które zostały zrealizowane do końca 2020 roku. Wtedy włąśnie wyróżniono starachowicki "bunkier".

– Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu. Swoboda i erudycja z jaką autorzy świadomie operują detalem, pełniącym funkcję dekoracji zasługuje na szczególne uznanie i rozstrzyga o przyznaniu pierwszej nagrody – napisali jurorzy konkursu w uzasadnieniu.

- Praca została nagrodzona za twórcze i wzorcowe rozwiązania w kształtowaniu publicznej przestrzeni parku miejskiego w zakresie funkcji, prawidłowego strefowania oraz innowacyjności rozwiązań projektowych i materiałowych. Autorzy pracy w mistrzowski sposób operują formą, która pomimo abstrakcyjnego i zgeometryzowanego języka doskonale wpisuje się w zróżnicowany teren oraz krajobraz przyrodniczy, a także spełnia wymogi ambitnego programu funkcjonalnego. Kontrast to dodatkowe narzędzie jakim brawurowo posługują się architekci umiejętnie stosując materiały: stal, drewno, szkło i beton. Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu. Swoboda i erudycja z jaką autorzy świadomie operują detalem, pełniącym funkcję dekoracji zasługuje na szczególne uznanie i rozstrzyga o przyznaniu przez jury głównej nagrody - ocenili jurorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pawilon w starachowickim parku wyróżniony w konkursie architektonicznym. Niebawem ruszy tutaj kawiarnia lub restauracja (ZDJECIA) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia