Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGNiG i kieleckie MPK podpisało list intencyjny. Będzie gazowa rewolucja

Marzena Smoręda
Od lewej: Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Elżbieta Śreniawska, prezes MPK Kielce, Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny i Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Od lewej: Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Elżbieta Śreniawska, prezes MPK Kielce, Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny i Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny. Dawid Łukasik
We wtorek, 23 października PGNiG Obrót Detaliczny podpisało list intencyjny z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach. Zakłada on budowę na terenie zajezdni kieleckiego MPK ogólnopolskiej stacji tankowania paliw CNG do końca 2019 roku . Jej powstanie jest związane z planami MPK, według których do 2025 roku po ulicach Kielc będzie poruszało się 60 ekologicznych autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG. Tankować gaz będą mogli też wszyscy kierowcy indywidualni.

W ramach porozumienia PGNiG Obrót Detaliczny chce wybudować w Kielcach do końca 2019 roku ogólnopolską stację tankowania paliw CNG, która będzie obsługiwała również pojazdy komunikacji miejskiej w Kielcach. MPK w Kielcach zamierza z kolei zakupić do 2020 roku 60 tego typu pojazdów, osiągając tym samym udział niskoemisyjnych autobusów na CNG w swojej flocie na poziomie 30 procent.

- Aktywnie wspieramy rozwój gazomobilności w Polsce, dlatego cieszymy się, że Kielce dołączą do grona miast odważnie stawiających na ekologiczne autobusy zasilane gazem CNG. Dynamika rozwoju tego rynku jest bardzo duża, ponieważ w przyszłym roku flota autobusów gazowych w całym kraju powiększy się z 400 do 600 pojazdów. To dowód na to, że polskie miasta chcą iść w stronę czystego transportu zasilanego ekologicznym paliwem, jakim jest gaz ziemny – podkreślił Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Sygnatariuszem ze strony Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach była Prezes Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu MPK w Kielcach.

- Odnowa miejskiego taboru pojazdów użyteczności publicznej to nasz priorytet. Pojazdy zasilane gazem ziemnym CNG
ze względów ekologicznych i ekonomicznych, są optymalnym rozwiązaniem dla naszego miasta. Współpraca z PGNiG zagwarantuje nam pewne i bezpieczne dostawy przyjaznego dla środowiska paliwa – powiedziała Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu MPK w Kielcach.

Według danych wymiana taboru napędzanego olejem napędowym na rzecz CNG, pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50, dwutlenku węgla do 15, a pyłów do 99 procent.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Ojciec Mateusz- nowe odcinki serialu powstają w Sandomierzu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PGNiG i kieleckie MPK podpisało list intencyjny. Będzie gazowa rewolucja - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia