Od wyrobów z granitu, marmuru, piaskowca, trawertynu, łupka, kamieni ozdobnych po konglomeraty kwarcowe i wiele innych – z ich użyciem stworzyć można wnętrze o wyjątkowym charakterze.
- Kamień zawsze cieszył się popularnością przede wszystkim wśród tych osób, które cenią sobie wysoką trwałość i jego urok. Każdy element, choć na pierwszy rzut oka taki sam, jest niepowtarzalny – mówi Janina Lesińska z Centrum Kamienia Dąbrówka z siedzibą w miejscowości Tumlin-Dąbrówka koło Kielc.
Przedsiębiorstwo, które działa na rynku ogólnopolskim już od 1989 roku, realizowało wiele znaczących inwestycji w regionie, między innymi rynki w Kielcach i Chęcinach, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szydłowcu, kieleckie: plac Artystów, ulicę Sienkiewicza czy plac przed WDK. Dzięki ogromnej wiedzy, nabywanym przez lata doświadczeniu oraz umiejętnościom firma otwarta jest na nowe wyzwania i dociera do kolejnych odbiorców.
- Każdy kamienny element jest niepowtarzalny ze względu na jego strukturę - podkreśla Janina Lesińska.
Kamienne elementy sprawdzą się wewnątrz i na zewnątrz
- Naszą ofertę kierujemy też do osób indywidualnych, współpracujemy z projektantami oraz firmami zajmującymi się wyposażeniem i aranżacją wnętrz. Tym bardziej że klienci coraz częściej decydują się na elementy kamienne w domu. Niepowtarzalne i niezwykle trwałe posadzki są wygodne w użytkowaniu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. A schody z kamienia są nieporównywalnie trwalsze od mrozoodpornej terakoty. Granit jest zdobny, bardzo wytrzymały i nie chłonie wody – podaje przykłady nasza rozmówczyni.
W ofercie firmy, oprócz płyt posadzkowych, schodów, okładziny tarasów czy elewacji, są między innymi blaty kuchenne i łazienkowe, parapety okienne, balustrady i gzymsy, ogrodzenia, kostka brukowa oraz inne wyroby, jak choćby kominki.
Populany czerwony piaskowiec z Tumlina
Centrum Kamienia Dąbrówka produkuje elementy kamienne zarówno z surowców polskich, jak i tych importowanych bezpośrednio z zagranicy, na przykład z krajów takich, jak Indie, Włochy, Szwecja, Finlandia, Brazylia czy Chiny.
- Sporym zainteresowaniem cieszy się między innymi nasz lokalny, wydobywany w Tumlinie, piaskowiec czerwony. Jego barwa pochodzi od związków żelaza powlekających ziarna kwarcu i rozproszonych w spoiwie. Historia eksploatacji piaskowców tumlińskich ma ponad 700 lat. Wyroby z tego materiału stosowane były w architekturze romańskiej i gotyckiej Kielecczyzny. Z piaskowca tumlińskiego wykonane zostały świątki romańskie okolic Małogoszcza, elementy w renesansowych i barokowych kościołach kieleckich. Szereg ulic w Kielcach posiadało charakterystyczne płyty i krawężniki z piaskowca tumlińskiego. Zastosowano go również do budowy renesansowego zamku biskupiego w Kielcach, zamku Tarłów w Podzamczu i w wielu innych obiektach - opowiada pani Janina. - Hitem natomiast są ostatnio bardzo dekoracyjne łupki w różnych odcieniach. Dają one ogromne możliwości aranżacyjne, a dzięki bogatej kolorystyce i fakturze sprawiają, że wnętrze, w którym zostały zastosowane, staje się niezwykle ciepłe – dodaje.
Kamień w ogrodzie w nietypowej roli
Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszy się także ozdobna kora granitowa, która zastępuje tę tradycyjną korę ogrodową.
- W wielu krajach jest bardzo popularna i u nas sięga się po to rozwiązanie coraz częściej. Tak samo rozsypuje się ją na maty lub włókniny wokół roślin. Jest jednak zdecydowanie trwalsza i bardziej dekoracyjna – opowiada właścicielka przedsiębiorstwa.
Najnowszy ogrodowy hit - to wyjątkowo trwała kora granitowa.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?