Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgnacja skóry dojrzałej. Jak dbać o skórę, by wyglądać pięknie i młodo?

Porady
iStock
Im wcześniej zaczniesz dbać o skórę dojrzałą, tym dłużej będziesz mogła pochwalić się młodszym niż wskazuje metryka wyglądem. Jakie kosmetyki powinna stosować 30-latka? Jak dbać o skórę po 40. urodzinach? Co powinna zawierać kosmetyczka 50-letniej kobiety?

Skóra dojrzała, czyli jaka?

Nie ma dolnej granicy wieku, po którego osiągnięciu skóra z dnia na dzień zmienia się z młodzieńczej w dojrzałą. Zmarszczki nie powstają w ciągu jednej nocy. Są wynikiem wieloletniej ekspozycji na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wreszcie to także efekt fizjologicznych zmian w obrębie skóry. Najważniejsze jest jedno: na piękną skórę pracuje się przez całe życie. Jeśli więc na przyjęciu z okazji 50. urodzin chcesz zachwycić gości świetną cerą, zacznij wcześniej przygotowywać się. Jak wcześnie? Co najmniej dwie dekady.

Pielęgnacja skóry 30+

Między 25. a 30. rokiem życia synteza m.in. odpowiedzialnych za młody wygląd skóry białek (tj. kolagenu i elastyny) stopniowo zwalnia. Mnóstwo 30-latek wciąż może pochwalić się elastyczną, gładką i promienną skórę, więc często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich już się starzeje skóra. Chcąc zatrzymać na dłużej gładką i sprężystą skórę, należy wzbogacić codzienną pielęgnację o aspekt anti aging. Jego trzon stanowią ochrona przeciwsłoneczna oraz antyoksydanty.

Promienie słoneczne (zwłaszcza wchodzące w ich skład promieniowanie UVA) to główna przyczyna przedwczesnego starzenia się skóry. Łatwo ją jednak wyeliminować dzięki regularnemu stosowaniu kosmetyków z filtrem UV. Kosmetyki z wysokim i stabilnym filtrem (najlepiej o faktorze SPF 50) należy stosować każdego dnia, przez cały rok - niezależnie od nasłonecznienia w danym dniu. Zaletą systematycznej ochrony przeciwsłonecznej jest także przeciwdziałanie powstawaniu trudnych do usunięcia przebarwień i plam pigmentacyjnych.

Ekspozycja na słońce, stres, nikotyna oraz przetworzona żywność zwiększają liczbę wolnych rodników w powietrzu. Wolne rodniki także są przyczyną wczesnego pojawiania się zmarszczek. Ich negatywny wpływ na skórę i organizm neutralizują tzw. antyoksydanty. Warto dbać o ich podaż w codziennej diecie oraz po 30. roku życia koniecznie włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki o działania antyrodnikowym. Najskuteczniejsze kosmetyczne antyoksydanty to m.in. witamina C, witamina E, ekstrakt z zielonej herbaty, obecny w winogronach resweratrol oraz koenzym Q10.

Pielęgnacja skóry 40+

Im bliżej do 40. urodzin, tym bardziej widoczne są objawy starzenia się skóry. Szybko traci blask. Staje się wiotka i pozbawiona energii. Łatwiej się wysusza, co także zwiększa widoczność zmarszczek. To znak, że skóra, oprócz ochrony przeciwsłonecznej i antyoksydantów, potrzebuje dodatkowego regeneracyjnego kopa. Jest to o tyle ważne, że z każdym rokiem fizjologiczna odnowa komórkowa jest coraz mniej efektywna. Szacuje się, że po 25. roku życia traci się ok. 1% kolagenu rocznie. W wieku 40 lat to całkiem spory i niestety widoczny ubytek. Stosowanie kosmetyków regenerujących pobudza fibroblasty, dzięki czemu możliwa jest szybka rewitalizacja skóry. Wiele składników aktywnych o działaniu regenerującym zapewnia również znakomite efekty przeciwzmarszczkowe, dzięki czemu kompleksowo dbają o wymagającą dojrzałą skórę 40-latek. Jakie to składniki? Przede wszystkim algi morskie, retinol, witamina C, ekstrakt z kawioru, żeń szenia, peptydy oraz kwas glikolowy. Ten ostatni świetnie sprawdza się w profesjonalnych zabiegach złuszczających. Wśród zabiegów popularne i lubiane, zwłaszcza za natychmiastowe efekty, jest wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową (botoksem) lub kwasem hialuronowym.

Pielęgnacja skóry 50+

Po 50. roku życia dbanie o skórę staje się jeszcze trudniejsze, głównie ze względu na menopauzę. W okresie klimakterium znacznie zmniejsza się ilość estrogenów, co nie pozostaje bez wpływu na wszystkie zachodzące w obrębie skóry procesy. Fibroblasty jeszcze wolniej produkują ceramidy, kolagen oraz elastynę. Skóra jest coraz cieńsza i bardziej wiotka. Nie tylko pojawiają się nowe zmarszczki, ale także pogłębiają istniejące bruzdy. Z kolei stopniowy zanik podściółki tłuszczowej sprawia, że zmieniają się proporcje twarzy, która zdaje się opadać ku dołowi. Na te i inne bolączki menopauzy pomocna bywa dieta bogata w fitohormony. Ich bogatym źródłem źródłem są m.in. żurawina, soja, korzeń lukrecji, czerwone wino oraz kiełki pszenicy. Warto także szukać ich w składzie kosmetyków do skóry dojrzałej.

W tym wieku szalenie ważne jest dbanie o właściwe nawilżenie naskórka. Zmniejszona w wyniku menopauzy produkcja ceramidów sprawia, że naturalny mechanizm obronny skóry ulega osłabieniu. W efekcie skóra szybko się odwadnia oraz jest bardziej podatna na podrażnienia, dlatego kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, witaminę B5, ceramidy oraz pielęgnująco-natłuszczające oleje (np. awokado, arganowy, oliwa z oliwek) również powinny znaleźć się w kosmetyczne 50-latki.

Skóra dojrzała, mimo widocznych oznak upływu czasu, może być równie piękna jak w młodości. Wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji - ukierunkowanej na zaspokajanie zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb skóry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pielęgnacja skóry dojrzałej. Jak dbać o skórę, by wyglądać pięknie i młodo? - Dziennik Zachodni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia