Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsza rozprawa o upadłość Elmar Handel

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Długi jędrzejowskiej spółki Elmar Handel sięgają kilkudziesięciu milionów złotych.
Długi jędrzejowskiej spółki Elmar Handel sięgają kilkudziesięciu milionów złotych.
Jędrzejowska spółka Elmar Handel ma ogromne długi. Sąd uważa jednak, że na spłatę zaległości jest jeszcze czas i możliwości. Czy w tej sytuacji zadecyduje o upadłości spółki, dowiemy się w piątek.

Na środowej rozprawie w Sądzie Rejonowym w Kielcach nie stawił się nikt z zarządu Elmaru. Pełnomocnik prezesa spółki, Mariana Glity, mecenas Jacek Kluźniak wnosił o uznanie wniosku o ogłoszeniu upadłości i miał obiekcje, co do wniosków ze sprawozdania przygotowanego przez tymczasowego nadzorcę sądowego.

Wnioski ze sprawy przedstawił tymczasowy nadzorca sądowy, mecenas Hubert Kochanowski. Zaznaczył, że badał sprawę wielowątkowo i sprawdził sytuację majątkową i finansową firmy. Na podstawie rozmów z prezesem Marianem Glitą uznano, że nie można przeprowadzić działania układowego, bo spółkę trzeba by dokapitalizować kwotą około 100 milionów złotych. W obecnej sytuacji firmy jest to niemożliwe, bo żaden bank nie udzieli takiej pożyczki, a inne spółki grupy nie udźwigną jej finansowania.

Różnica między zobowiązaniami, czyli długami spółki, a należnościami wobec niej wynosi 21 milionów złotych. Na podstawie dalszych rozmów z prezesem Elmaru oraz nadesłanych przez niego dokumentów okazało się, że realna kwota należności wobec spółki wynosi ponad 41 milionów złotych, z czego niemożliwe do odzyskania około 5-7 milionów złotych. Wokół kwoty 5-7 milionów złotych oscyluje też realny roczny zysk przedsiębiorstwa. 11 milionów złotych byłoby do dyspozycji syndyka, który mógłby je przekazać spółce Sobieski, w której Elmar zadłużony jest na ponad 18 milionów 380 tysięcy złotych. Druga spółka, w której Elmar Handel jest mocno zadłużony jest Stock Polska. Kwota ta wynosi 8 milionów złotych.

Jak wynika ze sprawozdania, kwoty zobowiązań wobec firm są różne, ale w przypadku spółki Sobieski jest ona praktycznie równa zabezpieczeniu wynikającemu z umowy zawartej między firmami w zeszłym roku, a zadłużenie wobec Stock Polska jest wyższe niż zabezpieczenie zawarte w umowie. W sprawozdaniu jest także informacja, że spółki zależne Elmaru mają podpisane porozumienie o spłatę długu do 2020 roku.

Pełnomocnik zarządu Elmaru, mecenas Jacek Kluźniak, nie zgadzał się z wnioskami dotyczącymi skutków zawarcia umowy ze spółką Sobieski i zaznacza, że przedsiębiorstwo oraz pieniądze nie mogą być formą zabezpieczenia należności. Dodał także, ze na rachunek spółki tygodniowo wpływa średnio około 100 tysięcy złotych, które ściąga bank PKO S.A., a dłużnicy mają wpłacać pieniądze na konto komorników. Jego zdaniem środki, które wpłynął na rachunek bankowy nie będą stanowiły zabezpieczenia należności, ale pozostaną do dyspozycji syndyka jako masa upadłościowa, a kwota w granicach 5-7 milionów złotych wystarczy do zaspokojenia kosztów postępowania upadłościowego.

Ogłoszenie orzeczenia sądu nastąpi w piątek, 29 lipca o godzinie 12.15 w Sądzie Rejonowym w Kielcach, przy ulicy Warszawskiej.

Przypomnijmy. Spółka Elmar Handel należąca w całości do Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Elmar S z Jędrzejowa, zajmowała się hurtowym handlem alkoholami. Gdy zaczęła mieć kłopoty, spośród 14 hurtowni w Polsce kilka zamknięto, zostawiono najbardziej rentowne i próbowano je sprzedać. Potwierdziła nam ten fakt jędrzejowska firma, która jednak nie chciała pod koniec czerwca udzielić żadnych konkretnych informacji. 4 lipca do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynął wniosek o upadłość Elmar Handel. 15 lipca, ponad 20 pracowników jędrzejowskiej hurtowni alkoholi firmy Elmar Handel otrzymało wypowiedzenia z pracy. Wśród nich są magazynierzy, pracownicy biurowi i kierowcy. Hurtownia została zamknięta i przestała oficjalnie funkcjonować.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia