Pierwsza rozprawa o upadłość Elmar Handel

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Długi jędrzejowskiej spółki Elmar Handel sięgają kilkudziesięciu milionów złotych.
Długi jędrzejowskiej spółki Elmar Handel sięgają kilkudziesięciu milionów złotych.
Udostępnij:
Jędrzejowska spółka Elmar Handel ma ogromne długi. Sąd uważa jednak, że na spłatę zaległości jest jeszcze czas i możliwości. Czy w tej sytuacji zadecyduje o upadłości spółki, dowiemy się w piątek.

Na środowej rozprawie w Sądzie Rejonowym w Kielcach nie stawił się nikt z zarządu Elmaru. Pełnomocnik prezesa spółki, Mariana Glity, mecenas Jacek Kluźniak wnosił o uznanie wniosku o ogłoszeniu upadłości i miał obiekcje, co do wniosków ze sprawozdania przygotowanego przez tymczasowego nadzorcę sądowego.

Wnioski ze sprawy przedstawił tymczasowy nadzorca sądowy, mecenas Hubert Kochanowski. Zaznaczył, że badał sprawę wielowątkowo i sprawdził sytuację majątkową i finansową firmy. Na podstawie rozmów z prezesem Marianem Glitą uznano, że nie można przeprowadzić działania układowego, bo spółkę trzeba by dokapitalizować kwotą około 100 milionów złotych. W obecnej sytuacji firmy jest to niemożliwe, bo żaden bank nie udzieli takiej pożyczki, a inne spółki grupy nie udźwigną jej finansowania.

Różnica między zobowiązaniami, czyli długami spółki, a należnościami wobec niej wynosi 21 milionów złotych. Na podstawie dalszych rozmów z prezesem Elmaru oraz nadesłanych przez niego dokumentów okazało się, że realna kwota należności wobec spółki wynosi ponad 41 milionów złotych, z czego niemożliwe do odzyskania około 5-7 milionów złotych. Wokół kwoty 5-7 milionów złotych oscyluje też realny roczny zysk przedsiębiorstwa. 11 milionów złotych byłoby do dyspozycji syndyka, który mógłby je przekazać spółce Sobieski, w której Elmar zadłużony jest na ponad 18 milionów 380 tysięcy złotych. Druga spółka, w której Elmar Handel jest mocno zadłużony jest Stock Polska. Kwota ta wynosi 8 milionów złotych.

Jak wynika ze sprawozdania, kwoty zobowiązań wobec firm są różne, ale w przypadku spółki Sobieski jest ona praktycznie równa zabezpieczeniu wynikającemu z umowy zawartej między firmami w zeszłym roku, a zadłużenie wobec Stock Polska jest wyższe niż zabezpieczenie zawarte w umowie. W sprawozdaniu jest także informacja, że spółki zależne Elmaru mają podpisane porozumienie o spłatę długu do 2020 roku.

Pełnomocnik zarządu Elmaru, mecenas Jacek Kluźniak, nie zgadzał się z wnioskami dotyczącymi skutków zawarcia umowy ze spółką Sobieski i zaznacza, że przedsiębiorstwo oraz pieniądze nie mogą być formą zabezpieczenia należności. Dodał także, ze na rachunek spółki tygodniowo wpływa średnio około 100 tysięcy złotych, które ściąga bank PKO S.A., a dłużnicy mają wpłacać pieniądze na konto komorników. Jego zdaniem środki, które wpłynął na rachunek bankowy nie będą stanowiły zabezpieczenia należności, ale pozostaną do dyspozycji syndyka jako masa upadłościowa, a kwota w granicach 5-7 milionów złotych wystarczy do zaspokojenia kosztów postępowania upadłościowego.

Ogłoszenie orzeczenia sądu nastąpi w piątek, 29 lipca o godzinie 12.15 w Sądzie Rejonowym w Kielcach, przy ulicy Warszawskiej.

Przypomnijmy. Spółka Elmar Handel należąca w całości do Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Elmar S z Jędrzejowa, zajmowała się hurtowym handlem alkoholami. Gdy zaczęła mieć kłopoty, spośród 14 hurtowni w Polsce kilka zamknięto, zostawiono najbardziej rentowne i próbowano je sprzedać. Potwierdziła nam ten fakt jędrzejowska firma, która jednak nie chciała pod koniec czerwca udzielić żadnych konkretnych informacji. 4 lipca do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynął wniosek o upadłość Elmar Handel. 15 lipca, ponad 20 pracowników jędrzejowskiej hurtowni alkoholi firmy Elmar Handel otrzymało wypowiedzenia z pracy. Wśród nich są magazynierzy, pracownicy biurowi i kierowcy. Hurtownia została zamknięta i przestała oficjalnie funkcjonować.

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie