Pierwsze wnioski o upadłość konsumencką w Kielcach

/and/, [email protected]
Jak zabraknie ci na spłacanie długów, możesz ogłosić upadłość konsumencką. Ale to nie będzie przyjemne
Jak zabraknie ci na spłacanie długów, możesz ogłosić upadłość konsumencką. Ale to nie będzie przyjemne
Udostępnij:
Tylko cztery osoby złożyły w Sądzie Rejonowym w Kielcach wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wszystkie cztery komplety dokumentów są niepełne. O nowych przepisach wciąż niewiele wiemy.

- Od końca marca, kiedy to weszły w życie przepisy umoż-liwiające ogłoszenie upadłości konsumenckiej, do kieleckiego sądu rejonowego trafiły tylko cztery wnioski w tej sprawie. We wszystkich przypadkach były one niepełne i sąd wystąpił o ich uzupełnienie – mówi sędzia Marcin Chałoński, rzecznik praso-wy kieleckiego Sądu Okręgowego. - Wnioski złożyły osoby, które od kilku miesięcy dopytywały się o taką możliwość i śledziły zmiany prawa w tym zakresie. Osób pytających o upadłość konsumencką jest niewiele. Ludzie chyba jeszcze nie zdążyli się zorientować w nowych przepisach.

Każdy, kto chce skorzystać z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, powinien złożyć stosowny wniosek w sądzie rejonowym. Sąd, ogłaszając upadłość dłużnika, informuje o tym opinię publiczną przez wywieszenie informacji w swoim budynku, a także zamieszczając ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej. Następnie syndyk przeprowadza licytację majątku dłużnika, a z uzyskanych w ten sposób pieniędzy, spłaca zaciągnięte długi. Jeżeli kwota uzyskana z licytacji nie wystarcza na pokrycie zadłużenia, sąd ustala plan ich spłaty – nie dłuższy jednak niż 5 lat. Sąd określa również kwotę długu, która zostanie umorzona wtedy, gdy dłużnik wykona cały plan spłat. Dłużnik zostaje oczyszczony z długów po wykonaniu wszystkich zobowiązań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie