Wraz z początkiem roku szkolnego w rozkładzie jazdy PKS Grójec doszło do wielu zmian. Na początku września spółka zawiesiła między innymi około trzydzieści kursów na terenie całego regionu. - To nie jest do końca tak, że zostały one odwołane - uspokaja prezes spółki.

Po koniec poprzedniego tygodnia na stronie internetowej PKS Grojec pojawiła się bowiem informacja o zawieszeniu ponad trzydziestu kursów autobusowych. Temat zgłosił nam jeden z czytelników, wiadomość żywo zainteresowała pasażerów z powiatów białobrzeskiego i grójeckiego.

Niepokój pasażerów

- Od 1 września grójeckie PKS zawiesiło kolejne połączenia. Zdjęło mnóstwo kursów w obrębie Białobrzegów. Skasowano m.in. jedno połączenie Warka-Warszawa-Warka, kilka połączeń Grójec-Ciechlina, a wystarczyło wydłużyć do Cychrów w gminie Pniewy - zgłaszał nam zaniepokojony czytelnik.

Zmiany nie są jednak tak drastyczne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

- Jeśli chodzi o kursy faktycznie zlikwidowane to jest ich zaledwie cztery. Pozostałe zostały połączone z innymi lub przesunięto ich godziny - mówi Wiesław Celejewski, prezes grójeckiego PKS. - Pasażer aż tak dotkliwie tego nie odczuje. Będzie musiał co najwyżej wyjść z domu o trochę innej godzinie lub jechać do celu bardziej okrężną drogą.

Kierowców jak na... lekarstwo

Jednym z głównych powodów zmian jest problem przewoźnika ze znalezieniem kierowców.

- Brakuje nam ludzi, którzy chcieliby prowadzić autobusy i nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie się to zmieniło. Obecnie brakuje nam około piętnastu procent kierowców. Oznacza to, że co szósty autobus nie może kursować, ponieważ nie ma kto nim kierować. W najbliższym czasie wielu naszych obecnych kierowców przejdzie też na emeryturę, a młodego narybku nie ma. Pogłębi to jedynie istniejący problem - ostrzega Wiesław Celejewski.

Zwykłe zwiększenie wymiaru pracy zatrudnionych w firmie pracowników nie jest możliwe.

- Czas pracy kierowcy jest tak rygorystyczny, że ci, których obecnie zatrudniamy po prostu nie mogą pracować więcej, gdyż łamałoby to przepisy, a za każde przekroczenie ustalonych odgórnie limitów grożą wysokie kary - tłumaczy prezes spółki.

Celejewski nie ukrywa również, że wiele istniejących tras przynosi spółce straty.

- Jest bardzo wiele takich kursów, którymi jeździ jedna, dwie osoby i koszty świadczenia takich usług są zdecydowanie wyższe niż zarobek - mówi prezes grójeckiego przedsiębiorstwa.

Przyszłość w czarnych barwach

Grójecka spółka rozmawia z lokalnymi samorządami, aby przynoszące straty kursy były dofinansowywane z pieniędzy publicznych.

- Rozmawiamy z urzędnikami i Starostwem Powiatowym na temat ewentualnego dofinansowywania nierentownych tras, ale na razie brakuje konkretów. W związku z tym trudno mi powiedzieć kiedy i jak one się zakończą. Przed nami jeszcze długa droga do osiągnięcia porozumienia - mówi Wiesław Celejewski.

Nie tylko grójecki przewoźnik boryka się z tego typu problemami.

- To jest bolączka wszystkich. Jeżeli nie będzie nowych rozwiązań, to przyszłość przewozów widzę w czarnych barwach - dodaje prezes Wiesław Celejewski.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

Dennis w radomskim klubie Explosion. Zagrał na zakończenie wakacji. Zobacz zdjęcia z imprezy!


POLECAMY RÓWNIEŻ:TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych
Zobacz też: Kozie drzewo? To najdziwniejsza rzecz, jaką widziałeś