Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2023 - możliwe wyliczenia. Brak porozumienia w sprawie podwyżki. Co zrobi rząd?

Michał Sierek
Michał Sierek
Szalejąca inflacja spowodowała, że rząd zmienił zasady podwyższania płacy minimalnej w 2023 roku. Szczegóły poznasz na kolejnych slajdach naszej galerii.
Szalejąca inflacja spowodowała, że rząd zmienił zasady podwyższania płacy minimalnej w 2023 roku. Szczegóły poznasz na kolejnych slajdach naszej galerii. Archiwum Polska Press
Szalejąca inflacja spowodowała, że rząd zmienił zasady podwyższania płacy minimalnej w 2023 roku. Do tej pory rosła ona jeden raz - na początku roku. W 2023 roku pensja minimalna zostanie podwyższona dwukrotnie. W czasie szalejącej inflacji to dobra wiadomość dla najmniej zarabiających, którzy szczególnie odczuwają skutki wzrostu cen. Podwyżka płacy minimalnej o zaproponowane kwoty to już niekoniecznie dobra informacja dla pracodawców, którzy mierzą się z niespotykaną w ostatnich latach podwyżką kosztów.

11 lipca odbyło się posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Jedną z omawianych kwestii była próba wypracowania wspólnego stanowiska partnerów społecznych w kwestii wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 roku. Przypomnijmy, że rząd kilka tygodni temu zaproponował, by płaca minimalna w 2023 roku wzrosła dwukrotnie. Szczegóły poznasz na kolejnych slajdach w naszej poniższej galerii.

Pensja minimalna w 2023 roku. Takie podwyżki proponuje rząd

Zgodnie z propozycją rządu, w 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę miałoby wzrosnąć w dwóch etapach. - Rząd proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła brutto 3383 zł, a od 1 lipca – 3450 zł - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W 2023 r. wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 22,10 zł, a od 1 lipca – 22,50 zł. Takie propozycje w połowie czerwca przesłano Radzie Dialogu Społecznego.

Pracodawcy kontra związkowcy - dwa punkty widzenia

Jak nietrudno się domyślić, strona związkowa oraz pracodawcy mają odmienne stanowisko w kwestii wysokości podwyżki płacy minimalnej.

Na lipcowym posiedzeniu Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych strona związkowa poinformowała, że udało jej się przygotować wspólną propozycję. Związkowcy proponują kwoty wyższe niż te przedstawione przez rząd. "Zakłada ona, że płaca minimalna wynosiłaby od 1 stycznia 2023 r. 3450 zł, a od 1 lipca 2023 r. 3600zł. W przypadku sfery budżetowej strona społeczna proponuje żeby podnieść wynagrodzenia o 5% w 2022 r., oraz o 15% w 2023 roku. Przedstawiciele związkowców wyrazili także nadzieję na skorygowanie propozycji ze strony rządowej i pracodawców tak aby zbliżono się do wspólnego stanowiska" - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Brak porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej

"Przedstawiciele pracodawców - Konfederacji Lewiatan, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Business Centre Club oraz Związku Rzemiosła Polskiego poinformowali, że podejmą próbę wypracowania wspólnego stanowiska strony pracodawców określającego wzrost płacy minimalnej w 2023 r. w wysokości przewidzianej w ustawie oraz wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8%" - informuje ministerstwo. To oznacza, że w trakcie posiedzenia nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska strony społecznej w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2023 r. oraz wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2023 r.

  • Jeśli strony ostatecznie nie dojdą do porozumienia o wysokości podwyżki płacy minimalnej zdecyduje rząd w drodze rozporządzenia (tak było w poprzednich latach). Co ważne, rząd nie może już jednak w rozporządzeniu zamieścić kwot niższych, niż te przesłane RDS (może natomiast podjąć decyzję o ich zwiększeniu).

Od lipca 2022 wyższe wypłaty netto - ale pensja minimalna bez zmian

W styczniu tego roku wprowadzono pakiet zmian podatkowych w ramach programu "Polski Ład". Sposób wdrażania reformy był krytykowany, rząd zdecydował się na zmianę przepisów w czasie obowiązywania roku podatkowego. Weszły one w życie z początkiem lipca. Jedną z najważniejszych zmian jest obniżka podatku PIT z 17 na 12 procent. Oznacza ona, że wypłaty netto wielu Polaków od lipca będą wyższe.

Niestety kwota płacy minimalnej netto nie zmieni się po wprowadzeniu zmian podatkowych. Powodem jest fakt, że wynagrodzenie minimalne w Polsce w całości objęte jest kwotą wolną od podatku.

Pensja minimalna w 2022 roku - tyle teraz musi płacić pracodawca

Polska zmaga się z wysoką inflacją, a wzrost cen szczególnie odczuwają osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie. To one statystycznie największą część wypłat przeznaczają na opłaty i konsumpcję.

3010 złotych brutto wynosi obecnie pensja minimalna w Polsce. Stawka godzinowa to 19.70 zł brutto. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w I kw. 2022 r. wyniosło 6235,22 zł brutto (dane Głównego Urzędu Statystycznego).

Gdyby w styczniu 2022 roku nie weszły w życie zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, pracownik otrzymujący minimalne wynagrodzenie, dostawałby na poprzednich zasadach ok. 2210 złotych netto. Jednak jeśli wynagrodzenie przeliczymy z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu", to minimalna pensja netto wynosi 2363,56 zł.

POLECAMY

O 18 procent podrożały w czerwcu 2022 (rok do roku) najczęściej kupowane przez Polaków produkty. Tak wynika z badania pod nazwą "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych. Które produkty zdrożały najbardziej? Sprawdź ▶▶* Raport obejmuje wszystkie obecne na rynku dyskonty, hipermkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry. Łącznie przeanalizowano ponad 21 tys. cen, które pochodzą z ofert prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych. Sprawdzono wyniki 50 najczęściej kupowanych przez Polaków artykułów.

Szok cenowy na sklepowych półkach. Te artykuły podrożały najbardziej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płaca minimalna 2023 - możliwe wyliczenia. Brak porozumienia w sprawie podwyżki. Co zrobi rząd? - Express Bydgoski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia