Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan przebudowy dla dworca kolejowego w Kielcach nabiera kształtów. Ma być podziemne przejście i parking nad torami

Agata KOWALCZYK
Plan przebudowy dla dworca kolejowego w Kielcach nabiera kształtów. Ma być podziemne przejście i parking nad torami
Plan przebudowy dla dworca kolejowego w Kielcach nabiera kształtów. Ma być podziemne przejście i parking nad torami
Nabiera kształtów wspólny plan miasta i kolejarzy przebudowy kieleckiego dworca, placu Niepodległości, podziemnego przejścia i budowy parkingu nad torami.

Rozmowy prowadzone są między miastem, Polskimi Kolejami Państwowymi, które są właścicielem budynku dworca i Polskimi Liniami Kolejowymi, do których należą perony, tory i całe wyposażenie techniczne. Na tę spółkę spadnie największy zakres przebudowy i związane z nią olbrzymie koszty, które jeszcze nie zostały oszacowane.

 

- Do tej pory były rozmowy telefoniczne i wymiana pism, a w ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się po raz pierwszy z przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych – przyznaje Artur Hadowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach. – Ustaliliśmy, że chcemy jak najszybciej podpisać porozumienie z obiema spółkami kolejowymi, które określi zasady współpracy i działania przydające na każdą ze stron. Dostaliśmy umowy, które zawarto w innych miastach. Analizują je miejscy prawnicy i sprawdzają, które elementy można przenieść na nasz grunt, a co trzeba zmienić. Mamy nadzieję, że przed wakacjami dojdzie do podpisania takiego porozumienia.

 

Zawarcie umowy i wybranie instytucji, która będzie jej liderem (prawdopodobnie będzie to PKP) pozwoli się ubiegać o unijne dofinansowanie całego olbrzymiego przedsięwzięcia w latach 2014-2020. Każdy z projektów realizowany osobno miały mniejsze szanse na unijne wsparcie.

 

W tym roku ma być gotowe także studium wykonalności planowanej inwestycji, które określi jej szczegóły.
Inwestycja obejmie przebudowę budynku dworca i generalny remont, modernizację znajdującego się przed nim placu Niepodległości i podziemnego tunelu. W planach jest remont peronów i budowa nad nimi piętrowego parkingu. To będzie najtrudniejsza i najkosztowniejsza część zadania. Prace będą prowadzone bez wyłączenia ruchu pociągów. Jest już wstępna koncepcja garażu wspartego na palach.

 

- Będzie miał co najmniej 300 miejsc, ale nie wykluczamy ich więcej. Przeprowadzimy analizy, które odpowiedzą na to pytanie, a także czy parkowania ma być płatne czy darmowe. Nie wiemy jeszcze, jaka technologia budowy zostanie wybrana, a od tego zależą koszty. Na pewno taki obiekt będzie droższy od 2,5 do 3 razy niż zwykłego parkingu piętrowego – dodaje. – Trzeba liczyć, że koszt budowy jednego miejsca wyniesie 70 tysięcy złotych.

 

Część zmodernizowanego dworca zajmie Urząd Miasta. Ma się tam przenieść Zarząd Transportu Miejskiego oraz ratuszowy referat wydający prawa jazdy i rejestrujący pojazdy.
 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia