Plus wprowadza nowy regulamin

Roman FURCIŃSKI, [email protected]
To ostatnie dni, kiedy abonenci bez żadnych konsekwencji mogą zerwać z Plusem umowy.
To ostatnie dni, kiedy abonenci bez żadnych konsekwencji mogą zerwać z Plusem umowy.
Udostępnij:
Jeśli korzystasz z usług operatora komórkowego sieci Plus, a chcesz zerwać z różnych względów umowę, zrób to jak najszybciej. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji, nawet jeżeli pół roku temu podpisałeś umowę na 2 lub 3 lata.

To nie żart. Abonenci Plusa mogą zrywać umowy bez żadnych konsekwencji. Tak się stało dlatego, że operator zmie-nia regulamin świadczenia usług telekomunikacyjnych.

 

 

- W przypadku wypowiedzenia przez abonenta umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w związku z brakiem akceptacji zmian w nowym regulaminie, operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze – wyjaśniła Elżbieta Pta-zyńska-Sadowska, rzecznik Polkomtela.

Nawet jeżeli ktoś podpisał trzy miesiące temu umowę cza-sową i wziął telefon w promocyjnej cenie za 1,22 złotego, nie ma obowiązku oddawać aparatu.

 

- Zmiany szczególnie ważne z punktu widzenia abonentów Polkomtel SA to zrezygnowanie z opłat za świadczenie usług: „blokada połączeń wychodzących z tytułu przekroczonego terminu płatności za rachunek telefoniczny” i „zawieszenie wszelkich usług telekomunikacyjnych z tytułu przekroczonego terminu płatności za rachunek telefoniczny”. Według nowego regulaminu, został zwiększony wymiar odszkodowania, jakie przysługiwać będzie abonentowi w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usługi telekomunikacyjnej. Dotychczas była to 1/30 miesięcznej opłaty za daną usługę lub 1/30 stałej opłaty miesięcznej, na przykład abonament. Od przyszłe-go miesiąca odszkodowanie będzie wynosiło 1/15 miesięcznej opłaty – dodała Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska.

 

Z dwóch do siedmiu dni zostanie wydłużony termin blokady karty SIM z powodu kradzieży lub zagubienia.

 

Jeszcze w tym miesiącu Polkomtel może w trybie natychmiastowym rozwiązać umowę w razie nieterminowego regulowania płatności. Od lipca, jeśli spółka będzie chciała to zrobić, będzie musiała poinformować abonenta, z jakiego powodu chce to zrobić, na przykład o saldzie zadłużenia i warunkach zapłaty.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie