Po zasiłek rodzinny trzeba się zgłosić z nowymi wnioskami

Marzena SMORĘDA smoreda@echodnia.eu
Od 1 września można ubiegać się o zasiłek rodzinny na kolejny okres zasiłkowy, ale trzeba złożyć nowe wnioski.
Od 1 września można ubiegać się o zasiłek rodzinny na kolejny okres zasiłkowy, ale trzeba złożyć nowe wnioski.
Osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne będą korzystać z nowych wniosków.

Od 1 września uprawnieni będą mogli ubiegać się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 listopada. Aby je otrzymać, muszą złożyć wnioski, które będą inne niż dotychczas. Ich nowe wzory określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1 lipca 2009 roku, które weszło w życie na początku sierpnia, zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne.

Zmiany we wzorach wniosków są efektem obowiązujących od 1 stycznia nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz tzw. ustawy rodzinnej.

 

Nie obowiązuje już przepis, który nakazywał do wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego dołączyć zaświadczenie o wysokości opłaty ponoszonej za pobyt członka rodziny w instytucji z całodobowym utrzymaniem. Podobnie jest z przepisem, według którego od dochodu rodziny odejmowało się kwotę opłaty za pobyt w tej instytucji. Nie jest to już konieczne, bo teraz przy ustalaniu dochodu rodziny wyłącza się osobę przebywającą w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

 

Dodatkowe zaświadczenia będą potrzebne przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Będzie ono wymagane, gdy dziecko przebywa w placówce zapewniającej opiekę nie więcej niż pięć dni w tygodniu. Wzór wniosku o dodatek został uzupełniony o zapis uwzględniający możliwość jego pobierania, kiedy matka podejmuje pracę, uniemożliwiającą jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.

 

Zmianie uległa też treść niektórych oświadczeń i pouczeń przy ubieganiu się o świadczenia opiekuńcze. Związane jest to z nowymi zasadami nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy i przy jego kontynuacji oraz rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

 

Rozporządzenie wprowadza też nowy wzór obliczania wysokości składki zdrowotnej, która jest odliczana od dochodu. Będzie on taki sam jak wzór, który obowiązuje przy świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie