Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pobierasz świadczenie 500 plus? Od czerwca ważne zmiany. Co z osobami, które nie złożyły wniosku w terminie? Kiedy ZUS nie wypłaci środków?

OPRAC.: MB
Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek, otrzymają przelew do 30 czerwca. Jeśli złożą wniosek w maju lub czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia.
Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek, otrzymają przelew do 30 czerwca. Jeśli złożą wniosek w maju lub czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Agnieszka Bielecka/ Polska Press
1 czerwca zaczyna się nowy okres świadczeniowy programu 500 plus, który będzie obowiązywać do 31 maja 2024 r. Wnioski można było składać do 30 kwietnia 2023 r., aby zachować ciągłość wypłat. Co z osobami, które przegapiły ten termin? Jednocześnie z nowym okresem rozliczeniowym mogą zmienić się terminy wypłacania świadczenia. Sprawdź, kiedy spodziewać się przelewu z ZUS.

Spis treści

Nowe terminy wypłat 500 plus

Rodzice i opiekunowie, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek, otrzymają przelew do 30 czerwca. Jeśli złożą wniosek w maju lub czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Natomiast, gdy złożą wniosek po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania od czerwca.

Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku. Na przykład, jeśli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec, a wypłata pieniędzy dotrze na konto dopiero do 30 września. Warto, więc pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia.

W przypadku nowo narodzonego dziecka rodzic ma trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobi to w tym terminie, to otrzyma świadczenie z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.

– Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu – ostrzega Paweł Żebrowski rzecznik ZUS, cytowany przez portal fakt.pl. – Zakład będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów – dodaje.

Informacje o wypłatach 500 plus w nowym okresie rozliczeniowym będzie dostępna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, kiedy wniosek na kolejny okres świadczeniowy zostanie rozpatrzony.

Nowy okres rozliczeniowy. Co zrobić, żeby nie stracić świadczenia 500 plus?

Od 1 lutego 2023 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Osobie, która złożyła prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP podkreśliła, że w przypadku złożenia wniosku po tym terminie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wyrównanie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

– Jeśli złożymy wniosek w późniejszych miesiącach, w ciągu dwóch miesięcy ZUS wypłaci (świadczenie) – wyjaśniła.

Bez złożonego wniosku o 500 plus świadczenie zostanie wstrzymane

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500+, przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów. Żeby dostać pieniądze na nowy okres rozliczeniowy 2023, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku wyjaśnia, że wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

– Rodzice dziecka, które ma numer PESEL mogą tradycyjnie złożyć wniosek także poprzez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę – zapewnia Kowalska-Matis. – Jeżeli wniosek wpłynie do nas z tego źródła, a rodzic do tej pory nie ma u nas profilu na PUE ZUS, założymy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez naszego klienta we wniosku – dodaje.

500+ także dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Pieniądze z 500 plus mogą trafić nie tylko do rodziców dziecka?

Co w przypadku osób, które zostały rodziną zastępczą dla niepełnoletniego dziecka, któremu przysługują pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”? Takie osoby, na przykład dziadkowie, mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na wnuka, ponieważ przysługuje ono także rodzinom zastępczym. Wniosek należy złożyć do ZUS drogą elektroniczną przez portal PUE ZUS – na odpowiednim formularzu SW-O.

Wniosek o 500 plus 2023 złożysz za pośrednictwem aplikacji mZUS

ZUS przypomina w komunikacie, że od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+.

– Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie rozliczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować – wskazano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia