Pochodzący z Radomia Zygmunt Solorz i kielczanin Michał Sołowow będą budować elektrownie jądrowe

Janusz Petz
Janusz Petz
Pochodzący z Radomia Zygmunt Solorz to trzeci najbogatszy Polak według ostatniej listy magazynu Forbes.
Pochodzący z Radomia Zygmunt Solorz to trzeci najbogatszy Polak według ostatniej listy magazynu Forbes. Gazeta Wrocławska
Największy polski prywatny przedsiębiorca, kielczanin Michał Sołowow łączy siły z trzecim największym prywatnym przedsiębiorcą związanym z Radomiem Zygmuntem Solorzem! Panowie razem chcę budować elektrownie jądrowe. Mają pracować w oparciu o amerykańskie technologie tak zwanych małych reaktorów modułowych.

Inwestycja obu przedsiębiorców ma pomóc Polsce w transformacji energetycznej z energii brudnej na ekologiczną i zapewnić czystą i tanią energię. To największa tego typu inwestycja w Polsce.

Inwestycja miałyby powstać w oparciu o spółkę Zespół Elektrowni "Pątnów Adamów Konin" należącą do Solorza. Przedsiębiorcy chcą tam zbudować 4 do 6 reaktorów o mocy 300 megawatów każdy.

Obecnie Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” (ZE PAK) to zespół trzech elektrowni cieplnych opalanych węglem brunatnym i biomasą w rejonie Konina, dostarczających 1168 megawatów mocy, udział w produkcji krajowej wynosi około 4 procent.
Wspólny projekt Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa to najpoważniejsze – jak dotychczas – przedsięwzięcie związane z energią jądrową w Polsce. Należący do Sołowowa Synthos występuje w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.

Eksperci uważają, że dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie spółki ZE PAK, ma ono dużą szansę realizacji – ze względu na już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

Podczas prezentacji projektu Michał Sołowow mówił: Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem.

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – powiedział podczas prezentacji projektu Zygmunt Solorz.

Michał Sołowow od dłuższego czasu pracuje nad inwestycjami w elektrownie atomowe. W 2019 roku jego Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Electric w sprawie budowy pierwszego prywatnego reaktora jądrowego w Polsce. Sołowow zaznaczał wtedy, że prace konstrukcyjne rozpoczną się za 4-6 lat. - Atom jest jedyną racjonalną alternatywą do produkowania ekologicznie i bezpiecznie taniej energii. W cenie porównywalnej do energii z węgla - mówił wtedy Michał Sołowow w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Zygmunt Solorz to trzeci najbogatszy Polak według ostatniej listy magazynu Forbes. Urodził się 4 sierpnia 1956 roku w Radomiu. ma wykształcenie średnie techniczne. Jest jest jednym z największych inwestorów prywatnych w Polsce, prowadzącym od niemal 30 lat działalność biznesową w różnych dziedzinach gospodarki. Właściciel Grupy Polsat Plus w skład której wchodzą Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel - operator sieci Plus, Netia i Grupa Interia. Razem tworzą największą w Polsce grupę medialno-telekomunikacyjną. Ale działalność Solorza to też spółki zajmujące się między innymi produkcją energii elektrycznej jak ZE PAK, finansami i bankowością jak Plus Bank, nieruchomościami - Port Praski. Urodził się jako Zygmunt Józef Krok. Nazwisko Solorz przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany był także jako Piotr Krok i Piotr Podgórski. Od kilku lat po rozwodzie wrócił do nazwiska Zygmunt Solorz.

Zygmunt Solorz wielokrotnie wyrażał swoją sympatię i przywiązanie do Radomia, ale w mieście widywany jest obecnie bardzo rzadko. Prowadził też w przeszłości interesy w Radomiu. W marcu 2015 roku zainaugurowała swoją działalność w Radomiu spółka Market należąca do Zygmunta Solorza i jednego z jego najbliższych współpracowników radomianina Heronima Ruty. Przedmiotem działalności firmy są usługi digitalizacji, archiwizacji i zarządzania dokumentami. Według najnowszych wpisów w dokumentach Krajowego Rejestru Sądowego Zygmunt Solorz jest właścicielem 2466 udziałów w tej spółce, a Heronim Ruta 425. Jednak obecnie siedzibą spółki jest Warszawa. W Radomiu przez lata działała też spółka RS TV świadcząca usługi związane między innymi z rozliczeniami kosztów obsługi nadajników. Jednak obecnie miejscem rejestracji tej spółki jest również Warszawa.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Pochodzący z Radomia Zygmunt Solorz i kielczanin Michał Sołowow będą budować elektrownie jądrowe - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zygmunt
Parki baseny hale sportowe ,ścieżki zdrowia nowoczesne ,tyle pieniędzy ma aby coś zrobić dla miasta..lub hospicjum domy spokojnej starości potrzebne są...
R
RKS
To żart ??? W Niemczech wszystko zrobili i w Japonii aby rozebrać elektrownie Atomowo jądrową.a teraz takie bzdury..szkoda pieniędzy wyrzucać.. lepjej jak z Radomia jest aby stadiony hale wybudował w takim mieście dużym niemal hali a ni stadionu .szok brak słów...
Dodaj ogłoszenie