Podatek cyfrowy przyniesie miliard złotych? Takie obietnice składał premier Mateusz Morawiecki. Opodatkowanie technologicznych gigantów miałoby pomóc w spełnieniu wyborczych obietnic. Jak donosi „DGP” nie uda się szybko ściągnąć daniny. Wiele wskazuje na to, że podatek cyfrowy (digital tax) może zostać wprowadzony w Polsce z dużym opóźnieniem.

Podatek cyfrowy – Bruksela zablokowała projekt

Dotychczas mogliśmy przypuszczać, że podatek cyfrowy zostanie wprowadzony odgórnie. Jednakże wtorkowe posiedzenie (12.03.2019 r.) unijnych ministrów dotyczące wprowadzenia zunifikowanej daniny skończyło się fiaskiem. Wiemy już, że nie będzie żadnego, unijnego podatku cyfrowego. To na polski rząd spadnie ściąganie podatków od największych cyfrowych firm na świecie.

O jakie podmioty chodzi? Podatek cyfrowy miałby dotyczyć takich firm jak:

  • Facebook,
  • Amazon,
  • Google.

Pomimo wsparcia Parlamentu Europejskiego projekt zunifikowanego digital tax trafił do kosza. Sprzeciwiły się trzy państwa: Irlandia, Szwecja i Dania.

Podatek cyfrowy – pomysł odrzucono, kontrowersje pozostały

Komisarz ds. podatków i ceł Pierre Moscovici ostrzegał, że odrzucenie projektu grozi narzuceniem rozwiązań przez inne podmioty.

Pierre Moscovici: Odrzucenie pomysłu oznacza zgodę na to, by reformy podyktowali nam inni. Nasz system podatkowy nie jest dostosowany do XXI wieku. Ciągle opiera się na fizycznej obecności i nie pozwala na uchwycenie efektów cyfryzacji i globalizacji, która się nie zatrzymuje.

Dlaczego podatek cyfrowy dla całego UE został odrzucony?

Powodów odrzucenia podatku cyfrowego dla całej Unii jest co najmniej kilka. Duński minister finansów Kristian Jensen przyznał, że obawia się reakcji USA na wprowadzenie podatku.

Jak podaje money.pl: Chip Harter, przedstawiciel Departamentu Skarbu, zdążył poinformować, że Waszyngton śledzi poczynania Wspólnoty i poszczególnych państw, by jak najlepiej odpowiedzieć na opodatkowanie amerykańskich firm.


Europa w różny sposób próbuje radzić sobie z brakiem ujednoliconego podatku cyfrowego:

  • Słowacja w przepisach CIT od roku ma paragrafy nakładające na spółki pośredniczące w dostawie usług obowiązek odprowadzania 21% do budżetu. (Jak na razie przepisy okazały się nieskuteczne).
  • We Włoszech wprowadzono podatek od usług cyfrowych w wys. 3% od przychodu dla firm, które w globalnej skali zapłaciły 750 mln euro.
  • W Hiszpanii próbowano przeforsować podobny podatek do włoskiego odpowiednika. Ze względu na przedterminowe wybory rozmowy zostały jednak wstrzymane.
  • W Wielkiej Brytanii digital tax będzie obowiązywał od kwietnia 2020 r. Ma wynosić 2 % od przychodów uzyskiwanych online przez firmy zarabiające globalnie 500 mln funtów rocznie i 25 mln funtów w GB.

Polska a podatek cyfrowy. Czy w Polsce będziemy mieć digital tax?

Jak podaje money.pl w Polsce możemy mieć problem z wprowadzeniem digital tax. Władze polskie liczyły na odgórne wprowadzenie podatku w całej Europie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że polski digital tax zostanie wprowadzony po jesiennych wyborach.