Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatnicy bez NIP-u. Będzie mniej formalności

Bartosz OSZCZEPALSKI, [email protected]
NIP nadal jednak będą musieli posiadać przedsiębiorcy.
NIP nadal jednak będą musieli posiadać przedsiębiorcy.
Od nowego roku osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL i nieprowadzące działalności gospodarczej, będą zwolnione z obowiązku posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Zmiany są efektem nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, którą 5 sierpnia bieżącego roku podpisał prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Tylko firmy

 

- Od 1 stycznia 2012 roku numer PESEL będzie jedynym identyfikatorem podatkowym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Przestaje być nim NIP, który do tej pory musiała mieć każda osoba, która podejmowała się pracy zarobkowej. NIP nadal jednak będą musieli posiadać przedsiębiorcy – mówi Małgorzata Erdenberger, zastępująca rzecznik prasową Izby Skarbowej w Kielcach.

 

Małgorzata Erdenberger tłumaczy, że nowelizacja ustawy jest bardzo korzystna dla podatników i ma ograniczy formalności w urzędach. - Podatnicy powinni być zadowoleni, bo nie będą zobowiązani do składania organom podatkowym zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. Osobie, która nie prowadzi firmy, NIP nie jest potrzebny – wyjaśnia.

- Bardzo istotne jest również to, że przedsiębiorcom NIP będzie nadawany niezwłocznie za pośrednictwem nowo utworzonego Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników, zamiast tak jak to było do tej pory, na drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Znacznie skróci to okres czekania. Nowa instytucja rozpocznie swoją działalność już 1 września. Jej celem będzie usprawnienie i przyspieszenie procesu rejestracji podmiotów i nadawania NIP - dodaje.

 

Nowy formularz zastąpi NIP

Pomimo wprowadzonych ułatwień dla podatnika, nadal obowiązkowa będzie aktualizacja adresu zamieszkania, szczególnie wtedy, gdy ten jest inny niż miejsce zameldowania – Będzie można jej dokonać zarówno w składanej deklaracji podatkowej, jak i w każdym innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym. W sytuacji, gdy podatnik będzie chciał dokonać aktualizacji adresu miejsca zamieszkania w trakcie roku podatkowego, będzie mógł zgłosić taki adres na formularzu, którego wzór określony zastanie rozporządzeniem Ministerstwa Finansów. Druk ten przybierze jednak formę bardzo uproszczoną w stosunku do obecnego wzoru NIP-3. Zawierać on będzie ograniczony zakres danych potrzebnych do uzupełnienia przez osobę fizyczną. Za jego pomocą będzie można również zgłosić numer rachunku bankowego, na przykład wtedy, gdy podatnik będzie chciał uzyskać zwrot nadpłaty podatku na rachunek bankowy, a nie za pośrednictwem przekazu pocztowego – informuje Małgorzata Erdenberger.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia