MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podczas ulewy o wypadek nietrudno. Jak tego uniknąć?

Bartosz OSZCZEPALSKI, [email protected]
Witold Rogowski, ekspert sieci ProfiAuto: - Nawet, jeśli jedziemy gdzieś samochodem, to warto zabezpieczyć się przed deszczem tak, jakbyśmy mieli iść pieszo. Na wypadek niespodziewanej awarii pojazdu, warto wziąć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy.
Witold Rogowski, ekspert sieci ProfiAuto: - Nawet, jeśli jedziemy gdzieś samochodem, to warto zabezpieczyć się przed deszczem tak, jakbyśmy mieli iść pieszo. Na wypadek niespodziewanej awarii pojazdu, warto wziąć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy.
Ulewny deszcz sprzyja groźnym sytuacjom na drogach. Gdy pogoda ulega gwałtownemu pogorszeniu, prowadzący auta powinni pamiętać o kilku zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

- Ostatnio bardzo często pada deszcz, a woda zbiera się na ulicach. Chociaż szczególnie wtedy powinno się zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych, to kierowcy je zwykle ignorują i dochodzi do wielu wypadków. – informuje Grzegorz Dudek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

 

Ograniczaj prędkość

 

- Gdy drogi są śliskie, lepiej wcześniej rozpocząć hamowanie. Ważne jest również to, żeby omijać kałuże, bo wyrwy, które się pod nimi znajdują, mogą przyczynić się do utraty panowania nad autem. Kierowcy muszą także pamiętać o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków pogodowych na drodze. Zbyt szybka jazda może doprowadzić do tragedii. Po za tym drogowcy, którzy wjeżdżają z nadmierną prędkością w kałuże, ochlapują pieszych, jednocześnie niszcząc im ubrania. Nie należy zapominać o tym, że piesi też chcą czuć się bezpiecznie – mówi Grzegorz Dudek.

 

- W taką pogodę powinniśmy również wystrzegać się zbyt gwałtownych manewrów. Niewskazane jest wyprzedzanie innych aut oraz niestosowanie się do znaków poziomych – dodaje Dudek.

 

Witold Rogowski, ekspert sieci ProfiAuto uważa, że czasem lepiej w ogóle nie wjeżdżać na bardzo zalane ulice. - Zwłaszcza, kiedy jedziemy szybko, możemy stracić tablicę rejestracyjną, urwać osłonę pod silnikiem, zalać elementy w komorze silnikowej. Woda może również dostać się do tłumika końcowego, co może spowodować przyspieszone rdzewienie. Doradzam uważne słuchanie lokalnych komunikatów radiowych, w których podawane są informacje na temat umiejscowienia większych rozlewisk w danym mieście – mówi Rogowski.

 

Nie zapomnij

 

Witold Rogowski podpowiada, że przed jazdą w deszczu należy dokładnie sprawdzić stan techniczny opon samochodowych, wycieraczek i oświetlenia. – Jeśli opony są „łyse”, to przy takiej ilości wody, jaka zbiera się niekiedy na ulicach nasz pojazd będzie miał bardzo małą przyczepność. Z kolei sprawne wycieraczki i światła odgrywają kluczową rolę podczas jazdy w deszczu. Ich defekt może nam ją znacznie utrudnić. – twierdzi.

 

Ekspert radzi również, aby w czasie deszczowej pogody jeździć z włączona klimatyzacją – Jej prawidłowe działanie w samochodzie jest bardzo ważne, gdyż „zbiera” ona wilgoć, tym samym niwelując zbyt częste zaparowywanie szyb.

 

- Warto także wrócić do gumowych dywaników. Są one bardzo pomocne, gdyż łatwo z nich wylać wodę, która może dostać się do pojazdu. Nie będzie ona wtedy zalegać w aucie i parować nam na szyby. Polecam też zabieranie rękawiczek warsztatowych do bagażnika. Wymiana koła w trakcie nie będzie należała do przyjemnych czynności i trzeba możliwie jak najlepiej zabezpieczać się w takich sytuacjach. – dodaje nasz rozmówca.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia