MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 sposobów na wypalenie zawodowe. Zobacz, co zrobić, kiedy praca zamienia się w piekło

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Jeżeli odczuwasz permanentne przemęczenie i masz stresującą, niesatysfakcjonującą pracę, istnieje ryzyko, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Zdiagnozowanie jego syndromów nie jest łatwe. Na szczęście możesz wprowadzić zmiany, które pomogą ci uporać się z problemem. Zobacz, jakie.
Jeżeli odczuwasz permanentne przemęczenie i masz stresującą, niesatysfakcjonującą pracę, istnieje ryzyko, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Zdiagnozowanie jego syndromów nie jest łatwe. Na szczęście możesz wprowadzić zmiany, które pomogą ci uporać się z problemem. Zobacz, jakie. Unsplash.com
Wypalenie zawodowe to zjawisko, z którym boryka się coraz więcej pracowników. Często doświadczają go osoby, którym trudno jest dopasować stanowisko i miejsce zatrudnienia do osobistych predyspozycji. Zobacz, co zrobić, żeby wypalenie zawodowe nie dopadło również ciebie.

Wypalenie zawodowe przejawia się przez poczucie psychicznego wyczerpania. Osoby, które go doświadczają, skarżą się, że nie mają siły, ani energii. Mogą też obserwować u siebie fizyczne symptomy, takie jak bóle głowy, bezsenność czy obniżona odporność, prowadząca do częstego łapania infekcji. Chociaż wypalenie zawodowe bywa mylone z depresją, to nie jest klasyfikowane jako jednostka chorobowa i ma inne przyczyny. U jego źródła leży praca.

W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że wypalenie zawodowe „to syndrom wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany”.WHO podkreśla, że „wypalenie zawodowe to zjawisko, które występuje w kontekście zawodowym i określenie to nie powinno być stosowane do opisu doświadczeń w innych obszarach życia". Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że wypalenie zawodowe ma trzy cechy. Są to:

  • uczucie wyczerpania lub spadku energii,
  • coraz większe dystansowanie się do swojej pracy, poczucie negatywizmu lub cynizm związany z pracą,
  • zmniejszona skuteczność zawodowa.

W 2020 r. firma ARC Rynek i Opinia zapytała pracowników o wypalenie zawodowe. Aż 30 proc. respondentów pracujących umysłowo potwierdziło, że go doświadcza. Permanentny brak satysfakcji z pracy przekładał się na złe samopoczucie ankietowanych. Powody wypalenia zawodowego były jednak różne. Badani najczęściej wymieniali:

  • dużą odpowiedzialność w pracy i niską pensję (54 proc.), 
  • potrzebę rozwoju zawodowego, idącą w parze z małą szansą na awans (43 proc.),
  • dużą ilość obowiązków i mało czasu na pracę (41 proc.),
  • brak nowych wyzwań i zadania powodujące znużenie (28 proc.).

Osoby, które zaobserwują u siebie symptomy wypalenia zawodowego, mogą poszukać pomocy specjalisty. Warto także porozmawiać ze swoim przełożonym o możliwościach rozwoju w firmie czy zmianie działu. Nowe obowiązki i zadania spójne z oczekiwaniami pracownika są w stanie pomóc mu przy usuwaniu syndromu wypalenia zawodowego, ale wprowadzenie tego typu zmian często nie jest wystarczające. Dr Kaja Prystupa-Rządca, ekspertka w dziedzinie zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego podkreśla, że tutaj potrzebna jest zmiana systemowa, obejmująca priorytety oraz inną organizację i planowanie pracy.

Przeczytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 10 sposobów na wypalenie zawodowe. Zobacz, co zrobić, kiedy praca zamienia się w piekło - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie