11 listopada. Świętujemy Narodowe Święto Niepodległości. Co upamiętnia ten ważny dla Polski i Polaków dzień?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Fot. vixrealitum/pixabay
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ten dzień ustanowiono świętem państwowym w 1937 roku, które następnie zniesiono w 1945 roku, a ostatecznie przywrócono w roku 1989. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. To dobry czas, aby rozmawiać z dziećmi o historii, niepodległości i patriotyzmie.

Spis treści

Święto Niepodległości 11 listopada - oficjalnie i radośnie

Główne państwowe obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczą w nich przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci ważnych instytucji i wielu środowisk, a także zaproszeni goście. Uroczystość odbywa się w podniosłym nastroju i oficjalnej oprawie.

Narodowe Święto Niepodległości to jednak również okazja do organizacji innych wydarzeń - sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. Tego dnia odbywają się liczne niepodległościowe biegi, koncerty, wystawy i odczyty historyczne. Parady, warsztaty artystyczne i festyny. Imprezom i wydarzeniom towarzyszy polska symbolika i barwy narodowe.

Dlaczego właśnie 11 listopada?

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a za wyborem daty 11 listopada przemawia zbieg niepodległościowych wydarzeń w Polsce, z oficjalnym końcem I wojny światowej.

Właśnie 11 listopada 1918 roku zawarty został rozejm w Compiegne, pomiędzy państwami Ententy (Francji, Wielkiej Brytanii oraz Rosji), a Cesarstwem Niemieckim. Ententa nazywana jest również trójporozumieniem.

Dzień wcześniej do Warszawy wrócili z niewoli w Magdeburgu Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski. Natomiast 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową, a także naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Fot. vixrealitum/pixabay

Dzieje obchodów Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od 1920 roku. W II Rzeczypospolitej tego dnia odbywały się defilady wojskowe, msze w intencji ojczyzny i uroczystości na szczeblu państwowym. W Belwederze wręczano ordery Virtuti Militari.

Po przewrocie majowym, obchody kolejnych rocznic 11 listopada były uroczystościami ściśle wojskowymi - marszałek Józef Piłsudski na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu pododdziałów. Po przeglądzie odbywała się defilada. Piłsudski odbierał ją osobiście po raz ostatni w 1934 roku.

Państwową rangę świętu nadano ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do wybuchu II wojny światowej, obchody państwowe odbyły się tylko dwukrotnie (w 1937 i 1938 roku). Podczas okupacji hitlerowskiej (1939-1944), obchody były z oczywistych względów niemożliwe.

W 1945 roku Święto Niepodległości zniesiono, a manifestacje patriotyczne organizowane 11 listopada przez opozycję w czasach PRL, były brutalnie tłumione.

Narodowe Święto Niepodległości przywrócone zostało przez Sejm PRL-u ustawą z 15 lutego 1989.

Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie
Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

Niepodległościowa ścieżka:

 • 5 listopada 1916 – wydanie aktu gwarantującego powstanie Królestwa Polskiego (w bliżej nieokreślonych jeszcze granicach).
 • 14 stycznia 1917 – rozpoczęcie działalności Tymczasowej Rady Stanu, oznaczające formalne zaistnienie Królestwa Polskiego.
 • 12 września 1917 – przejęcie obowiązków głowy państwa przez Radę Regencyjną.
 • 7 października 1918 – ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną.
 • 23 października 1918 – powołanie rządu Józefa Świeżyńskiego.
 • 30 października 1918 – Zakopane ogłosiło niepodległość, rozbrojenie wojsk austro-węgierskich w Zakopanem.
 • 31 października 1918 – rozbrojenie wojsk austro-węgierskich w Tarnowie i Krakowie.
 • 6/7 listopada 1918 – powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej na czele z Ignacym Daszyńskim.
 • 10 listopada 1918 – przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy.
 • 11 listopada 1918 – przekazanie Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej, będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
 • 12 listopada 1918 – Rada Regencyjna powierza Józefowi Piłsudskiemu misję stworzenia rządu narodowego.
 • 14 listopada 1918 – rozwiązanie się Rady Regencyjnej i przekazanie zwierzchniej władzy państwowej w ręce Józefa Piłsudskiego. Piłsudski zostaje głową państwa (na razie bez formalnego określenia nazwy urzędu).
 • 15 listopada 1918 – Nr 204 „Monitora Polskiego” otrzymuje podtytuł „Dziennik Urzędowy Republiki Polskiej”. Zmiana nazwy państwa polskiego z „Królestwa Polskiego” na „Republikę Polską”.
 • 17 listopada 1918 – Józef Piłsudski mianuje Jędrzeja Moraczewskiego prezydentem ministrów Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
 • 19 listopada 1918 – wojska niemieckie zakończyły wycofywanie się z Republiki Polskiej.
 • 22 listopada 1918 – podpisanie dekretu o podstawach ustrojowych państwa polskiego. Józef Piłsudski obejmuje urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa.
 • 27 grudnia 1918 – wybuch Powstania Wielkopolskiego.

Jak uczyć dzieci patriotyzmu?

Dzieci uczą się nie tego, co im mówimy, ale przede wszystkim przez obserwację i naśladownictwo. Jak zatem sprawić, aby dziecko wzrastało w miłości do ojczyzny i szanowało symbole i barwy narodowe?

Przeczytaj: Święto Niepodległości to okazja do rozmów z dziećmi o patriotyzmie. Jak i kiedy poruszyć ten temat, radzi psycholog Dominika Słowikowska

Z garścią bardzo praktycznych rad przychodzi kadra pedagogiczna Publicznego Przedszkola nr 4 w Rzeszowie, która podpowiada rodzicom:

 • Dawaj przykład - wywieś flagę, zabierz dziecko na wybory. Dzieci są chłonne jak gąbka, najlepiej uczą się poprzez obserwacje i naśladowanie. Wasza patriotyczna postawa, wyrażająca się poprzez uczestnictwo w wyborach czy też wywieszanie flagi, będzie dla nich najlepszym przykładem jak w praktyce wyrażać swój patriotyzm. Takim działaniom zawsze towarzyszyć powinna rozmowa, która wyjaśni wasze postępowanie i będzie zaczątkiem do realizowania kolejnych punktów z naszych podpowiedzi.
 • Poznawajcie wspólnie język ojczysty - wiersze, piosenki, legendy. Każdy z nas zna wiersz „Katechizm Polskiego dziecka” Władysława Bełzy, czyli: „Kto ty jesteś? Polak mały?...”. Już dwuletnie dziecko, jest w stanie zapamiętać ten tekst, zwłaszcza gdy będziemy się nim „bawić” w formie pytań i odpowiedzi.
 • Poznawajcie symbole narodowe - flaga, godło, hymn. Biało-czerwona flaga czy wizerunek Orła Białego, to doskonałe wyjście do zabaw twórczych. Bo przecież flagą mogą być nasze dłonie, pomalowane na biało i czerwono i odciśnięte na kartce. Opowiedz dziecku historię powstania pra, pra flagi. Orzeł Biały może być wycinany i przyklejany na flagę. Może fruwać po kartkach książek z legendami albo po mapie Polski. A „Mazurka Dąbrowskiego” warto uczyć od małego, najlepiej podczas świąt lub rozgrywek reprezentacji Polski.
 • Zabieraj dzieci na wydarzenia sportowe. Gdzie najlepiej poczuć wspólnotę z innymi ludźmi i własną Ojczyzną? Zdecydowanie podczas rozgrywek sportowych, kiedy gra reprezentacja narodowa. Atmosfera stadionu czy hali sportowej to niesamowite przeżycie, a odśpiewany wspólnie hymn, a'capella lub z orkiestrą, to doznanie, którego nie da się z niczym porównać. Przy okazji meczów, warto też zwrócić uwagę na eksponowane symbole narodowe w ubiorze czy też malowane na twarzy. A wspólne kibicowanie wyzwala masę pozytywnych emocji!
 • Uczestniczcie w świętach narodowych. Nie tylko w marszach czy wiecach na Święto Niepodległości, ale celebrujcie także inne święta. Zaopatrzcie się koniecznie we flagi, chorągiewki, kwiaty – symbole, które będą manifestowały waszą przynależność do Ojczyzny.
 • Wizytujcie miejsca symboliczne - miejsca pamięci, pomniki, cmentarze, muzea. Wspólne spacery i długie rozmowy w ich trakcie mogą być ciekawą lekcją historii i patriotyzmu. Wizyta w patriotycznych miejscach na pewno pozostanie na długo w świadomości dziecka i kto wie, czy nie będzie to jedno z pierwszych jego wspomnień, dotyczących poczucia tożsamości ze swoją Ojczyzną. Kolejną propozycją jest odwiedzanie muzeów, najlepiej z przewodnikiem, który umie zaciekawić dzieci. Wiedza przekazywana przez obcą osobę wraz z możliwością eksplorowania ciekawych wnętrz czy eksponatów, zdecydowanie lepiej zapada w pamięci niż suche fakty.
 • Zwiedzajcie Polskę. Nie tylko poprzez wycieczki krajoznawcze, ale również dzięki wędrówkom "palcem po mapie". Jeśli nie posiadacie atlasu lub mapy samochodowej, wiele ciekawych propozycji do wydrukowania znajdziecie w Internecie. Świetnym przykładem gry, która rozwija geograficznie, jest gra w "Państwa, miasta". Można ją zawęzić tylko do granic Polski i korzystać z podpowiedzi zerkając na mapę.
 • Patriotyzm oznacza przynależność do grupy. A każdy z nas chce przynależeć do jakiejś grupy. Rodzina, naród to te jedne z ważniejszych.
Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie
Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 50ml

Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Rypacz Szampon intensywnie oczyszczający 400ml

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon ochładzający kolor włosów 400ml

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Peeling do skóry głowy 125 ml

Peeling do skóry głowy Hair Balance by ONLYBIO ocz…

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 400 ml

Szampon balansujący Hair Balance by ONLYBIO dedyko…

Poprzednia najniższa cena: 22,99 zł22,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Materiał oryginalny: 11 listopada. Świętujemy Narodowe Święto Niepodległości. Co upamiętnia ten ważny dla Polski i Polaków dzień? - Strefa Edukacji

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 listopada, 17:50, Ślązak:

Już się cieszę trawę kosić i ogród ryc z traktorkiem w to swieto.

11 listopada, 6:23, Gość:

Kup sobie jeszcze pół litra

Nie od dziś wiadomo, że Ślązakom bliżej do Niemiec niż do Polski.

A
Adrian Mościcki
10 listopada, 15:04, Beck:

Sami Polacy zaprzepascili Polske a teraz wyja o tryliony od EU.

A ty kto jesteś, nie Polak? Zdrajca i sprzedawczyk zatem.....

A
Adrian Mościcki
Nie podczas okupacji hitlerowskiej tylko niemieckiej. To dzięki takiej retoryce obecni Niemcy są przekonani że zbrodni dokonali naziści ale nie nie Niemcy ....
G
Gość
Piękne święto, napawające dumą i refleksją.

Jednak od paru lat obchodzę je w domowym zaciszu nie manifestując swoich uczuć.

Flaga pieczołowicie zapakowana czeka na dnie szafy na normalniejsze czasy kiedy nie będzie łamana konstytucja,kiedy będzie praworządność i żaden prezes nie będzie napuszczał na siebie rodaków a telewizja będzie naprawdę publiczna a nie pisowsko rządowa,
G
Gość
A iditie wy na xuj, chlac bimber.
G
Gość
NIECH żyje Donald Tusk! AVE
G
Gość
10 listopada, 17:50, Ślązak:

Już się cieszę trawę kosić i ogród ryc z traktorkiem w to swieto.

Kup sobie jeszcze pół litra

Ś
Ślązak
Już się cieszę trawę kosić i ogród ryc z traktorkiem w to swieto.
B
Beck
Sami Polacy zaprzepascili Polske a teraz wyja o tryliony od EU.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie